• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İNSANLIK DEĞER KAYBEDİYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

İnsan akıl, ruh, beden, irade gibi sayısız nimet ve güzelliklerle yaratılmış olup yaratılmışların en üstünüdür.

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “Andolsun biz Adem oğullarına üstün bir izzet ve şeref verdik” buyurmaktadır(İsra 70).

Tin’e zeytun’a

Tur’u Sina’ya

Emin belde(Mekke)ye

Biz insanı en güzel biçim ve surette yarattık

Sonra onu (yaptıkları kötülükler ve inkar sebebiyle) aşağıların aşağısına döndürdük” buyrulmaktadır. (Tin süresi 1-5)

En güzel bir suret ve özellikte yaratılan ve kendisine üstün bir şeref verilen insan, ancak iman edip güzel ameller, hayırlı ve faydalı işler işlediği zaman değerini koruyacak, hem dünyasını hem de ahretini mamur edecektir.

Aksi halde dünya hayatında, insanlığa ve kendine verdiği zarar sebebiyle dünyasını karartacak, ahiret hayatında da aşağıların aşağısına yuvarlanacaktır.

İnsan ruh bedenden meydana gelmiş, irade, akıl, vicdan gibi melekeler ve üstün özellikler imtihan için kendisine verilmiştir. İnsanın vazifesi bedenini ruhuyla bütünleştirip, Allah’ı(cc) bilmesi ona kul olması, sosyal hayatının her aşamasında insanlık için faydalı işler işleyerek kulluk şuuruna ermesidir.

Bugün, üzülerek görüyoruz ki insanlık değer kaybediyor: İman, ibadet ve ahlaki faziletleri hafife alan insanlık değer kaybediyor. Para ve parayla alınan eşyayı her şeyin üstüne çıkaran insanlık, değer kaybediyor. Makam ve mevki gibi insanlığa hizmet için kendine emanet edilen koltukları kendi çıkarı için kötüye kullanan insanlık değer kaybediyor.

Bugün Kur’an eğitiminden uzak kalan gençler. Gelenek ve göreneklerinden kopmaktadır. Aile bağları zayıflamakta, boşanmalar çok hızlı bir şekilde artmakta, gençlerimiz uyuşturucu bataklığına batmakta, terör ve terör şebekelerinin ağına düşmektedir.

Gençliğimiz insanlığa ve ülkesine hizmet etmek için değil; sadece para kazanmak için doktor, mühendis, avukat vs. olmak istemekte, istediğine ulaşınca da bu meslekleri çıkarı için kullanabilmektedir.

İnsanın değer kaybettiği bir toplum bütün örnek özelliklerini kaybediyor demektir. Kinler, nefretler, yalanlar, sahtekarlıklar, haksızlıklar, cana kıymalar o toplumun acı ürünleri ve gerçekleridir.

Bugün rabbimize kulluktan uzaklaşan,

Kur’an’ın nurlu yolundan uzaklaşan,

Peygamber (as ) güzel ahlakından uzaklaşan insanlık değer kaybediyor.

 

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #4 RE: İNSANLIK DEĞER KAYBEDİYOR 2012-09-12 11:19
Metin bey, yazınıza katılıyorum.İslam ahlakından çok uzaklaştık, acılarını da toplum ve aile olarak çekiyoruz.Yazılarınız devamını diler, sitenize başarılar temenli ederim.
Alıntı
 
 
0 #3 BaşarılarMehmet Ali OĞUZ 2012-09-11 22:58
Yazar kadrosuna katılan Sn. Metin Özçeri'ye hoş geldin der,Kur'an eksenli yazılarının ve başarılarının devamını dilerim.
Alıntı
 
 
0 #2 RE: İNSANLIK DEĞER KAYBEDİYORMEHMET ÇOBAN 2012-09-09 16:19
Konu güzel... Anlatım içindeki bir kaç konu üzerinde farklı şeyler söylemek gerekiyor...

Allah gönderdiği kitapla insanları hidayede çağırıyor. Hidayet Allah'a imanın yanında, atalar dininden ayrılıp Allah'ın kitabında kurallarını belirlediği dinine göre yaşamaktır.

Atalar dini nedir? Topulumun geçmişinden gelen, gelenekler göreneklerdir.

Bir bakıma, Allah'ın hidayetine ulaşanların ilk yapacağı şey, toplumun atalar dinine, "yani geleneklerine, göreneklerine" yaşam sürmeyi bırakmaktır.

Atalardan gelen gelenek ve görenekler içinde Allah'ın dinine ait olmayan, ancak toplumun dinden bildiği bir çok şey vardır. Özellikle ülkemizde, Türklerin eski dini şamanizm kalıntıları Müslümanlık olarak gösterilmektedi r.

İnsanlar için yazılan naatlar, mevlitler, yatırlar, türbeler, mumlar, çaput bağlamalar, kandiller vs. hemen hepsi atalar dininin, eski şaman dininin uzantılarıdır. Elbise değiştirerek müsülmanlık olarak sunulmuştur. Özünde insanların kutsallaştırılm ası vardır.

Yazının içinde, toplum geleneklerinden , görenekleriden uzaklaştı deniliyor. Elbette hangi manada uzaklaştığını biliyoruz. Ancak Allah kiabı ölçü alınırsa, insanın zaten gelenek ve göreneklerden uzaklaşması gerekiyor. Tabi uzaklaşan insan nereye gidecek sorusu gündeme geliyor. Yazar, bu noktada eksik kalmış diye düşünüyorum.

Sanki, zımmen, Allah'ın dininde buluşmak, aynı zamanda gelenekleri, görenekleri hakım kılmak gibi telakki edilmiş görünüyor.

İnsana değerlerini Allah'ın hidayeti vermektedir. Allah'ın hidayeti ise insanları kur'anda buluşturur. İnsanları gelenek ve göreneklerinden ayırarak, Allah'ın dinine göre yaşamaya yönlendirir.

Emeğinizi takdir ediyor, daha özgün çalışmalarınızı bekliyorum.
Alıntı
 
 
0 #1 Tebrik ve Teşekkür 2012-09-09 15:59
Sevgili Metin ÖZÇERİ'ye GÖNÜL SİTESİ'nde yazmaya başlamış olmasından dolayı teşekkür eder, [.........]eb Sitemize hoş geldiniz der; güzel yazılarından dolayı tebrik ederiz.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1086
Dün1285
Tüm Zamanlar4525641
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 45 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5170
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?