• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon HALKI UYUTMA KURULUŞLARI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Son olimpiyatlar vesilesiyle ülkemiz sporunun durumu, minicik ülkelerin bile bizden çok daha fazla madalya almasının nedenlerini araştırmaya yönelik haber ve bilimsel yazıların medyamızda görünmediğini vurgulayan bir gazetecimiz 'Türkiye'de iyi gazete yok' yargısına ulaşmış ve yokluğun nedeni olarak da medyanın otomotiv, inşaat kesimleri gibi reklam ve kar peşindeki bir holdingin, zengin patronların mülkü oluşunu göstermiş. Buna göre, gerçek gazeteciler, ancak sistemin çatlakları ve gazete patronları ile iktidarların koyduğu sınırlar içinde bir şeyler yapmaya çabalıyorlar. (Roni Marguiles, Taraf, 15 Ağustos 2012).

Gerçekten, ülkemiz medyasını, esas olarak, global sermaye (ve onun küçük yerel bayilerinin) avantalarını artırma yönünde kullanılan bir beyin yıkama fabrikası olarak nitelemekte bir sakınca bulunmuyor. Bu yüzden de halkımız, dünyada olup bitenler hakkında, ‘çıkar’ süzgecinden geçirilmemiş bir haber alamıyor. İyi gazetecilerin sayısı öyle az ki, onların çıkardığı ince sesler, fabrikanın makine gürültüleri içinde kaybolup gidiyor.

Üniversitelerimiz de öyle. Uyuşturucu tacirliği, kara para birikimi, dolaşımı ve aklanması, vergi cennetleri, kaçakçılık, para haydutluğu, global tefecilik, silah trafiği, lüks, sefih tüketime karşılık yoksulluk ve açlık (Katar Şeyhinin 130 metrelik yatı sularımıza girmiş. Dinci kardeşlerimize göre Yüce Rabbimiz bir bedeviye böylesine bir serveti ihsan etmiş oluyor), ilaç, besin ve genel olarak ürün sahtecilikleri, daha güçlü silahlara yönelik ARGE harcamaları, rüşvet ve yolsuzluk, savaş avantaları ve cinayetler, mafya gelirleri ve paylaşımı, kokuşmuş yönetimler ve hortumlama, ajan, çeteci ve paralı asker istihdamı, sisteme uyumlu merkez bankacılığı, genel olarak bankacılık, kamu maliyeciliği ile yerleşim, çevre ve enerji planlamacılığı gibi temel konuları işlemeyen bir mühendislik, iktisat, kamu maliyesi, hukuk, sosyoloji, psikoloji ve hatta felsefe eğitim ve öğretimi olamaz, diye çoktandır, karınca kararınca da olsa, uyarıda bulunmaya çabalıyoruz ama sonuç aynı, yani ‘yok’.

Gençleri göreve çağırmaktan başka da yapılabilecek bir şey yine ‘yok’.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in ‘uyku’ içeren şiirini sunuyorum:

ŞARKI

Ah eden kimdir bu saat kuytuda
Sustu bülbüller hıyaban uykuda
Şimdi ay bir serv-i simindir suda
Esme ey bad esme canan uykuda

Başka aşıklardan almışsan nefes
Başka yerden başka vadilerden es
Doğmasın ruhunda ani bir heves
Esme gülşenden ki canan uykuda

(Hıyaban: İki tarafı ağaçlıklı yol. Serv-i simin:
Gümüşsel servi (Ayın sudaki aksinin simgesi).
Bad: Rüzgar, esinti. Gülşen: Gül bahçesi.
Canan: Sevgili.

Dünyada yoksulluğun, yolsuzluğun, savaşın, cinayetin, sömürünün tümüyle yok edilmesinin kutlanacağı bayrama da erişmeniz dileğiyle Ramazan Bayramınızı sevgi ve saygılarla kutluyorum.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:36)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1153
Dün1285
Tüm Zamanlar4525708
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 86 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?