• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon GLOBAL SERMAYE VE DÜNYANIN SOLUŞU

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

TRT haberi: Amerika Birleşik Devletleri’nin üçte ikisi kuraklığın pençesinde. 28 eyaleti birden vuran kuraklık ülke tarihinin en büyük doğal felaketi olarak kayıtlara geçti. Göl ve nehirlerin suyu çekilirken binden fazla bölgede doğal afet ilan edildi. Özellikle orta batı eyaletlerinde kuraklık son 55 yıldır görülmemiş boyutlara ulaşıyor. Başlıca mısır üreticisi olan bu eyaletlerde ürünün yüzde 60'ı zarar görmüş durumda. Mısırın yanı sıra buğday ve soya fiyatları yükselişe geçerken rekor düzeylere ulaşabileceği uyarıları da yapılıyor. Bu ürünler hayvan yemleri olarak da kullanıldığı için sıkıntının büyümesinden endişe ediliyor. Kuraklığa yol açan La Nina iklim hareketinin nedeni de ABD'nin 2.büyük sera gazı üreticisi olarak dev katkıda bulunduğu küresel ısınma. İşte böyle bir tablo, global sermaye ile Amerikan halkı arasındaki çelişkiyi de gözler önüne seriyor. Bir başka deyişle, global çelişkiler bağlamında, bütün halklar gibi, Amerikan halkının da mağdur olabileceğini betimliyor.

Afrika’da kuraklaşmanın giderek şiddetini artırdığına daha önce değinildi. Öyle ki balık avcılığı ve hatta içme suyu için başvurulan nehir ve göller giderek sularını yitiriyorlar. Neyse ki, oralarda ölenler ve ölecekler çok yoksul oldukları için fazla bir haber değeri kazanamıyorlar. Küresel ısınma aynı biçimde etkili olmayı sürdürürse, uzman görüşüne göre, ülkemizin aldığı yağış miktarı ve buna bağlı olarak başta GAP bölgesi olmak üzere bütün nehirlerin suyu, dolayısıyla hidroelektrik üretimi giderek azalacak. 2070’e kadar ortalama 6 dereceye kadar artacak ortalama sıcaklıklar ile yüksek basınç kuşağının kuzeye kaymasıyla oluşacak tropik iklim düzensiz, ani ve şiddetli yağışlar, seller, hortum, kasırga, heyelan ve hızlı erozyona yol açabilecek. Ülkemizin tarımsal ürün çeşit ve miktarları kuraklık artışından öncelikle olumsuz etkilenecek.

Küresel ısınmayı güneşin hareketlerine bağlayanlar da var. Ancak, neden açısından egemen görüş, TRT’nin de vurguladığı üzere, insan faaliyetleri sonucu oluşan sera gazları.

Konu üzerinde çeşitli uluslararası toplantılar düzenleniyor ama global sermayeye kim akıl verebilecek, yol gösterebilecek… Böyle bir güç yok. İş sermayenin insafına ve kesesine kalmış durumda. Yinelemek de olsa şu gerçeğin altını çizmekte yarar var: Büyük sermaye ne isterse onu tüketebiliyor, onu konuşabiliyor ve ancak onun uygun gördüğü kavgalarda taraf tutabiliyoruz. Diyelim, Suriye’de şu iktidar yerine bu iktidarın olması, petrol, silah, Arap fonları ve uyuşturucu trafiği nedeniyle büyük sermayeyi yakından ilgilendiriyor ama başka kimseyi ilgilendirmez. Halkımızın istediği Suriye halkının barış içinde yaşaması ve hızla kalkınmasından başka bir şey olamaz. Gel gör ki sermaye, itaatli adamları ve medyası ile kavgayı hiç yoktan hemen herkes için yaşamsal hale getiriveriyor. Bütün kavgalar için bu geçerli. Ama hepimizi ilgilendiren sera gazı olgusu pek bir ilgi görmeyebiliyor. İnsanları ve özellikle okumuşları kendilerine, çocuklarına, çevrelerine ve doğrudan kendi halklarına tam anlamıyla yabancılaştırmış durumdalar. Sermayenin, hemen herkese kendi borazanı işlevini yükleyip benimsetmesini ‘toplumsal mankafalaştırma’ olarak da niteleyebiliriz.

Bu trajik durumdan nasıl kurtulabiliriz... Gençlerimize, dünya gençlerine görevlerini bir kez daha anımsatmak zamanı geldi, sanırım.

Not: Türkiye ve kuraklık hakkındaki bilgiler için Yuluğ Mühendislik’e teşekkürler…

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:34)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün605
Dün1485
Tüm Zamanlar4528245
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 60 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?