• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AK Partinin Suriye Politikası, CHP’nin Tutumu ve Yeni Dünya Düzeni

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Büyük Ortadoğu projesinin gerçekleşmesi için Osmanlı imparatorluğunu yıkmak isteyen emperyalist devletlerin her türlü hile ve oyunlarını boşa çıkaran cennet mekan 2. Abdülhamit Han, 31 Mart 1909 ayaklanması bahane edilerek tahttan indirilmiş, ülke idaresini ele alan İttihatçılar, 10 yıl içinde koca imparatorluğun dağılmasına ve yıkılmasına sebep olmuşlardır.

Suriye’nin tarihsel arka planı

Birinci Dünya Harbi sonucu Osmanlı imparatorluğunun dağılmasını fırsat bilen küresel güçlerin ve küresel sermayenin uygulayıcısı olan İngiltere, Osmanlı devletinin çekilmek zorunda kaldığı İslam topraklarında cetvelle sınırlar çizerek emperyalist devletlerin menfaatine uygun irili ufaklı aşiret devletleri kurdurarak, İslam alemini istikrarsızlaştırdı. Bu devletlerin başına, emperyalist devletlerin çıkarlarına hizmet edecek, kendi halkının inancı ve değerleri ile kavgalı kişileri getirmiştir. Kendi iktidarlarını korumak isteyen bu diktatörler, batı dünyasının emperyalist emellerine alet olarak, kendi halklarına yıllarca zulmetmişlerdir.

Bizans devletinin sınırları içinde yer alan Suriye, Hz. Ömer (rh) döneminde 635 yılında feth edildi. Sırası ile Emevi devletinin, daha sonra Abbasilerin hakimiyetine geçti. 10. Yüzyılın sonunda Fatimiler, daha sonra Selçuklular bölgeye hükmetti. Haçlı ve Şiilerin ittifakında Suriye çok zarar gördü. Suriye Atabeyliği, Eyyübiler ve Memluklerden 1517 yılında Suriye Osmanlı hakimiyetine geçti. Osmanlı idaresindeki Suriye 16. Asrın başından 20. Asrın başına kadar gelişip en huzurlu ve müreffeh devrini yaşadı.

Birinci dünya savaşı sonrası bölge Fransızların işgaline uğradı. 1920 yılında Suriye Fransa’nın mandasına girdi. Bölge Fransa’nın idaresine girmesiyle Osmanlı devrindeki huzur ve müreffeh hayatın yerini anarşi ve sefalet aldı.

Suriye de Müslümanlar çoğunlukta olmasına rağmen bölgeye Fransızlar, Ermeniler ve Nusayriler hakimdi, halen devam eden anarşinin kaynağı bu yapılanmadır. Fransız mandası Hatay ve İskenderun’u Atatürk’ün bastırması ve diplomasideki başarısı ile 1939 yılında antlaşmayla Türkiye’ye vermek zorunda kaldı.

İkinci Dünya Savaş’ı (1939-1945) yılların da Fransa kendisine bağlı kalmak şartıyla Suriye’ye kısmi istiklal verdi ise de arkasında pek çok problem bıraktı.

1948 yılın da Arap-İsrail savaşına katılan Suriye savaş sonrası Rusya’ya yanaştı, bu dönemde iç huzursuzluklar artıp Suriye’nin komşuları ile ilişkileri bozuldu. O dönem Sosyalist Baas Partisi kurulup, memleketteki huzursuzluktan faydalanarak kuvvetlendi. Baas Partisi Suriye’de dikta rejimi kurup ülkeye laskiye bölgesindeki Nasturi aşireti hakim oldu. Baas Partisindeki karışıklıktan istifade eden Hafız Esad 13 Kasım 1970 yılında Baas Partisinin ve ülkenin başına geçti.

Bir taraftan Ermeni ve Rusya ile müttefik olan Suriye de %14 nüfusu bulunan Nusayri aşireti ülkenin çoğunluğunu teşkil eden sünni nüfusu ezmiş ,dönem dönem askeri hareketlerle kendi insanını katletmiştir. Hafız Esat 2 şubat 1982 yılında ülkedeki baskılara baş kaldıran Müslüman Kardeşlerin Hama şehrindeki ayaklanmaları bahane ederek, Hama şehrini havadan ve karadan bombalayarak 30 bin kişiyi katletmiştir.

Mevcud durum

Van minit (one munite) başlayan Arap baharı

9 şubat 2009 yılın da Davos’da Sayın Başbakan R.Tayip Erdoğan’ın van minit çıkışı, Arap ve Müslüman dünyasında hayranlıkla karşılanmış, kendi halkına yıllarca zulmeden liderlere karşı halk ayaklanmaları başlamış, sırasıyla Tunus, Libya, Mısır diktatörleri devrilmiş halklarının inancı ve değerleri ile barışık liderler bu ülkelerin yönetimlerine gelmiştir.

Arap baharından Suriye halkı da etkilenmiş, değişim isteyen halkın gösterilerine karşı, Suriye devleti silahla karşılık vermiş çıkan çatışmalarda bugüne kadar 2200 kişisi çocuk olmak üzere 30 bin kişi hayatını kaybetmiş, 250 bin kişi değişik ülkelere kaçarak mülteci durumuna düşmüştür. 67 bin kişi halan kayıptır.

Sayın Başbakan Erdoğan’ın bütün uyarılarına rağmen Esed rejimi tutumunu değiştirmemiş kendi halkını katletmeye devam etmiş, hiçbir uyarı yapmadan bir Türk uçağını da düşürmüş hem kendi halkı hem Türkiye için ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koymuştur.

Türkiye hükümeti bunun üzerine dünyanın dikkatini Suriye‘ye çekmiş gerekli diplomatik adımları atmıştır. Türkiye ve Suriye halklarının dostluğu için kanımca tek çıkış yol, Suriye halkının özgür iradesine dayalı meşru bir yönetimin Suriye’nin başına geçmesidir.

Yeni CHP’nin Suriye politikasına bakışı

Sayın CHP Genel Başkanı Kılıçtaroğlu ile değişim süreci yaşayan yeni CHP başta Hama katliamı olmak üzere kendi halkını katleden, binlerce vatandaşını öldüren, binlerce insanını mülteci durumuna düşüren Esed rejimine sessiz kalması canını, ailesini kurtarmak için Türkiye’ye sığınan mültecileri el Kaideci olarak lanse etmesi, Türkiye’deki kamplar için bu kamplarda terörist eğitiliyor açıklamaları, CHP Tunceli Millet Vekili Hüseyin Aygün’ün anlaşmalı gibi görünen kaçırılmasının ardından dağdaki gençleri bahane ederek PKK’nın propagandası yapması, gelen tepkiler üzerine Sayın Kılıçtaroğlu’nun Aygün’e sahip çıkması, Hatay’daki Esed lehine yapılan gösterilerde CHP’lilerin başı çekmesi, kendi halkını katleden Esed’in resimlerinin taşınması, yeni CHP vizyonu hakkında bizlere olumsuz fikir vermektedir.

Sebep, neden, sonuç ilişkisine bakarsak Osmanlı imparatorluğunun dağılmasıyla başlayan emperyal güçlerin yeni dünya düzeni, planı devam etmektedir.

Birinci dünya harbi öncesi ve sonrası Ermeni Ayaklanmaları ile Osmanlı meşgul edilirken şimdi Türkiye PKK örgütünün eylemleri ile meşgul edilip köşeye sıkıştırılmak isteniyor.

İnancım odur ki Türkiye emperyal güçlerin yeni dünya düzeni planını bozacaktır.

Görelim mevlam neyler

Neylerse güzel eyler

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: AK Partinin Suriye Politikası, CHP’nin Tutumu ve Yeni Dünya Düzeni 2012-09-16 11:24
Metin bey,emperyalist devletlerin oyunları devam etmektetir.Yazınıza katılıyorum,dev amını bekliyorum.Yeni chp, dünya ve ülke gerçeklerini okumaktan çok uzak,bildiğini de sanmıyorum. Kırkyıllık yani olurmu kani.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1084
Dün1285
Tüm Zamanlar4525639
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 42 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5170
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?