Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İnsanlık Vahşetin Utanç Girdabında

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 


NaciGumusİnsanlık vahşetin utanç girdabında kör, sağır ve dilsiz kalmıştır. Riya, sinsilik, şeytanlık kol geziyor. İç ile dışın, madde ile mananın arasındaki korelâsyon bozulmuştur. Derin düşünce ve tefekkür; menfaat ve çıkar seline kapılmış sanki. Müslüman İslâm’dan azade,  insan insanlıktan. Gerilim ve çatışmadan beslenen dünya siyaseti kirlenmiş; acı, kan ve gözyaşı sermaye olmuştur adeta. Zulüm ve haksızlık karşısında kıpırdamayan vicdanları tarih lanetle yâd edecektir.

Ortadoğu coğrafyasında ve dünyanın başka yerlerinde ölümler, kıyımlar yıllardır devam etmektedir. Güç ve iktidar savaşçıları binlerce kurbana doymamaktadır. Mazlumlar çoğalmakta, mağdurlar yığınlaşmakta, feryatlar arşı yırtmakta. Masum çocuklar, melek bebekler açlıklardan ve kirli savaşlardan ölmektedirler.  Suriye'nin İdlib kentinde gerçekleştirilen kimyasal silahlı saldırıda 150 kişinin ölmesi, 500 kişiden fazlasının yaralanması daha yeni bir katliam. Ve bu ne ilk, ne de son. Lanet olsun. Bütün kıyım ve yıkım hareketlerini şiddetle kınıyorum. Lakin Hamasetle, sloganlarla insanlık kurtulmaz. 


Etik değerlerin bulandığı, kavramların sulandığı, hak ve hukukun zedelendiği bir dünyada erdemli onurlu, yetkin ve etkin,  yüksek donanımlı, yüksek ruhlu  politikacılara, diplomatlara, gazetecilere,  düşünürlere her zamandan daha fazla ihtiyacımız vardır. Hava, su, güneş ve ekmek kadar ihtiyacımız vardır. Bencillikten, kategorize etmekten, itham etmekten,  renk, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığından sıyrılmadıkça insanlığa katacağımız hiçbir şey olmaz.Müslüman olarak ta İslam adına konuşma hakkımız olmaz.

Gördüğümüz resimde insan insanlıktan, Müslüman Müslümanlıktan uzak duruyor gibidir. İnsan olarak insanlık adına, Müslüman olarak İslâm adına hareket etme mecburiyeti içerisinde; öncelikle kendimizden başlayarak,  bütün dünya insanlığının iyiliği için, barış, huzur, güven ortamı için, işsizliğin, cahilliğin, fakirliğin bitmesi için  topyekûn ayağa kalkmalı,  boş kalabalıklar olmaktan kurtulmalıyız.
“Kim zerre ağırlığınca hayır işlerse onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir” (Âyet-i Kerime)

Son Güncelleme (Çarşamba, 05 Nisan 2017 21:27)

 

PostHeaderIcon YÜKSEK RUHLU İNSANLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

         
Yüksek ruhlu insanlar yetişmeden, erdem ve onur sahibi insanlar çoğalmadan toplumun mutlu, milletin huzurlu olması mümkün değildir.

 Yüksek  ruhlu insanlar bahar yüzlüdür.

Yüksek ruhlu insanlar çaresiz ve muhtaç kimselerin gönlüne ışık ve sıcaklık verirler.

Güzel ahlak sahibi, halis ve temiz yürekli bu gönül erleri, muhteşem bir mazisi olan milletimizin bağrından tarihin her döneminde çıkmıştır.  Günümüzde de bu ışık filizleri vardır. Kolay yetişmezler. Ve milletin yükselmesi, devletin yücelmesi için alın teri, göz nûru dökerler. Fikir üretirler.  İdeallerinden asla taviz vermezler. Ancak siyasiler, aydınlar, diplomatlar, bürokratlar “erdemli toplum, ideal insan” fikrinin ve idealinin emrine girmezse, millî tecrübeleri göz ardı ederlerse devletin temelleri sarsılır.

Yüksek yerde oturanlar ve aydınlar milletini tanımıyorsa, halkına yabancı ise durum vahimdir. Erki elinde bulunduranların yüksek ruhlu olması ya da yüksek ruhlu arif insanlarla irtibatlı olması gerekir. Buluşmayı sağlayacak olan istek de ilim ve irfan sahibi olmaklıktır.  Bilgili ve duygulu olmayan duyarlı da olamaz. Duyarlı olmayan “adalet ve emanet” bilincine de sahip olamaz. Bu oluşumu sağlayacak olan en büyük güç de Tanrı sevgisidir.

Yüreğinde Tanrı sevgisi olmayandan şefkat ve merhamet beklemek abestir. Öğüt vermek ise fırtınaya söz geçirmeye çalışmak gibidir.  Öyleyse boş kalabalıkları kurtarmak lâzım. Bir araya getirmek,  işlerini kurmalarını sağlamak, kendilerine, ailelerine, devlet ve millete faydalı olmaları için yol göstermek, organize etmek lâzım.

 Okumak, anlamak, anlatmak lâzım. Fikirlerinden beslendiğimiz üstatları yeniden okumak, yaşayanlarını bulup ellerini öpmek, hassasiyetle  dinlemek lâzım.
   Gelip geçici mevki-makam sebebiyle kendini  diğer insanlardan üstün gören, avamî  ifadeyle ayakları yere basmayan  kişi yüksek ruhlu değil, faziletsizdir. Bu itibarla “iyilikte yarışma, sevgiyi çoğaltma, bilgiyi paylaşma” ilkemiz olmalı. Vefâ duygusunu hep yaşatmalı, çocuklarımız, torunlarımız “erdem ve kerem” sözcüklerine yabancı kalmamalı. Evet, ekonomi ve teknoloji çok önemlidir. Fakat manevi kalkınma olmadan maddi kalkınma asla olmaz. Ruhlar yükselmeden, insanlar yükselemez. Ruh ile beden, madde ile  mânâ, gönül ile kafa arasında tabii bir münasebet vardır. Bu orantı yoksa  bütün dengeler altüst olur. Üç şeyden korkmak ve  süratle uzaklaşmak, üç şeye de yaklaşmak  gerekir. En tehlikeli üç şey; benlik, gurur ve nefistir. En faydalı üç de; tevazu, erdem ve  onurdur...  Gerçeği görebilecek göz, hakkı duyabilecek kulak lâzım. “Penceresiz eve güneş ışığı giremez, bacası olmayan evin ocağı tütmez.”


  Yüksek ruhlu model insanlara ihtiyacımız vardır. Onları yetiştirebilme mecburiyetimiz vardır. Aksi yönde yetişenler ya maddenin ya da başka milletlerin emrine girerler. Fakat yüksek ruhlu gönül insanlarının yönünü hiçbir güç değiştiremez. Sağlam imanları sayesinde hiç şaşırmazlar, yanlış karar vermezler.

 

 Yüce Yaradan hepimize yüksek ruhlu, alçak gönüllü olmayı nasip etsin; devletimize, milletimize zeval vermesin.  
    

Son Güncelleme (Perşembe, 18 Mayıs 2017 20:01)

 
Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün217
Dün1181
Tüm Zamanlar4260206
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 91 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 2400
İçerik : 1500
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?