• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon O CÜMLE...

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

“Her yazar kendini ve tüm evreni anlatabileceği o tek, harikulade, eşsiz cümleyi arar durur.” Yanko Boris

Olgunluk çağını aşarak ihtiyarlığa adım attığım bu dönemde hayatla ilgili, kendimle ilgili, dünyama ait anlatmak istediğim, yazmak istediğim o kadar çok şey var ki… Hangi kelimeyle, nasıl bir cümle ile giriş yapmam gerektiğini bilemiyorum. Aramıyorum ama Boris’in vurgu yaptığı o harikulade cümleyi hissediyorum lakin harflerle kalıba sokamıyorum.

Aylar önce kendime söz vermiştim. Her gün o günün elektriğine yakalandığım an’ın, beni örseleyen, sarsan o dakikada hissettiğimi bir cümlede ifade etsem… Her gün bir cümle, bir ayda otuz cümle. Sonra bu cümlelerin arasına bağlantı cümlelerini katsam harikulade bir metin çıkar ortaya, diyordum. Demede kaldı. Nedense başkalarına verdiğim sözlere sadakatim tamdır. Bu konuda hassasiyetim yüksektir. Fakat kendime verdiğim sözlerde,  sözümde durduğum vaki değildir demeyeyim, nadirdir.

Aralıklarla da olsa 44 yıldır yazıyorum. Deneme, hikâye, şiir yazıyorum. Yazmadığım / yazamadığım ve okumadığım zamanlar hep içimde bir boşluk, bir eksiklik hissederim. Hatta bazen huzursuz olurum.  “Yazamadan yaşamayı beceriyorsan, yazma” diyor Rilke. Kendimi yokluyorum; yaşamak yalnız hayatta kalabilmekse onu beceriyorum. 

O cümle bir maya, bir çekirdek hükmünde olmalı. Edebi bir cümle ve ebedi olmalı. Yarınlara yazılan bir cümle olacaktır elbet. Nurullah Ataç; “ Yarına kalacağımı söyleseler, yarınlara acırım” demiş. Tevazu göstermiş olsa da bu cümle o cümleyi bulamadığının, tatmin olmadığının bir ifadesi de olabilir. Yarınlara kalmak, sonsuza uzanmak duygusu, ebede edebi eser bırakma tutkusu yazar için çok tabiidir. Benim dediğim ya da Borisin ima ettiği bu değil. Hücrelerin duyumsadığı, hayallerin alamadığı, rüyaların zapt edemediği halin dışavurumu, salgın gibi her kesi sarması, işte bu, anlatamadığım bu. Paylaşmak istediğim, beni rahatlatacak cümle bu, dedirten cümle.  Ahenkli kelimeler,  anlam kazanmış harflerle kılığa bürünmüş capcanlı bir cümle.

Kendime dönersem yazdığım yüzlerce, belki binlerce sayfalar arsında uykuya dalan, ya da demlenen kaç cümle vardır?  Var mıdır, yok mudur, onu yarın bilecek. Esas konu yazar ve yazmak değil. Yazmadan çok okumak, okumadan önce düşünmesini bilmek çok daha önemli.  Anlatmak istediğim insani bir duyguyla, insanca bir tutumla hayat tecrübelerinin tecrübe etmediği o saf duygununun, hatıra bazında, yaşam evrelerinde, anlık benliği yırtan o duyumsamaları açığa çıkaran, paylaşıma açan, ifadesi yüksek tesir icra eden somut bir anlatım. Kapalı olanı, şiirler, şarkılar anlatıyor zaten.

Aradığımız o cümlenin alfabenin harflerine gizlendiği kesindir.

Son Güncelleme (Salı, 12 Mart 2013 13:39)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #3 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2012-07-30 12:39
Yazarın çok samimi açılımı nedeniyle kendisini tebrik ediyorum. Rabbim gayretini arttırsın.
Alıntı
 
 
0 #2 RE: O CÜMLE...Sezai ASLAN 2012-07-29 11:56
Yazmak,cesur insanların eylemidir.Siz de bunların arasındasınız sevgili dostum.
Dilerim "O CÜMLE" insanların,sizi takdir ettiği güzel "BİR CÜMLE" olur.
Selam ve sevgilerimle...
Sezai ASLAN.
Alıntı
 
 
0 #1 RE: O CÜMLE...MEHMET ÇOBAN 2012-07-27 10:11
İşte sana hayatın kaynağı bir cümle, "verdiğim sözleri tutabildiğim kadar insanım"

Yazın güzeldi. İlginç sözler okudum. Ama bildiğim bir şey var. İnsan ancak verdiği sözleri tutarak mümin (güvenilir) olur.

Hem Allah'a, hem kendine, hem de topluma karşı...

Güven olmayınca, iş biter.

2005 yılında kendime bir söz verdim. İki güne bir şiir yazıp kaydedeceğim. Bir gün yazıp kaydediyor, ikinci gün dinleniyordum. O günden bu güne, 1400'ü aşkın şiir oldu. İçinde iyileri de var, iyi olmayan sıradanları da... Ama tek gerçek var, elim kanda da olsa, verdiğim söz yerine geliyor. Şimdi bu onurla dimdik durduğumun farkındasın.

Dediğin gibi, her gün anı özetleyen bir cümle yazsaydın, o günden bu güne cümleler kitabın olurdu.

Allah gayret verip, sözlerimizi yerine getirme inancı, azmi versin inşaallah.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3553
Dün3903
Tüm Zamanlar4906323
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 54 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?