• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon YÖNETİCİSİNDEN HABERİ OLMAMAK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Gençlik yıllarında epey bir izlediğimiz Garaudy geçenlerde öldü.
Garaudy, soğuk savaş dönemi kapitalizm ve sosyalizm geriliminin, kapitalizm diye bir inanç sistemi mevcut olmadığı için, kendisi de bir inanç dizgesi olan sosyalizm ile Hıristiyanlık arasında meydana geldiğini ileri sürerdi. Bir süre Fransız Komünist Partisinin önde gelen kuramcılığını da yapan düşünür, Sovyetler Birliği'nin 1968'de Çekoslovakya'yı işgalini açıktan açığa eleştirdiği için partiden atıldı. Kendisiyle yapılan son söyleşilerde adı geçen, 11 Eylül kule saldırılarının ABD hükümeti tarafından düzenlendiği, Nazilerin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımının Churchill, Eisenhower ve C. de Gaulle tarafından uydurulmuş bir efsane olduğu yönündeki görüşlerini yineledi.(Gazeteler).

Hep vurguladığımız üzere, dünyamızın önemli bölümünü global sermaye (bankacılar, foncular, petrolcüler, enerjiciler, madenciler, besinciler, silahçılar, ilaççılar, vb.) ile mafya temsilcilerinden oluşan sanal bir yönetim kurulu yönlendiriyor. Her sınıfta olduğu gibi, burada da çeşitli çıkar çelişmeleri ve hatta dünya savaşlarına varan uyuşmazlıklar söz konusu ama sonuçta güçlerin bileşkesi önemli.

Sermaye sınıfı iktidarını sürdürmek için şöyle şeyler yapabiliyor: a)
Göstere göstere tüketerek dünya halklarını gereksiz ve aşırı tüketime yönlendirmek. Böylece de rantçılık, faizcilik, hırsızlık, dolandırıcılık, yolsuzluk ve rüşveti yaşam biçimi haline getirmek. b)Halklar arasındaki her türlü uyduruk bölünmeleri güçlendirerek tarafları birbiriyle meşgul etmek ve bunlara dayanarak da silah satmak. c)Yalan söylemek (İşte Garaudy’nin verdiği örnek. Sovyetler Birliği’nin sosyalizm sorunları nedeniyle dağıldığını iddia etmek de Suudi Arabistan’daki rejimin hakça oluşu nedeniyle sürdüğünü savlamak kadar yalan). d)İşine gelen ‘uzmanları’ ülke sekreteri olarak kullanmak ve ‘icabında’ da ‘nezaket dışı’ yöntemlerle sonlarını getirmek (Mübarek’in kafeste ‘sözde’ yargılanması, Kaddafi’nin bombalanması, gibi). d)Avantayı engelleyen ülkeleri kışkırtıcı ajanlarla, tetikçilerle, kalemşorlarla, çete reisleriyle, durgun zeka inanç esnafıyla ve giderek doğrudan sermaye silahlı kuvvetleriyle çökertmek. e)Özellikle çarpık bir eğitim düzeni ve medyayı kullanarak, gençleri, bilim ve kültürde çoğalma yerine, üretmeden tüketmeye, yüzeysel kalmaya, nedensiz dövüşmeye ve uyuşturucu kullanmaya teşvik etmek.

Güncel bir gelişme: Ülke sekreterleri, CEO’lar, az zekalı ya da kurnaz ekonomistler, falan, Meksika’nın Los Cabos kentinde toplanarak patronların ve özellikle de foncular ile bankerlerin nasıl daha çok zenginleşebilecekleri konusunu ele aldılar. TRT’nin haberine göre (İnsanın şükür ki bu ülkede bir TRT geleneği var, diyeceği geliyor), halkların gerçek temsilcileri, örneğin, Wall Street işgalcileri, İspanya’da bankaların konutlara el koymasına karşı çıkan ‘öfkeliler’, dünyanın dört bir yanından gelen işçi liderleri, çevreciler ve aydınlar, Los Cabos’a 180 km. ötede bir toplantı yaparak, gelişmiş ülke liderlerinin halklara yalan söylediğini, onlarla oyun oynandığını, yol açtıkları krizleri de halklara fatura ettiklerini’ belirtmişler. Ayrıca açılan bir pankartla petrol, kömür gibi doğanın canına okuyan enerjileri sübvanse etmek için kullanılacak 1 trilyon doların çevre dostu enerji üretimine yönlendirilmesi istenmiş.

Bir TRT haberi daha: Dünyada her yıl 6 milyon hektarlık alan çölleşiyor. 250 milyon insan bu durumdan doğrudan etkileniyor ve 1 milyardan fazla insan da çölleşme riski altında yaşıyor. Küresel çölleşmeden doğrudan etkilenen bölgelerde yıllık gelir kaybı 42 milyar dolar. En çok etkilenen bölge de Afrika Sahrası. Buralarda
milyonlarca insan çölleşme ve kuraklığın etkisiyle açlığın pençesinde yaşıyor. Her yıl İsviçre’nin 3 katı, 12 milyon hektarlık tarım alanı da aşırı otlatma, ormansızlaştırma ve yanlış tarım yöntemleri gibi insan faaliyetleri sonucunda bozuluyor.

Çad’da doğadan hayatlarını kazanmaya çalışan yoksul mu yoksul insancıkları gösterdiler bir Fransız belgeselinde. Küresel ısınma dolayısıyla balıkçılık ve tüm kirliliğine karşın içme suyu için başvurulan bir göl giderek kuruyor. Mısır tarımı yapılan bir alanda da din kardeşlerimiz boy gösterdi. Kadınlar sıkı sıkı örtülü. Başroldeki çiftçinin de dört karısı ve on beş çocuğu varmış. (Demek ki, oradaki yöneticiler 10 -15 çocuk diyorlar).

Aşırı tüketme, saplantı biçiminde daha daha zenginleşme isteme ve bu amaçlarla gerektiğince (Öncelikle Mafya, silah pazarlamacıları ve uyuşturucu tacirleri, besin ve ilaç sahtecileri, gibi) suç ve özellikle de cinayet işlemeye dönük eğilimleri nedeniyle en azından bir bölümünün akıl hastası olduğu kesin bu yüksek yöneticilerimize, neden kimsecikler toz kondurma bir yana atıfta bile bulunamıyor acaba…Yöneticilerinin, asker deyişiyle ‘imkan ve kabiliyetlerini’ duyumsayamayanlar, örneğin, Doğu’daki cinayet hastalığının düşünsel tanı ve sağaltımına, ancak ortaokul öğrencileri kadar katkıda bulunabilirler, diye düşünüyorum. Ünlü matematikçi Cahit Arf da ‘bizim üniversitelerimiz yüksek ortaokuldur’ dememiş miydi.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:32)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün505
Dün1148
Tüm Zamanlar4529293
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 61 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?