• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon YOKSUL HALKLARIN ADI YOK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir gazete haberi: Ünlü emtia yatırımcısı Jim Rogers, artan gıda fiyatlarıyla ilgili sorunun ABD'de yaşanan kuraklıktan çok daha derin ve ciddi olduğunu kaydederek 'Böyle giderse 10 yıl sonra aç kalacağız' açıklamasında bulundu. Ülkelerin kapılarını tarımda çalışmak isteyen herkese açması gerektiğine dikkat çeken Rogers, 'Tarımda istihdamı, sermayeyi ve yönetimi çekecek gelişmeler yaşanmalı. Eğer istihdam artmazsa, gelişen ülkeler olsun, gelişmiş ülkeler olsun, hepimiz açlık yaşayacağız. Evet, bazıları acı çekecek ama çiftçiler 30 yıldır açlar. Son 15-20 yılda on binlerce Hintli çiftçi intihar etti. İngiltere'de en yüksek intihar oranı çiftçiler arasında, ABD'de ortalama çiftçi yaşı 58, Japonya'da 66, Avustralya'da 58. Çiftçiler ölüyor. Gıda fiyatları daha yüksek olmalı, aksi halde yemeğimiz kalmayacak’ dedi.(Cumhuriyet, 21 Temmuz 2012).

Şimdiye dek, on binlerce Hintli çiftçinin intihar ettiğine dair bir haber görmüş olan var mıdır… Bir kez, Japon televizyonunda da, işleri iyi gitmeyen Japon çiftçilerinin hemen intihar yolunu seçtiklerinden bahsedildi ama şöylece ucundan.

Geçelim bir başka alana… BBC haberi: Bir kapsamlı araştırmaya göre, küresel süper zengin topluluğun vergi cennetlerinde en azından 21 trilyon dolarlık mevduatı var. Bu rakam ABD ve Japon ekonomilerinin toplam büyüklüğüne eşit.

Haberin tümünü ayrıca sunuyorum.

Bir yazarımız (Rona Margulies, Taraf, 21 Temmuz 2012)) Karl Marx’tan söyle bir alıntı yapmış: Kapitalizm, insan ile insan arasında, kupkuru çıkar dışında, duygusuz ‘nakdi ödeme’ dışında hiçbir bağ bırakmamıştır. Dindar esrikliğin kutsal ürpertilerini de, şövalyece ulvi heyecanları da, bencil hesapçılığın buz gibi suyunda boğmuştur. Kişisel saygınlığı değişim değerine indirgemiş, özgürlüklerin tümünün yerine tek bir özgürlüğü, ‘vicdansız ticaret özgürlüğü’nü koymuştur.

Vicdansız ticaretin en önemli kalemleri de silah, uyuşturucu, sahte ve zararlı besin, sahte ilaç ve tıbbi malzeme, tefecilik, vb. değil midir…

Kapitalizmin yarattığı özgürlükler arasına, halkları açlığa sürüklemek, dünyayı soldurmak, yat-kat-rezidans biriktirmek, vergi cennetlerinde para balyalamak ve gerektiği kadar silahlı çatışma yaratarak yoksul gençleri birbirine kırdırmak da eklenebilir. Geçenlerde, gazetenin birinde, Irak’ta savaşıp çok önemli ruhsal sorunlarla geri dönen eski asker eşlerinin, kocalarına ciddi bir tıbbi yardım sağlanmadığı gerekçesiyle eyleme giriştikleri, gibi bir haber yer aldı.

İşte, toplumsal cinayetler, savaşlar, ayaklanmalar, sermaye medyası aktörlerinin, yönetici ve politikacı kardeşlerin, eğitim kurumlarının etkinlikleri ile burada hepsini sayamayacağımız öteki kurum ve kişilerin özverili çabaları, ezici çoğunlukla, yoksulları, hem mevcut durumları ve hem de gelecekleri açısından yok saymak ile vicdansız ticaret ve vergi cennetlerinde para depolama özgürlüklerini korumak gibi ulvi hedeflerle bütünleşiktir. Hepimize hayırlı olsun.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:34)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün303
Dün1148
Tüm Zamanlar4529091
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 31 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5233
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?