• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BATI’NIN VE TÜRKİYE!NİN BOP’LA İMTİHANI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

 

Ortadoğu coğrafyası, yani İslam Ülkeleri Osmanlı’dan birinci dünya savaşı yıllarında zorla koparıldıktan sonra, başlarına şeyh, kral, sultan ünvanlı; Müslüman halklar üzerinde, batının jandarmalığını yapacak tek parti diktatörleri geçirilmişti. Bu diktatörlerin ortak özellikleri İslam’dan ziyade Arap milliyetçiliğine dayanmalarıdır. II. dünya savaşından sonra oldu bittiye getirilerek, Filistin’de bir İsrail Devleti kurulunca bu diktatörlerle, dünyanın jandarmalığına soyunan ABD ile araları açılmaya başladı. Bu ihtilafta başı Irak, Suriye, Mısır, Libya ve İran gibi ülkeler çekti.

 

Ancak bu ülke yönetimlerinin hem kendi halklarına karşı hem de komşularına karşı tam bir diktatörce davranmaları sonucunda, Irak liderinin Kuveyt’i işgal etmesiyle, ABD, Türkiye gibi bazı ülkeleri safına alarak, Saddam Hüseyin’i 20 Mart 2003’te devirmek için Irak müdahalesini başlattı ve Saddam’ı devirince yerine demokrasiye dayalı bir rejim kurmak istedi. Tabi bu rejim henüz tam oturmadı. Saddam Hüseyin İsrail için bir tehdit olduğu gibi, Türkiye gibi ülkeler içinde bir tehditti. Diğer dikta rejimleri de ayni şekilde bir tehdit oluşturmaktaydı. Suriye’nin yıllarca PKK’ya destek verdiği bir gerçek.  Her tehdit ve problem kendi açısından değerlendirilmelidir. ABD bu gibi dikta rejimlerden kurtulmak için BOP ismiyle bilinen bir proje ortaya attı. ABD tarafından ortaya atılan ve BOP diye kısaca bilinen projenin açılımı “Büyük Ortadoğu Projesi” olan projenin aslı ne idi? Ortadoğu’da eski Irak lideri Saddam Hüseyin gibi diktatörlüklerin tavsiye edilerek, bu bölge ülkelerine demokrasi ve özgürlük getirmekti. Şimdi aklı başında bir insanın demokrasi ve özgürlük taraftarı olan bir projeye karşı olması, yani Saddam gibi rejimlerin devamına destek vermesi düşünülemez. Böyle bir projeye destek veren hükümet ve lideri, muhalifleri tarafında devamlı bir şekilde BOP eş başkanı olmakla eleştirilmiştir.

 

Tabi bu proje Irakta tam bir başarıya ulaşamayınca ortada kaldı ve unutulmaya yüz tuttu. Irak’a yapılan müdahalenin üstünden 7 yıl geçtikten sonra Arap Dünyası'nda başta gelen işsizlik, gıda enflasyonu, siyasi yozlaşma, ifade özgürlüğü, usulsüzlükler ve kötü yaşam koşulları gibi pek çok sorun sonucunda, önce Tunus'ta 18 Aralık 2010 tarihinde, Muhammed Buazizi'nin kendini yakmasıyla devrim başlamıştır. Ardından benzer sorunlar yaşayan ülkelerde domino etkisi göstererek dikta rejimlerine karşı isyanlar yayılmıştır. Yıllardır ülkelerini demir yumrukla idare eden Zeynel Abidin, Mübarek, Kaddafi gibi diktatörler, halk tarafından bir bir devrilerek iş Suriye lideri Esed’e kadar dayandı. Tabi bu halk hareketlerine Rusya ve Çin gibi ülkeler karşı çıkarken, Batı dünyası ve ABD tam destek verdi. Ta ki devrilen ülkelerde özgür seçimler yapılıp yönetime halkın seçtiği İslami düşüncedeki yeni liderler geçinceye kadar.

 

Başa geçen yeni yönetimlerin ortak özelliği İslam ve İsrail karşıtlığı olunca eski MOSSAD' ın eski Başkanı Danny Yatom ağzındaki baklayı çıkardı: “Arap baharı İsrail için kışa döndü”. Ve bu ara Suriye rejimi neredeyse devrilecek bir durumda iken, birden ABD BOP projesinden vazgeçerek, bütün desteğini muhaliflerden çekti ve Rusya ile Çin safına geçerek, Türkiye’yi ve Suriye halkını yalnız bıraktı. Çünkü Suriye’de de devrimden sonra iktidara, özgür bir seçim sonucunda Müslüman Kardeşler Örgütünün geleceği çok açıktır. Bu açıdan Ortadoğu’da süren gelişmeleri iyi okumalıdır. Batının ve ABD’nin ve bizdeki BOP karşıtı eski sol tüfeklerin, Esed gibi bir diktatöre arka çıkmakla ikiyüzlülüğü iyice ortaya çıkmıştır.. Gerçek niyetleri yine kendilerine Ortadoğu’da yeni kuklalar aramaktır. Onların BOP’u son gelişmelerle B…. olmuştur. Suriye Lideri Esed gibi bir diktatöre destek olmanın haklı sebeplerini gösterilemez. Bütün diktatörler yeryüzünden silininceye kadar halkların özgürlük hareketleri desteklenmelidir. Asıl gerçek BOP (Büyük Osmanlı projesi)  şimdi başlamıştır. Bu projenin eş değil as başkanı olmaya talip olmalıyız. Bu proje ile Ortadoğu halkları, yani esaretleri henüz bitmeyen eski Osmanlı coğrafyası, batı jandarmalarından kurtulup bağımsızlığını kazanabilirler. Batılı işgalcilere karşı ilk bağımsızlık savaşını kazanarak, işgalcileri nasıl ülkeden attıysak, şimdide bunların eski kalıntılarından kurtulmaya çalışan halklara da desteğimizi sürdürmeliyiz. Böylece Batının ikiyüzlü politikalarına karşı, bir dayanışma içine girerek dünyaya örnek politikalar üretebiliriz.

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün761
Dün3860
Tüm Zamanlar4894311
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 57 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?