• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon CAHİL BIRAKMA TERÖRİZMİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir başka yazımda değindim. Dünyanın kimler tarafından ve nasıl yönetildiğinin bilincine varılması, halkın ezici çoğunluğu için kuantum fiziğinden anlamak gibi bir şey. Kanımca, ortalama insan, ancak on yaşındaki yine ortalama çocuk vukufuyla olaylara yaklaşabiliyor. İnsan cinsinin sürü halinde yaşayabilmesi için biyolojik program böyle düzenlenmiş herhalde. Çocuklar tam gelişip hızlı öğrenebilme düzeyine ulaştıklarında kendilerini sistem alalayıcısı ufuksuz öğretim elemanları ile yalancı bir medyanın kucağında buluyorlar ve sonunda da on yaşın bile gerisine düşebiliyorlar.

The New York Times gazetesinin haberi: Lise diploması bulunmayan beyaz nüfusun ömür beklentisinde büyük düşme var. Bu kategorideki beyaz erkeklerin ömrü 3 yıl, kadınlarınki ise 5 yıl kısaldı. Nedenler açısından, beyazlarda reçeteli ilaç kullanımındaki artış, beyaz kadınlar arasında sigara tiryakiliğinin yaygınlaşması, obezler ile sağlık sigortası bulunmayanların çoğalması gibi olguların altı çiziliyor. Bir uzmana göre de, ömür beklentisindeki beş yıllık düşme, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya’daki erkeklerin yaşam sürelerinin 7 yıl kısalmasını anımsatıyor. Epey bir süre önce, TRT, Rusya’da yılda yüz bin dolayında gencin uyuşturucu kullanımı dolayısıyla öldüğü haberini de geçmişti. (Sovyetler döneminde durum nasıldı, açıklama yok).

İspanya’da gençler, Parlamento çevresinde, Hükümetin tasarruf önlemlerine karşı gösteri yaptılar. Fransız TV5’e göre, gençler, yönetimlerinin mali piyasaların buyruğu altına girmiş olmasını kabul edilemez buluyorlarmış. İşgalci (Occupy) Amerikan gençleri gibi…

Bütün bu konular üniversitelerde, medyada, siyasal alt yapılarıyla birlikte ve yalan’sız ele alınmadıkça, insancıklar doğruları nasıl öğrenecekler... Öğrenemeyecekler…

Bizim kuşağın üniversite yıllarında Sol’un adını ağıza almak bile cesaret işiydi. Buna karşılık, ABD üniversitelerinin görkemli kitaplıklarında burada yasaklı olan bütün kitaplar el altındaydı. Malum, hayaliler, yardaklarından hep daha insaflı ve insancıldır. Dolayısıyla, üniversitelerde, kapitalizme karşı en önemli eleştirileri yönelten Marksist teori incelenmediği için birçok kavram gerçek boyutlarıyla anlaşılamadı. Anarşist Bakunin ‘Hukuk, egemenlerin fahişesidir. Egemenlerin şiddeti yasa, sıradan insanın şiddeti suçtur’ gibi laflarla ne demek istedi, acaba. Kıdemli öğretim elemanları ve medyatörler bile, bazı yargı kararlarının hukuka uygun olup olmadığı açısından, ter dökerek, çok derin ‘mutalaalar’ sunuyorlar. Oysa, egemenlerin irade bileşkesinin izini sürseler, gerçekten aydınlanmış ve aydınlatmış olacaklar. Egemen sermaye büyük bir sınıf ve doğal olarak içinde çok güzel şeyler yapanları da barındırıyor. Ancak, silahı olanın son sözü söylemesi ilkesine göre, cinayet ve işkence uzmanı global Mafya (Özellikle uyuşturucu ve kaçakçılık Mafyası) ile savaş önderi (‘Savunma’ güçlerini de yedeğine almış) silah endüstrisi genellikle son talimatı verenler oluyorlar. Hepsinin üstünde de ellerinin altında sonsuz satın alma gücü bulunduran ve işine gelen herkese bol kepçe para dağıtan para haydutları var. Ondan sonra gelsin ekonomik krizler, çeteler, çatlamalar, darbeler, ayaklanmalar, patlamalar, rüşvetler, yolsuzluklar, sahtecilikler, kara paralar, vergi cennetleri, falan.

Demek ki, İspanyol ve Amerikalı gençler işin ‘künhüne’ vakıf olmuşlar. Böylesine umutsuz bir ortamda bu bile büyük umut sayılmalı.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:37)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün608
Dün1485
Tüm Zamanlar4528248
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 72 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?