• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon KÜBA YOKSUL BİR ÜLKE Mİ?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir köşe yazarımız Küba'yı ziyaretiyle onurlandırmış ve şunun gibi gözlemlerle dönmüş: 'Müzik ve dansa, deyim yerindeyse, ruhunu satmış(!), hem insan, hem kültür olarak rengarenk... ancak, fena halde yoksul bir güzel memleket... Hayal kırıklığını yaratan ve körükleyen yoksulluk... İnsanlar yoksullukta eşit... Bazı özel ve diplomatik araçlar hariç, arabalar bile 1950'lerde kalmış. Küba ABD'nin ambargosu altında bunalmış ama onu kıramamış.’ (Ümit Zileli, Cumhuriyet, 29 Kasım 2012).

Önce araba işini ele alalım. Her üretim değerinin, yaratılan toplumsal yararlar ve zararlar (İngilizcesiyle, ‘external economies, diseconomies’) ile birlikte ele alınması gerektiği iktisat derslerinde okutulur. Bu sabah İzmir’de bir trafik vardı da aman Allah. Atmosferin kirletilmesi, sokakların fiilen arabalara tahsis edilmiş oluşu, korna sesleri, sık sık rastlanan küfür düelloları, insanların aşırı bireyselleştirilme ve asabileştirilmesi, ölüm ve yaralanmalara yol açan kazalar, ve… Sabah haberlerinde bir ‘yatırımcı’ bakan milleti aydınlattı: Yalnızca İstanbul trafiğinde arabaların yavaşlamasının yıllık maliyeti 3,5 milyar lira imiş de üçüncü köprünün maliyeti yalnızca 5 milyar tutacakmış. Karlı iş demek istiyor yetkili. Daha çok insanın daha çok hacimli arabalar kullanması (Arabalar, Nano gibi ya da elektrikli, hidrojenli falan kesinlikle olmaz) yönünde ‘tabii ki global sermaye muhteremleri öyle istedikleri için’ özellikle yatırım alanında her türlü özveride bulunuyoruz da çocuklara, gençlere oyun, spor alanları, kültür mekanları yapalım ya da çamur evleri yenileyelim derseniz, herkes toz oluveriyor.

Arabaların toplu taşımayı işlemez hale getirmekten başka ulaşıma bir etkileri yok zaten. Malum, Ekim Devriminden sonra yapılan Moskova metrosu saraylardan taşınılan eşyalarla süslenmiş. Önceleri bir işçinin evinden işyerine gitmesi için gereken en az iki saatlik süre, metrodan sonra çok, çok azalmış. Bu yüzden, metro yapımı, çalışanlarca, her yıl, bir bayram olarak kutlanırmış. Yine, bir köşe yazısından öğrendiğime göre, arabalar, Moskova’nın, epey bir ölümlü kaza da yaratarak canına okumuşlar. Pekin’in trafik cehennemini bir başka yazıda ele almıştık.

Yazarımızı, Kübalıların ancak devlet mağazalarında satılanlarla yetinmek zorunda oluşları da çok üzmüş. Oysa, devlet mağazalarını işletenler dürüst yöneticilerse, halklarını hileli, zararlı besinler ve hatta giyim eşyalarının (tekstil boyalarının aşırı kanserojen olanları var) tüketicisi yapmıyorlardır… Bütün bunların olumlu iktisadi değerleri nasıl hesaplanacak…

Küba’da işsizlik, açlık, gecekondu, (devrimcilik sürüyorsa) rüşvet ve yolsuzluk, gösteriş tüketimi, eğitimsizlik, eşitsizlik, fahişelik, mafya olmayışı gibi unsurlar milli gelir rakamlarına eklenecek mi... Dünyanın en gelişmiş sağlık sistemlerinden birine sahip olmanın değeri nedir… Halkın tümüne müzik, dans ve yaşama gülerek bakma kültürünün yerleştirilmesi bile, bütün kumarhanelerin, uyuşturuculu barların, lüks otellerin, ‘beach club’ ların toplamından daha değerli değil midir…

Sorun, kapitalizm dininin iktisatçı papazlarının iktisadi büyüme tanımı ile milli gelir, yoksulluk-zenginlik hesaplama yöntemlerindeki zırvalıklarla ilgilidir. Köşe yazarımız üzülmesin. Çok zor da olsa, bütün etkin değişkenlerin göz önüne alınabildiği bir milli gelir hesaplama yöntemi kullanıldığında, Küba herkeslerden daha zengin çıkabilir.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:40)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün598
Dün1285
Tüm Zamanlar4525153
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 68 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5163
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?