• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon TOPLUMDAKİ HUZURU, KARDEŞLİĞİ NANKÖRLÜĞE DEĞİŞTİRENLER

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 10
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

“Allah'ın nimetlerini nankörlüğe değiştiren ve toplumlarını helak yurduna; cehenneme sokanları görmedin mi? Onlar, ona [cehenneme] girecekler. O ne kötü bir karargâhtır!” (İbrahim 28–29)

Ortalama 60–80 yıllık ömrümüzde sınava tabi tutulduğumuz, yaşadığımız şu Cennet coğrafyada hayatlarını sürdürmek isteyen, Dünya’nın diğer ülkelerinden ne kadar çok insan var, hiç biliyor muyuz? Kendilerini süper güç, mutlu toplum sananlar ile tarafsız bir biçimde iletişim kurarak; bir sorabilsek, alacağınız cevaplara şaşıracağınızı düşünüyorum.

Teknolojinin bütün imkânlarından yararlanan, bütün maddî isteklerinin kolayca karşılanabildiği toplumlarda yaşayanların önemli bir çoğunluğunun, hiç tereddüt etmeden intihar edebildiklerini istatistiklerden öğreniyoruz. Oysa bizim vatanımız da yaşayanlar böyle mi? Bakın şair bu gerçeği ne güzel dile getirmiş?

      Memleket isterim
                                 Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
                          Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

                                          Memleket isterim
                                          Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
                                          Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

                              Memleket isterim
                              Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
                              Kış günü herkesin evi barkı olsun.

                     Memleket isterim
                     Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
                     Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

                                                      Cahit Sıtkı TARANCI

Şimdi bu Cennet vatanımızı yaşanmaz hale getirmek için çırpınanların ne kadar nankör olduklarını tahlil edebiliriz.

Nedir nankörlük?

Bu sözcük “cimri, başkalarıyla paylaşmayan, tek başına yiyen, başına gelen sıkıntıları durmadan sayıp döken, Rabbine saygısızlık eden ve Rabbinin verdiği nimetleri ve rahatlığı unutan” kimseler için kullanılır.

 “ Ve Biz insana nimet verdiğimiz zaman, yüz çevirip uzaklaşır. Ona fenalık dokununca da ümitsizliğe düşer.” (İsrâ 83)

Rabbimiz, insanın verilen nimetlerin kıymetini bilmediğini, bir mahrumiyete uğradığında ise hemen karamsarlığa kapılarak tam bir nankörlük sergilediğini bildirmektedir. Asırlardır birlikte kardeş olarak yaşadığı toplumun diğer fertlerini ırk mülâhazası ile düşman görenlerin bu acıklı hali, ibret alınacak bir durumdur.

“Ey insanlar! Biz sizi, bir erkek ile bir dişiden yarattık, birbirinizle tanışasınız diye sizi uluslar ve oymaklar kıldık. Şüphesiz ki, Allah katında en değerliniz, en takvâlı olanınızdır. Gerçekten Allah, en iyi bilendir, en çok haber alandır.” (Hucurât 13)

Bu Âyette, insanlığın kökeninin birliği, kabile ve toplum oluşumlarının, tanışılmak için olduğu, kimsenin kimseye üstünlük sağlamayacağı, üstünlüğün takvâya göre olduğu gerçeği beyan edilmekte, böylece insanlığı felakete sürükleyen ırkçılığın önüne set çekilmektedir.

Dünyanın çeşitli yörelerinde ırk ayrımı yapan, kendi ırk ve kabilesini üstün görerek başkaları üzerine hâkimiyet kurmaya çalışan, diğer ırk ve kabilelerin can, mal ve namusunu mubah sayan ve onların zenginliklerini yağmalayan, nice canavarlar maalesef mevcuttur. Aslında bunların topluma ve hatta kendi ırkdaşlarına verdikleri korkuyu çok büyütmemeli. Çünkü bunlarla baş edilmez, haklarından gelinemez değildir.

"Nankörlük, zayıf insanların işidir. Kudretli insanlar içinde asla nankör olana rastlamadım."  (Johann Wolfgang von Goethe)

Şu Cennet Ülkemizde de menfaatlerini her şeyden öne geçiren dış güçlerin tahrikleri ile oyuna gelen ve kendilerini yaşadığı toplumdan soyutlamak isteyen bir terör örgütünün, kendi ırkdaşlarına ne kadar büyük kötülük yaptığı, aklıselim toplumumuzca bilinmektedir. Kendilerinin zulme maruz kaldıklarını iddia edenlere sormak gerek. Acaba mensubu olduklarını iddia ettikleri ırkdaşları adına bir devlet vardı da, o devlet toplumun diğer fertleri tarafından mı yok edildi?

Yoksa asırlardır birlikte yaşadıkları, akraba oldukları toplumun diğer insanlarından, nimetlerin paylaşımında bir adaletsizlik mi oluşturuldu? Ülkemizde doğu-batı ayrımı yapanlar, batı bölgelerinde doğu bölgelerinden daha mahrumiyet içinde bulunanların olduğunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar tabii. Ama ruhlarını sattıkları dış güçlerin esiri olmuşlar bir kere. Bu esaret onlara mutluluk vermeyecek. Rezil olacakları günler yakındır.

Kendilerini kardeşimiz gördüğümüz Kürtler, tıpkı İspanya'da ETA'ya karşı yapılan o meşhur eylem gibi "Kürtlere evet PKK ve bileşenlerine hayır" çağırısı yapsalar örgütün eylem yapması kolay değildir. Yok, eğer bu olayları kendi haklarının garantörü olarak görürlerse kan akmaya devam edecektir. Ve akan bu kanda ilk önce kendi ciğerpareleri boğulacaktır.

Türkiye'nin gelişmesi, demokrasimizin olgunlaşması ve sorunların aşılması konusunda gösterilen iyi niyetli gayretler, terör örgütünü rahatsız etmektedir. Ancak, kan dökerek, insanlara acı yaşatarak amacına ulaşacağını düşünenler, büyük bir gafletin içine düştüklerini mutlaka anlayacaklardır.

Herkes tavrını net koymalıdır. Ya terörden, şiddetten yanadır, ya da barıştan ve uzlaşmadan yanadır. Gün, insanlıktan yana olanların tavır koyacağı günlerdir.

Bugünkü Türkiye çok farklıdır. Kürtçe konuşanın hapse atıldığı, yazısında Kürt kelimesini kullananın kendisini mahkemede bulduğu bir Türkiye’de değiliz. O günleri yaşamamış olanlar, dünyadan habersiz olanlar bugünkü Türkiye’yi anlamakta güçlük çekebilirler. Ama anlaması gerekenler, en başta Türkiye’nin Kürt vatandaşlarıdır.

Allah’ın nimetlerini nankörlüğe değiştirenlerin âhiretteki fecî âkıbetleri ise, Kur’ân da şu şekilde bildirilmektedir.

“Sakın zalimlerin yaptıklarından Allah'ın gâfil [duyarsız] olduğunu sanma! Ancak O, onları, başlarını dikerek koşacakları, gözlerin dışa fırlayacağı bir gün için erteliyor. Onların bakışları kendilerine dönmez ve onların gönülleri bomboştur.” (İbrahim 42–43)

{Bu ayetlerde Rabbimiz, yaptıklarından dolayı zalimleri hemen cezalandırmamasının yanlış yorumlanmamasını hatırlatarak onlara dünya hayatında uyguladığı sünnetini açıklamaktadır. Şüphesiz Allah zalim nankörlerin yaptıklarına karşı duyarsız değildir, onlara ilgisiz kalmamıştır. Azaplarının ertelenmesi, yaptıkları işlere Allah’ın razı olduğundan veya göz yumduğundan dolayı de­ğildir. Bilakis isyankârlara mühlet vermek Allah'ın bir sünnetidir. Onlar, başlarını dikerek koşacakları, gözlerin dışa fırlayacağı bir gün mutlaka cezalandırılacaklardır.}(Tebyînü’l-Kur’ân)

İnancımızı kaybetmeyelim. Bu Cennet vatanda kardeşçe, birlikte ve mutluluk içinde yaşayacağımız günler yakındır.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

 

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+3 #3 RE: TOPLUMDAKİ HUZURU, KARDEŞLİĞİ NANKÖRLÜĞE DEĞİŞTİRENLER 2012-09-04 09:48
Nankör insanın fıtratını ayetlerle dile getiren bir yazı.
İnşallah bir gün olur bu cahil ve nankör insanların hileliri de ayaklarını dolanır. Ülkemiz bu ayak bağından kurtulur. Bu arada dün şehit olan 10 Mehmetciğimiz Allahtan rahmat diliyorum ailelerine de Sabr-ı cemil diliyorum
Alıntı
 
 
+3 #2 RE: TOPLUMDAKİ HUZURU, KARDEŞLİĞİ NANKÖRLÜĞE DEĞİŞTİRENLER 2012-09-02 18:29
İnşallah o günler yakındır çünkü bizler bir oldukça hiçbir güç bize kötü emelleriyle yaklaşamayacakt ır...
Alıntı
 
 
+3 #1 RE: TOPLUMDAKİ HUZURU, KARDEŞLİĞİ NANKÖRLÜĞE DEĞİŞTİRENLERMEHMET ÇOBAN 2012-09-02 16:58
İnsan elindeki kıymetleri ancak kaybettiğinde anlar. Bu sadece bizim için değildir.

Dünyanın her tarafı cennet vatandır. Sadece bizim ülkemiz değil. Hatta ülkemizden daha güzel doğal zenginliği ülkeler vardır.

Her toplum gibi bizde, onlarda, bizim ülkemizin benzeri başka yerde yok der geçeriz. Kaç yer gördük, nerelerle mukayese ettik bilinmez..

Her toplum kökenine bağlı olmayı atalar dininin gereği öğrenir. Halbuki köken dediğiniz, memleket dediğimiz şeyler hep Allah tarafından yaratılmış şeylerdir. Dünyanın her tarafı Allah'ın mükemmel yarattığı, her insan kökeni ne olursa olsun, Allah'ın mükemmel yarattığı insanlardır.

Aralarındaki fark hidayet iledir.

Diğer kültürel, atalar dininin hükümleri genelde hep aynıdır.

Sıla özlemi, memleketini güzel görmek, yaşadığı yer için hayatını vermek... Sadece müslümanların değil aynı zamanda, Hıristiyanların , Yahudilerin, Budistlerin, hatta ateistlerin de kavgasıdır.

Memleketi için hayatını vermek, sadec Türklere ait bir umde olmayıp, bütün toplumlar, ırklar bu konuda aynı hisleri taşır..

Belki de bir çoğu bizden daha fazla memleket sevdalısıdır.

Anlamlı yazınız, bana da bir şeyler yazdırma fırsatı doğurdu. Özür dilerim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3490
Dün3903
Tüm Zamanlar4906260
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 54 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?