• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ‘ZİYA’ DENEN BİR YILAN

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Ortadoğu’dan Hindistan’a kadar uzanan büyük bir coğrafyada yılan motifi büyük oranda yer alır. Pagan dinlerden tektanrılı dinlere dek yılan vardır. Kuran’da ve Tevrat’ta geçen Musa ve Mısırlı sihirbazların öyküsünde yılan motifi vardır. Hacı Bektaş, kendisine meydan okuyan, aslana binen ve yılan’ı kırbaç gibi sallayan kişiyi(Karaca Ahmet mi?) duvarın üzerinde karşılıyor. Kawa destanında zalim kral Dehhak’ın omuzlarında çıkan iki yılan vardır. Tibet’te Guru Dombipa bir kaplanın üstünde, zehirli bir yılanı kırbaç olarak kullanır. Dürzü efsanesine göre yılanın yardımıyla tavus kuşu Âdem’i günaha düşürür. Kürtlerle mitolojik bir ilişkisi sanılan Şahmaran’ın ilaç niyetine yenmek üzere insanlarca doğranması... Yılan motifi binlerce yıldır hep insanlarımızla birlikte olmuştur.
1910’lu yıllarda Şırnak’ta yaşandığı anlatılan bir yakın zaman yılan efsanesi hep ilgimi çekmiştir: Şırnak’ın Herekol Dağı’nın eteklerinde ormanlık bir bölge var. Bir gece bir genç, sevdiği bir genç kızı kaçırır. O geceyi o ormanda geçireceklerdir. Bir ara uyuklarken acı bir ses duydu genç adam. “İmdaat!” Gözlerini açtı uyku sersemliğiyle, biraz önce duyduğu acı sesi tekrar duydu. “İmdaat!” Büyük bir yılanı(o bölgede bu tür ejderhalara “ziya” denir)genç kızın bacaklarını dizlerine kadar yutmuş bir vaziyette gördü. Kız bağırmasına devam etti. “Kurtar beni! Tüfeğinle ateş et! Yılanı öldür, yoksa beni yutacak!” Adamın kanı donmuştu; şok geçirmişti. Âdeta eli kolu çalışmamaktaydı, olanları ancak seyrediyordu. Yılan kızı gözlerinin önünde tamamen yuttu. Çok büyük bir acı içindeydi adam. Yemini yutan yılan yakınındaki iri bir ağaca dolandı ve ağacı sıktı. “Kırt, kırt” diye sesler geldi çeşitli yerlerinden yılanın. Bu sesler kızın kırılan kemiklerinin sesiydi. İşte ancak bu seslerle adam kendine geldi. Çok büyük bir acı içindeydi artık.
Herekol’daki ormanlık alandaki bu büyük yılan nefesiyle insanları kendine çekti ve yuttu. Nefesi bir vakum gibi görev yapmaktaydı ejderhanın. Adam yılanın bu yeni cinayetlerini duyunca sevdiğinin daha fazla acısını duyar olmuştu. O gün geçirdiği şoktan silahını bile kullanamamıştı. Sevdiği gözleri önünde kaybolmuştu. “Beni ziya’nın mekânında bir ağaca bağla!” dedi arkadaşına adam. “Yılanı kılıcımla ikiye böleceğim!”
Cesaretli genç adam yılanın görüldüğü yerde kendini( belinden )çok sağlam-keçi kılından yapılmış-bir halatla büyük bir ağaca bağlattı. Amacı dev yılanın vakum gibi nefesinden kurtulmaktı. Çok geçmeden ejderha görüldü. Uzaktan nefesiyle çekemediği adamı yakından nefesiyle çekmeye başladı. Adamı nefesiyle çekemeyince zorunlu olarak ağzını açarak adama yaklaştı. Kafasını yukarı kaldırarak adamın kafasına doğru yaklaştırdı açık ağzını yılan. İşte o an-kılıcını kendine siper eden-adam iki eliyle tuttuğu kılıcını yanlamasına yılanın ağzına koydu. Yılan kafasını adama yaklaştırdıkça adamın kılıcı yılanın ağzını vücuduna doğru yırtmaya başladı. Ve sonunda yılanın kafasının fonksiyonunu yok etti ve yılan öldü.
Evet! Yılan günümüzde de insana dost olmayan bir hayvan... Yılan, mitolojide bir melek görünümü olmuş, bazen de insana âşık olan bir sevdalı. Ama daha çok düşman olmuş -anatomik evriminde insanla benzerliğine karşın-.
http://www.ozgurhabergazetesi.com/makale.asp?makaleno=1119

 

 

Degerli Yazarimiz Bülent TEKİN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün500
Dün1148
Tüm Zamanlar4529288
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 56 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?