• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SANAT

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

İnsanın ve toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesi bakımından sanatın kaç çeşit olduğunu, sanat dallarını anlatmadan önce kabul gören sözlük tanımlarına bakalım:

“Bir duygu, tasarı, güzellik ve benzeri şeylerin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık.”
“Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım.”
“Bir şey yapmada gösterilen ustalık. Bir meslekte uyulması gereken kurallar bütünü.” (tdk sözlüğü)

Aristo, ‘sanatı iyi anlamak için onu tabiatla karşılaştırmak gerekir’ demişti. Kanaatimce Sanat insan zekâsının kendi amaçlarına, zevkine göre tabiata ustaca tesir etmesidir. Sanattan duyulan haz, iç ürpermesi, tatlı bir hoşluk ya da estetik heyecan; aynı zamanda sağlam ve mutlu toplumun belirtileridir. Maddi sanatlar bireyin, toplumun rahat yaşaması karşılığıdır. Marangozluk, dokumacılık, terzilik, camcılık ve bilumum el sanatları ki, ustalarının maharetini gösteren bu sanatlar, sadece sanat veya zanaattır. Fakat toplumun manevi ihtiyaçlarına cevap veren edebiyat, musiki, resim, şiir, raks, mimarlık, tiyatro gibi sanatlar güzel sanatlardır. Sanatın medeniyete tesiri veya tersinden bakarsak medeniyetlerin sanata tesiri çok büyüktür. Beş yüz yıl uyuyan, Beş yüz yıl da arpa boyu yol alan Avrupa medeniyeti sanatın tesiriyle Rönesans ve reformları yaşamış, onun tesiriyle aydınlanma çağına girmiştir.


Sanat ve güzel sanatlardan başka, konuşma sanatı, dinleme sanatı, askerlik sanatı gibi sanatların önemine de atıfta bulunmamız gerekir. Bu yoksa toplumda aklın yerine peşin hüküm, verimli iş yerine üstünkörü iş, insanlık yararı yerine şahsi menfaatler yer eder. Sorunlar çoğalır, korkular artar. Yapılan bir işte sanat endişesi, estetik duygusu, manevi haz yoksa bu ruhsuzluktur. Sanat eseri dediğimiz nesne bir iç dalgası yaratmıyorsa, tatlı bir haz vermiyorsa, bir heyecan uyandırmıyorsa o sanat eseri değil, gölgesi bile olamaz.

Sanattan bahis olur da sanatçı unutulur mu? Elbette ki hayır. Sanatçı gözlerimizi, kulaklarımızı açar, hayallerimizi sanki gerçeğe çevirir. O bir sanat eridir, yorumlayan, uygulayan, yoğurandır. Sancısı toplumun dirilişine vesile olacak olandır. Binlerce yıldan beri filozoflar gerçeğin ne olduğu ile uğraşmışlardır. Oysaki gerçek önümüzdedir, yanımızdadır, karşımızdadır. Bu körlüğümüzü, duymazlığımızı bize gösteren sanatçıdır. Farkındalık uyarısını onlardan aldık. Eşyanın büyülü yüzünü de bize gösteren sanatçıdır.

Sanat hayatı yorumlamaktır. Gündelik hayatta göremediklerimizi gösteren, düşünce inceliklerini öğreten sanattır, sanatkârdır. Sanat konusu kitaplara sığamayacak kadar bir genişliğe, denizler kadar bir derinliğe sahiptir. Bizim yaptığımız sadece sanata dikkat çekme adına özet bir tanımdan ibarettir.

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2012-09-29 18:59
İnancın eststik hüvviyet kazanması olan sanat terimi konusundaki yazınız ufuk açıcı.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3490
Dün3903
Tüm Zamanlar4906260
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 55 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?