• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon SİLAHLANMA OLMAZSA OLMAZ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NATO Genel Sekreteri, değerli uluslararası memurlarımızdan Rasmussen, Prag'da, ittifak üyesi ülkelerin milletvekillerini fena halde fırçalamış. Memurumuz şöyle diyor: ‘Avrupa’daki ekonomik kriz derinleştikçe, hükümetler kamu harcamalarını kısmanın yollarını arıyor. Kesintiye gidilen kalemlerin başında da savunma harcamaları geliyor. Oysa, özgürlükler bedava satın alınamaz. Ekonomileri düzeltecek kararlar güvenlik krizine yol açmamalı.Kriz, savunma harcamalarını fena vurdu. 2009 ile karşılaştırıldığında harcamalar 56 milyar dolar düştü. 19 ittifak üyesi büyük kesintilere giderken yalnızca 6’sı az da olsa harcamaları artırdı. Biz harcamaları kısarken dünya savunma harcama ve yatırımlarını sürdürüyor. Örneğin, Rusya, önümüzdeki 10 yılda savunma bütçesini ikiye katlayacak. Çin ise 2015’de sekiz en büyük ittifak üyesinden daha fazla harcayacak. Buna karşılık, ABD dışındaki NATO ülkeleri, NATO savunma bütçesine katkısını düşürdü. Bütün bunlar endişe verici’ (TRT haberi).

Bilindiği gibi, silah endüstrisi, global sermaye yönetiminin en önemli üyesi sayılır. Epey bir yinelediğimiz üzere, ABD eski başkanlarından Eisenhower, ayrılış konuşmasında, silah endüstrisi ile askerler arasındaki ‘kankalığa’ ve bu durumun ABD ve dolayısıyla dünyanın en büyük sorunlarından biri olduğuna dikkati çekmişti. O zamanki Time dergisinde, hemen,
panoramayı bütün gerçekliğiyle ortaya koyan bir inceleme yayımlanmış ve, rakamı tam anımsayamıyorum ama, sanıyorum 6000 kadar emekli askerin silah endüstrisi için çalıştığı ve üstelik de bunların büyük bölümünün daha önceden ihalelerini kabul ettikleri firmalarda görev aldıkları ileri sürülmüştü. Bir de finans konusu var ve bu işlevi de para eşkıyası yerine getiriyor.

Şair Ergin Günçe’nin bir dizesindeki gibi ‘Bu dersi okullarda okutmuyorlar’. Köşe yazarları falan hiçbir zaman gündemin can damarına girmezler, onların görevi sığ beyinleri daha da sığlaştırmaktır, malum. Paracıların kutsal faaliyetlerine burnunu sokma ‘cüretini’ gösteren bir köşe yazarının işine nasıl da hemencecik son verildi, gördük. Global sermaye diktatörlüğünün silah üretimi yanında petrol ve para gibi alanlardaki öngörülerinden ‘bihaber’ olanların, Suriye’deki cinayetler ve hatta ‘terör’ başlığı altındaki çoluk çocuk kıyımının gerçek nedenlerini, anlamak şöyle dursun, duyumsamaları bile mümkün değil. Ünlü kule olayı da bu endüstrinin klikleri arasındaki bir hesaplaşmadan ibaret, bence.

Memur Rasmussen, Suriye krizine de değinmiş de NATO’nun Türkiye’yi savunma ve korumaya hazır olduğunu bildirmiş. Ayrıca, Suriye ‘muhalifleri’ Doha’da toplanıp başlarına da eski bir vaiz ve din adamını getirdiler. Bazı din adamları, etkili futbolcular gibi, her alanda oyunlarını oynayabiliyorlar. Aslında, özellikle Dünya Bankası deneyimimden bu yana, global sermayenin, doğru adamı, doğru zamanda ve doğru makamda bulundurmadaki becerilerine karşı duyduğum hayranlık giderek artıyor sanki.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:38)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1142
Dün1285
Tüm Zamanlar4525697
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 85 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?