• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon POLİTİKA VE GEYİK MUHABBETİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Milliyet Gazetesi haberi şöyle bir şey: Fransa Çevre Bakanı Nicole Bricq, bir hafta kadar önce, evvelki hükümetten kalma petrol anlaşmalarını dondurduklarını, çevre koruma ve kamu gelirlerini artırmak için ilgili yasada değişikliğe gideceklerini açıklayınca, görevinden alındı. Yeni bakan göreve gelir gelmez, ilk iş olarak, Shell firması ile yapılmış anlaşmaların devamını sağlayacak imzaların atıldığını ilan etti.

Global sermayenin, özellikle petrolcü kanadının evrensel egemenliğini algılayamayanlar, diledikleri kadar, Fransız demokrasisi, hatta sosyal demokrasi hakkında ahkam kesebilirler ve bilgiçlikleri gereği, Fransız devrimine kadar konuyu yayabilirler.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi (Rio + 20) Toplantısı günlüklerinden bir not: Çalışmalar bağlamında, yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımının mümkün olduğu, gerekli enerjinin, bir bedel ödenmeden, güneş ısısı ve ışığı, hareket halindeki havanın kinetik enerjisi, fotosentez yoluyla biyokütlede depolanan kimyasal enerji ve jeotermal kaynaklardan sağlanabileceği, ülkelerin gereksinme duyduğu tüm elektrik ve proses ısısını (rüzgar türbini, güneş pili ve öteki yenilenebilir teknolojileri kullanarak) ekonomik olarak üretilebileceği ortaya kondu.

Yine, global sermayenin petrol, doğalgaz ve genel olarak global yatırım odaklarının dayatmalarını görmezlikten gelme koşuluyla, nükleer enerjinin artı ve eksileri üzerindeki teknik birikimler, epey bir havalı biçimde sergilenebilir.

Son günlerde, ekonomik kriz lafları çok edilmeye başlandı. Bunun da nedeni dünya egemenlikleri, özellikle de diledikleri omurgasız birey ve kalabalıkları satın alabilecek kadar paraya sahip olmaları dolayısıyla sonsuz düzeydeki bankerler, foncular ve genel olarak, para sihirbazlarının, yarattıkları gerçek üretimin çok üstündeki satın alma güçleriyle, çıkarları doğrultusunda, sirk cambazları gibi oynayıp durmaları. (Bir de bunların ‘değerlendirme kuruluşları’ var ki işin içyüzüne ‘vakıfsan’, gülmekten ölebilirsin). İstedikleri ekonomiyi ve hatta dünyayı bir anda krize sokabilecek bu adamlara (belki aralarında kadınlar da vardır ya), kendileri dışında ‘dur’ deyebilecek kimse yok. Dünya para sistemi hasta ama sağaltım uygulayabilecek siyasal güç, hem yerel ve hem de küresel kapsamda, mevcut değil. Bir de bir kara para sorunu var ki, aman Allah. Yatırımların bir bölümü nasıl şıp diye gerçekleşiyor…

Aylıklı, ödenekli ekonomistler, uzmanlar, öğretim elemanları falan ne derin analizlere girişiyorlar ekranlarda, gazete sayfalarında… Ama, zirvedeki avantacılara hiç ama hiç değinmemek kaydıyla.

Dünya egemeni petrolcüler, madenciler, paracılar ve kara paracılar, silah tacirleri ve onlarla işbirliği yapan güvenlikçiler, uyuşturucu ve kaçakçılık mafyası, büyük küçük yolsuzlukçular gibi dinamik örgütlerin hedef ve programları, bir parça da olsa, algılanmadan, dünyadaki hiçbir toplu cinayetin nedenleri itibariyle doğru irdelenmesi de mümkün değil, kanımca.

Öyleyse, haydi hep birlikte, geyik muhabbeti korosu konserlerimizi, daha da canlı icralarla, sürdürüp duralım.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:35)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün595
Dün1485
Tüm Zamanlar4528235
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 39 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?