• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AĞLAYAN ARAKAN

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Mübarek kurban bayramının manevi iklimini, huzurlu ve sevinçli günlerini İslam âlemi ve Müslümanlar olarak yaşamaya çalışırken, diğer yanda dünyanın ücra bir köşesinde gözden uzak olan Arakan'da Müslüman kardeşlerimiz katledilmekte Müslüman kanı akmaya devam etmektedir. Arakan’da devam eden zulüm ve asimilasyon sebebiyle geçen Ramazan ayında kaleme aldığım Arakan'da kan oyunları yazımı sizlerle tekrar paylaşmak ve Arakan'da yıllarca ara ara tekrarlanan ve devam eden bu zulmü sizlerle paylaşmak istiyorum.
Güya barış ve sevgiden başka bir şey düşünmediklerini iddia eden ve solucanları dahi öldürmediklerini pek çok filimde, dizide dünyaya lanse eden, canlara kıyamadıklarını söyleyen ikiyüzlü Budistler şu mübarek ramazan ayında Arakanlı Müslümanları canlı canlı yakıyorlar… Müslüman çocukları da boğarak öldürüyorlar.
Müslüman katletmede Esed ve Yahudi’ den geri durmayan bu zalimlere, beddua ve Müslüman kardeşlerimize sabır ve dua her “Müslüman’ım!” diyenin üzerine borç olsa gerek.
Osman devletinin yıkılıp Halifeliğin kaldırılmasıyla sahipsiz kalan dünya Müslümanları, çeşitli devlet ve iktidarların işgal ve zulmüne maruz kaldı. Ecdadın büyük ilgi gösterdiği koruyup kolladığı farklı coğrafyadaki Müslüman kardeşlerimiz maalesef zalim iktidarlar tarafından sahipsiz görülerek katlediliyor.
Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Arakan; Bangladeş, Hindistan ve Çin ile komşudur. Geçmişte Burma sultanlığı olarak bilinen bu ülke, askeri darbe yapılarak adı Myanmar olarak değiştirildi. 350 yıl İslam devleti idaresi altında yaşayan bir tek Budisttin burnu bile kanamadı.
Myanmar’ın nüfusu 51 milyon civarında ve Myanmar halkı, İslam devletinin yıkılmasının ardından Budistler tarafından sürekli din değiştirilmeye zorlandı. Fakat Arakanlı Müslümanlar her ne bahasına olursa olsun dinlerini terk etmediler. Bunun üzerine Budistler, askerlerden aldıkları destekle Arakanlı Müslümanlara karşı katliamlara giriştiler. 18 Mart 1942 yılında ilk olarak Minbya şehrinde başlayan daha sonra bütün Arakan’a yayılan katliam çeşitli tarihlerde tekrarlanarak günümüze kadar devam etti. Yüz binlerce Arakanlı Müslüman yakılarak ya da korkunç şekilde öldürülerek şehit edildi. Yüz binlerce Arakanlı da vatanını terk ederek komşu ülkelere sığındı.
Bugün Arakan, Müslümanlar için yasaklar ülkesi konumundadır. Müslüman halk izin almadan evlenemez, çocuk sahibi olamaz, seyahat edemez, ilkokuldan sonra başka bir okula gidemez, izin almadan ücretli bir yerde çalışamaz.
Bugün Budist olmaya zorlanan Arakanlılar yakılarak, çocukları da boğularak katlediliyorlar. Arakan’da yaşananlar bu anlattıklarımla sınırlı değil, ülkeye hâkim olan baskı rejimi nedeniyle, birçok haber dışarı çıkmıyor. Arakanlı kardeşlerimiz her gün büyük sıkıntı ve zulme maruz kalıyorlar.
Dikkatimi çeken şu hususu, sizinle paylaşmak istiyorum. Her yıl mübarek Ramazan ayının merhamet ve diğer gamlığın arttığı günlerinde dünyanın uzak yakın bölgelerinde, Müslüman kitle üzerinde kan zulüm felaketlerine tanık olup perdeyi aralamamanın ya da görülenin arkasına bakmamanın yine ferasetli müminlere yakışmayacağını düşünerek şeytani bir oyunun arsızlığını seziyorum.
Biz Türkiyeli Müslümanlar olarak, ecdadın büyük ilgi gösterdiği farklı coğrafyadaki Müslümanları unuttuk, büyük bir ümmetin parçası olduğumuzu unuttuk. Bizi biz yapan, İslam dini ve İslam kardeşliğini unuttuk, Türk, Kürt, Arap diye “neseb asabiyetine” şucu bucu diye ideolojik fikirleri benimsedik “sebep asabiyetine” kapıldık. Küresel sermaye ve küresel güçlerin oyuncağı olduk, bölündükçe bölündük, küçüldükçe küçüldük, zayıfladıkça zayıfladık. Batıyı koruma kalkanı olan BM’den medet umar olduk. Dün Irak, bugün Suriye, yarın biz. Bugün Arakanlı kardeşlerimizin başına gelen yarın bizim başımıza da gelir, gelin neseb ve sebep asabiyetini bir kenara bırakalım ”ancak müminler kardeştir” ayetini ( Hucurat 10 ) hatırlayalım. Arakanlı, Filistinli, Çeçenistanlı, Iraklı, Patanili, Afganistanlı kardeşlerimize sahip çıkalım, uğradıkları zulmü dünyaya duyuralım, mazlum kardeşlerimize kol kanat gerelim.

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1085
Dün1285
Tüm Zamanlar4525640
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 43 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5170
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?