• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon AYDINLATICI NOTLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir gazetenin haberine göre, 17 milyon Amerikalı aç. ABD'de 17 milyon kişi günde en az bir öğünü ekonomik zorluklar nedeniyle atlıyor. 46.7 milyon kişi ise ancak yiyecek karnesiyle karnını doyurabiliyor. Açlık oranları siyah renkli nüfusun yoğun olduğu güney illerinde daha fazla. (Milliyet, 7 Eylül 2012). İşin ilginç yanı, sosyal güvenlik önlemlerinin çoğuna ve hatta yoksullara sağlık hizmeti sunulmasına bile kırmızı kart çeken bir siyasal parti borusunu öttürebiliyor.

Çok kez vurguladığımız üzere, Amerikan halkı da global sermaye ile arasındaki büyük çelişkilere karşın yaşama tutunmaya çalışan bir halk. Düzene karşı tek anlamlı çıkışı gerçekleştiren gençlik hareketine (Occupy) dünya basını kör, sağır ve dilsiz kaldı. Dünya basınının tümüne yakın bölümü aynı merkezlerden yönlendiriliyor çünkü.

Bir dergi içeriğinden öğrendiğime göre (Monocle), Hindistan silahlı kuvvetlerini modernize etmek için 40 milyar euro dolayında fon ayrılmış. Ülke yöneticileri aşırı yoksul halklarının yaşam koşullarını modernize edecek yerde silahlarını geliştirmeye çalışıyorlar. Doğal olarak modern silahlarla bir avuç zengin korunacak ve bir de gerektiğinde Çin’in ilerlemesine ‘yaratılmış savaşlarla’ set çekilecek. Bugünlerde Suriye’de olduğu gibi…Silah trafiğinden
‘nasiplenilecek’ avantalar da ayrı, tabi.

Global sermaye inanç’ları kullanabildiği yere kadar kullanıyor.
Gerçi, insanlıkla birlikte egemen sınıflar ile inanç erbabı hep iş birliği içinde olmuşlar. Bazen bu ikisinin aynı gruplar içinde bir araya geldiği de olmuş. Bir kentimizde ortaya çıkan çok üzücü patlama nedeniyle bir yetkilinin ‘takdiri ilahi’ biçiminde yorum yapması, Mülkiye’de Yavuz Abadan hocamızın Amme Hukuku kitabından bir bölümü anımsattı bana. Hocamız irade i külliye (Tanrı’nın iradesi) ve irade i cüziyye (Kulun iradesi) bağlamlarının İslam fetvacılarınca sürekli tartışma konusu yapılmasına karşın bir türlü bir çözüme kavuşamadığına değiniyordu. Diyelim, bir yoksul adam aç kalınca hırsızlık yapmış. Haydi ceza. Buna karşılık, cephanelik patlamış ve 25 kişi ölmüş ya da savaş yaratıp yoksul gençlerin ölümüne yol açmışsın, bu takdiri ilahi, denecek bir şey yok. Sermaye ve onun küçük görevlileri neyin Tanrı’nın iradesi ve neyin kul iradesi sonucu gerçekleştiğini belirlemenin kendi yetkileri içinde olduğunu varsaydıkları için her şey bir başka güzel oluyor onlar açısından. Örneğin, yoksulluk irade i cüziyyenin (Çalışırsan, aklını kullanırsan Allah sana da verir), zenginlik ise (örneğin, yatlar, rezidanslar, saraylar, jetler, haremler yanında para, uyuşturucu, mafya babalarının gelirleri, falan) irade i külliyenin alanına düşebiliyor bu aklıevvel kardeşlere göre…’Bahar’ düzeneği ile epey bir sermayeye saygılı dinci (dindar değil) uzaktan kumandalılar iş başına getirildi. Bizim Antikapitalist Müslüman Gençlerimiz nereye kayboldular, yahu.

Bir de şu bilgiye bakalım: ‘ Bir insanın yeryüzünde biricik olması, içinde ya da üzerinde yaşayan 100 trilyon bakteri ile ilgili olabilir.Bakteriler sahip olunan hücrelerden 1’e 10 oranında daha fazladır. Öte yandan, mikroplar 3.3 milyon genden oluşurken, insanlar yalnızca 23 bin genden sorumludur. İnsan vücudunda yaşayabilen 1000 tür bakterinin içinden, her birimiz yalnızca yaklaşık 150 adedini barındırırız. Bunların çoğu da bağırsaklarda yaşar. (Nature, cilt 4, sayfa 59) Dokunduğumuz her yere bakteriyel parmak izi bırakıyoruz.’ (CBT, 7 Eylül 2012).

Bazı insanların, sınıfların gerçekten bir ‘öldürücü mikrop’ olarak yaşamını sürdürüyor olmasının nedenleri böylece açıklanmış olmuyor mu?..


Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:37)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1154
Dün1285
Tüm Zamanlar4525709
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 84 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?