• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon HALKLARI KİMLER CAHİLLEŞTİRİYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Halkların cahilleşmesine yol açan kurumların başında medya ile eğitim ve özellikle de yüksek öğretim kurumları geliyor.

 

Şöyle bir haber: İtalyan mafyası krizi sevdi. İtalya'da bankaların kredi faizinden dolayı finansman sağlamayı bırakmasıyla oluşan boşluğu, kara para aklama faaliyetlerine hız veren suç örgütlerinden sağlanan kaynak dolduruyor. İtalya’daki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışma, İtalyan mafyasının 140 milyar dolarlık ve dolayısıyla GSYH’ nın yüzde onuna karşılık gelen ciroya sahip olduğunu ortaya koydu.(Taraf, 28 Haziran 2012).

 

Acaba ülkemizde durum nasıl… Analizlerinde, ders notlarında mafya’nın, öncelikle de uyuşturucu, kaçakçılık ve kara para ‘şubeleri’ aktivitelerine yer vermeyen bir ekonomiste ekonomist denir mi…

 

Bir başka haber : Libor (London Interbank Offer Rate) skandalında ikinci hedef RBS (Royal Bank of Scotland). Dünya bankacılık tarihinin en büyük yolsuzluklarından biri sayılan ve en çok kullanılan faiz oranı Libor’un ‘manipüle’ edilmesine yönelik araştırma genişliyor… Libor dünya genelinde 360 trilyon dolarlık kredi ve finansal işlemi etkiliyor. (Taraf, 1 Temmuz 2012).

 

Yerli ekonomistlerden birinin bu konuda herhangi bir ‘comment’i görülmüş müdür…

 

Milyonlarca kişinin kullandığı 10 ilacın tanıtımında usulsüzlük yapan İngiliz GlaxoSmithKline şirketi, ABD’de 3 milyar dolar ceza ödeyecek. Şirketin bir ilacı yüzünden 50 bin ile 100 bin kişinin kalp krizi geçirdiği belirtildi.(Cumhuriyet, 4 Temmuz 2012).

 

Bir keresinde doğrudan Economist dergisince bile mafyasal yöntemlerle ilgilendirilen ‘ global ilaç ekonomisi’ rezaleti, acaba ne zaman iktisat derslerinde gerçek yüzüyle öğrencilere aktarılacak…

 

Meksika denince, akla, son beş yılda uyuşturucu kartelleri tarafından öldürülen 60 bin genç geliyor. ABD tarafında neden dağıtım tıkır tıkır işliyor da bu tarafta kan gövdeyi götürüyor. Evet, neden…

 

Sağlık sigortasının, sağlık hizmetlerinden şimdiye dek yararlanamayan ek 50 milyon Amerikalıyı kapsayacağı ileri sürülüyor. Bir doktoru görebilmek için insancıkları 24 saate yakın kapıda beklemek zorunda bırakan bu sağlık finansmanı acımasızlığı, acaba ülkemizde şimdiye dek ‘bilim adamlarımızı’ hiç ilgilendirmedi mi…

 

Dünyadaki bütün toplu cinayetlerin temelinde silah üretici ve tacirleri, onlarla işbirliği içindeki güvenlikçiler, petrolcüler, madenciler, uyuşturucu ve kaçakçılık mafyası, paracılar ve kara paracılar, foncular, genel olarak sömürgeciler, insanları karşı karşıya getiren toplum mühendisleri, yolsuzlukçular, avanta akbabaları, makam hastaları gibi devingen grupların yattığı hep ileri sürülüyor. Konuyu derinlemesine inceleyerek öncelikle genç insanları aydınlatması gereken ekonomistler, maliyeciler, sosyologlar ve hatta filozoflar şu anda ne gibi işlerle meşguller dersiniz…(Cinayet severler sayesinde ‘dünyanın son 5 bin yılı boyunca yalnızca 300 kadar yıl savaşsız geçmiş’ gibi bir bilgi verildi televizyonda).

 

Halkın beynini mıncıklama yoluyla gerçeklerin karartılmasında cahil inanç esnafı, futbol çığırtkanları ile ezberci teorisyenler (özellikle de sol teorisyenler) de ‘kutsal görevler ifa etmekteler’.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:35)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün510
Dün1148
Tüm Zamanlar4529298
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 62 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?