• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Senin İsmail'in Kim?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Önemli bir dini bayramımız olan kurban bayramını idrak ettik. Gerek ülkemizde, gerekse Afrika gibi daha fakir ülkelerde kurbanlar kestirip, insanlarla paylaşıp bayram ettik. Böylece hem dini, hem sosyal, hem de ekonomik faydalar sağladık.
Kuran'da Allah bizlere bir çok ibretlik olaylardan bahsederek çeşitli dersler vermektedir. Herkesin bildiği gibi kurbanın, Hz. İbrahim ve oğlu İsmail ile doğrudan ilgilidir. Hz. İbrahim Allah’a “Bana bir erkek evlat verirsen, sana en sevdiğim şeyi kurban edeceğim” diyor. Ve Allah ona bir erkek evlat veriyor. Zamanı gelince Allah, Hz. İbrahim’den adağını yerine getirmesini istiyor ve Hz. İbrahim’in imtihanı başlıyor. Uzatmayalım, Hz. İbrahim bakıyor ki en çok sevdiği oğlu Hz. İsmail’dir ve Allah’ta ona rüyasında onu işaret etmektedir.
Ve büyük imtihan başlıyor. Hz. İbrahim verdiği söz uyarınca ciğerparesi oğlu İsmail’i tereddüt etmeden kurban etmek istiyor. Böylece Hz. İbrahim büyük imtihanı vermiş oluyor. Kuran’da Saffat suresi 100-109. ayetlerde bu olay anlatılır. Bu olay sonunda bu olayın hatırası olarak kurban, dini bir ritüel olarak uygulanmaya başladı.
Ancak Allah kuran’da insanları bu olayın aslının unutulmaması için bizleri uyarmaktadır.
37. Onların ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır; fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele! (Hac suresi)
Hz. İbrahim, Allah için en sevdiğinden vazgeçti ve onu Allah için feda etmek istedi. Allah’ta bizlere, “Bu olayın aslını unutmayın, kurbanın gerçekte benim için pek önemi yok, bu hayvanlar sizin istifadeniz içindir, benim için önemli olan nefsinizin sevdiklerinden Allah için, yani insanlık yararına bir şeyler harcamak ve böylece erdemli davranışlar yapmak” demektedir.
Şimdi işin aslı bu ise, kimse bu kurban beni kurtarır diye beklemesin. Kestiğim koç beni sırat köprüsünden jet hızıyla geçirecek diye beklemesin. Bu, işin topluma yönelik ufak bir dayanışma örneğidir. Mesele olan nefsin sevdiklerinden Allah için vazgeçmektir. Bu bir makam olabilir, bu bir servet olabilir, bu bir şan ve şöhret olabilir, bu bir kadın veya evlatta olabilir. Allah bu konuda bizleri tövbe suresinde uyarmaktadır.
24-De ki: «Eğer babalarınız, oğullarınız, arkadaşlarınız, refikalarınız, kabileleriniz ve kazanmış olduğunuz mallar, durgunluğa uğramasından korktuğunuz bir ticaret ve hoşnut olduğunuz ikametgâhınız sizin için Allah Teâlâ'dan ve resulünden ve Allah yolunda cihattan daha sevgili ise artık Allah Teâlâ'nın emri gelinceye kadar bekleyiniz! Ve Allah Teâlâ fâsıklar olan kavmi hidâyete erdirmez.»
Yani meselenin aslı eğer bizi kötülüğe ulaştıran bir mal, evlat, iş, servet, şehir, belde, ülke, düşünce, fikir, tutku, arkadaş, dost gibi şeyler varsa bunları Allah için terk etmeliyiz. Bunlar bizi kötülüğe ulaştırmasa bile, başkaları muhtaç halde zorluk içinde yaşıyorsa, bunlardan insanların faydasına harcamalıyız. Tatillerde hep sayfiye yerinde güneşin altında yan gelip yatmak yerine, belki yoksul bir Afrika ülkesinde yardım kuruluşlarının organizasyonlarına katılmalıyız. Sözün özü nefsimizin İsmaillerinden vazgeçmesini bilmeli, Allah ve insanlık yolunda HARCAMALIYIZ. İşte gerçek Allah'a yaklaşma ve kurban budur. İstanbul’daki Sanki Yedim Camisi'nin sermayesinin nasıl toplandığı bile bu konuda ibretlik basit bir olaydır.

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün906
Dün3860
Tüm Zamanlar4894456
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 82 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?