• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon CEHALET SARMIŞ DÖRT BİR YANIMIZI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir haber : ‘Almanya’nın İsviçre bankalarının bazı Alman yurttaşlarına vergi kaçırma konusunda yardım ettiği yönündeki iddiaları, iki ülke arasında gerginliğe yol açtı. Alman basınında yer alan haberlerde, gelecek yıl yürürlüğe girecek olan iki ülke arasındaki vergi anlaşması öncesinde, bazı önemli bankaların, Alman yurttaşlarının hesaplarını üçüncü ülkelere aktarmasına yardımcı olduğu ileri sürülmüştü’. (Milliyet, 12 Ağustos 2012).

Bir başkası: ‘Private Eye adlı araştırma kuruluşuna göre, Londra dünyanın kara para aklama merkezi. İngiliz bankaları kar etmek için uyuşturucu mafyası ve yozlaşmış devlet adamlarıyla bile çalışmaktan çekinmiyorlar’ (Taraf, 11 Ağustos 2012). Haber içinde, bir Nijeryalı yöneticinin İngiliz bankaları aracılığıyla halkının paralarını nasıl hortumladığına ilişkin bir bölüm var ki ahlaklı bir insanın kusmasına yol açabilir.

Geçenlerde küresel elitin vergi cennetlerindeki mevduatları hakkında BBC haberini de iletmiştik. Köşe yazarlarından, araştırmacılardan para sahteciliğine eser miktarda da olsa değinenler var ama bunlar kamuyu aydınlatacak bir genişliğe ulaşamıyor. Böyle konuların üniversitelerde ‘ezici çoğunlukla es geçilmesi’ de önemli. Para haydutluğu üzerinde epey bir savaşım veren Jean Ziegler de nasıl ‘unuttuma’ getiriliyor.

Önemli olan şu: Para işinden anlamayanlar, Libya’nın başına gelenleri, şu anda Suriye’de işlenen cinayetleri, uyuşturucu, petrol ve silah kaçakçılarına niçin devlet kurdurulmak istendiğini, İran’ın milletin canını esas neden sıktığını (Geçenlerde dört bankacıya ölüm cezası verdiler) ve hatta Afrika’nın sömürülmesi ile açlığını doğru gerekçelere bağlamakta epey bir zorlukla karşılaşabilirler.

Bir başka alana geçelim. İran’daki son depremde 300 kişi öldü, 2 binden fazla kişi yaralandı, 307 köy hasar gördü, kentlerdeki yüzlerce binada çatlaklar oluştu ve zarar 650 milyon dolara ulaştı. Ekranlarda çoluk çocuğun üstüne yıkılmış çamur evleri de seyretmek zorunda bırakıldık. Oysa, kırsal kesimi depreme dayanıklı tek katlı evlerle donatmak, plan yapmayı ve yönetmeyi becerebilen bir kadro için hiç de zor değil. Bu konuda 40 yıl kadar önce okuduğum bir makalesiyle gözümü açan büyük mimar Nail Çakırhan’ı (Ülkemize Akyaka örneğini armağan etti. Büyüklüğü de kendi kendisini yetiştirmesinden kaynaklanıyor, bence) saygıyla anıyorum.

Epey bir süredir, yetişkin bir yönetici kadrosuna ve ayrıca petrol yan ürünlerine dayanan prefabrike konut üretme olanaklarına sahip İran’da, iktidar koltuğunda oturan Molla kardeşlere ‘niçin bu işi halledemiyorsunuz’ diye sorulmuyor. (Yönetsel erkinizi sık sık kadınları ambalajlamanın ötesine de taşıyın, denebilir). Belki de, global sermaye için karlı yapılaşma türleri önlerine konan öğrencilere, ülkemizde olduğu gibi, İran’da da, halka, avanta beklemeden sağlam konut yapmak gibi ayrıntılardan hiç bahsedilmiyordur.

Köşe yazarlarımız, bilim adamlarımız, en tepedeki global sermaye dayatmalarını görmeyerek (ya da görmezden gelerek), sorunları, Amerika, Fransa, İngiltere, Barzani, Suriye, Irak, Mısır, Muhalifler, iktidar, muhalefet, cemaat, Şii, Sünni, çete, terör, demokrasi gibi kavramlarla açıklamayı sürdürüyorlar (ve tabii ki gerçeklerin yanından bile geçemiyorlar). Hele bir de, geçmişlerinde birkaç ders kitabı okurken sarf ettikleri emek boşa gitmesin diye hukuk, adalet, yargı gibi konularda ahkam kesenler yok mu… Allah cümlemize sabır ihsan eyleye…

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:36)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün594
Dün1485
Tüm Zamanlar4528234
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 32 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?