• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Ortadoğu’da düzen değişecek mi?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


İsrail’in siyonist bir devlet olarak varlığını sürdürmesi, Arap krallıklarıyla da ilgili bir durumdur. Birinin varlığı, diğerine bağlı. Birinin rejimi de diğerinin rejimine bağlı. Yalın bir ifadeyle, birbirlerine bağımlı ve borçlu bir yapı var Ortadoğu’da.
Ortadoğu’da Osmanlı sonrası Lozan’la başlayan düzen, petrolün kontrolüne bağlıydı. İsrail devletinin ve kendini savunmaktan aciz krallıkların kuruluşu da buna göre yapıldı.
Ortadoğu düzeni, birbirine bağlı bileşik kaplardan oluşuyorsa, birindeki rahatsızlık, zincirleme reaksiyon gibi diğerlerini de etkiler. Ortadoğu’da bir ülke ile oynayan, tamamı ile oynamış, birini koruyan da yapıyı yani tamamını korumuş olur.
Gelelim Ortadoğudaki gelişmelerin asıl nedenine...
SSCB, batılı bankerlerin büyük ümitlerle finanse ederek kurdurdukları tarihin en büyük ekonomik ünitesiydi. Uğruna çok acılar çekildi, çok paralar harcandı. 1960’lara gelindiğinde ise bütün çabalara rağmen SSCB ve bloğunun, oldukça verimsiz bir ekonomik ünite olduğu anlaşıldı. Tasfiyesi gerekiyordu. Bu da oldu...
Oysa SSCB’den beklenen şuydu:
Tarihte denenmiş bir model vardı. Aşağı Mısır’da (Goşan Bölgesi) özel mülkiyet ve serbest ticaret, Yukarı Mısır’da ise kamu mülkiyeti ve işçilik-kölelik düzeni uygulanmıştı. Yüzyıllar süren kesintisiz zenginlik böyle elde edilmişti. Romo’yı Roma yapan da bu zenginlikten aldığı paydı. Eski Mısır’daki bu düzen, eski dünyaya yaklaşık üç bin yıl katma değer üretebilmişti.
Eski Mısır’da tarıma dayalı ekonomik düzenin bir benzerinin sanayileşme çağında da kurulması mümkündü:
ABD ve Batı Avrupa’da, özel mülkiyet ve serbest ticaret (Kapitalizm), SSCB ve etkisindeki ülkelerde de kamu mülkiyeti ve kolektif üretim (Sosyalizm) uygulanabilirdi. Uyguladılar da. Goşan ekonomisinin tarihteki “başarı”sının bir benzerini kapitalist ekonomi, ABD ve Batı Avrupa’da sağlayabildi. Ama sosyalizmden umulan katma değer, bir türlü oluşmadı! Sosyalist işçiler-köleler dünyayı besleyemediği gibi kapitalizme de yük oldular. Hatta ABD’den buğday ithal edilmeseydi proletarya açlıktan kırılacaktı. Oysa planlanan ise sosyalizm üretecek hem kendini hem de kapitalizmi besleyecekti ama olmadı!
Uğruna iki büyük savaş yapılan global dünya düzeni, gelecek endişesine kapıldı. Bir yandan SSCB ve bloğu kapitalist ekonomiye entegre edilirken, Çin’de de kapitalizmin farklı bir üretim ünitesi kuruldu. Çin kapitalizminin veya sosyalizminin en büyük farkı da köle hakları dediğimiz işçi haklarının yok denecek kadar az olmasıydı. Yeni Çin düzeni, Batılı kapitalistleri ve Çinli elitleri tatmin etmiş olmalı ki, SSCB’ye yüklenen ama başarılı olmayan “dünyaya üretme” misyonu, Çin’e verildi.
Çin’ne yapılan yabancı sermaye yatırımlarının başlaması ve arkasından SSCB ve bloğunun çökmesi, dünyada bir şeylerin değil; çok şeylerin değişeceğinin habercisiydi.
SSCB ve Çin değişirken birbirine bağımlı dünya sisteminin her parçasında, çok geçmeden birçok şeyin değişeceği belliydi:
Bu aşamada hakkını yemeyelim, eski tabirle Goşan Bölgesi’nde yeni tabirle ABD ve Batı Avrupa’da başlayan ve devam edecek olan değişikliklerin habercisi Türkiye’ydi.
Bunu kim ve ne zaman farketti, bilemem! Ama Türkiye’de 1980’le başlayan ve 2010 yılına kadar süren “üç aşamalı süreç”te elde edilen sonuçlar, oldukça tatmin edici bulunmuş olmalı ki, Türkiye’nin eski, hoyrat, düşüncesiz ve verimsiz Batıcıları bir güzel tasfiye edildi! Zamanında dayatılmış tabular bir bir yıkıldı! Buna benzer gelişmeler, Türkiye örneğinde olduğu gibi birçok ülkede de yaşanacaktı.
Türkiye ölçeğinde elde edilen sonuçlar 2008’de ABD’ye, 2010’da da AB ülkelerine uygulandı. İslam ülkelerinden bir ses çıkmıyorduysa bunu da kimse hayra yormamalıydı!
ABD’de 2008’de başlayan süreç bugün de işliyor. ABD, birinci aşamayı bitirip ikinci aşamaya geçecek ama statüko direniyor. ABD’de statüko çok güçlü, ikinci aşamaya geçişi engellemeye çalışıyor. Ama şansı yok! Süreç işleyecek. ABD ya ikinci aşamaya geçecek ya da bölünmeyi ve dağılmayı tartışacak! Bu iş bu kadar basit!
Batı Avrupa ülkeleri geçen yüzyılda reel ekonomiyi en iyi uygulayan ülkelerdi. Bugün AB, ne zaman biteceği bilinmeyen krizlerle boğuşuyor. Bunun da bir anlamı olmalı! Sofistike bir açıklamaya gerek yok; çünkü Avrupa da değişmek zorunda...
Dünyada SSCB ve bloğunda, Çin’de, ABD ve AB ülkelerinde devam eden krizler yanında kartondan krallıkların ve İsrail’in eski düzeni sürdürmesinin mümkün ve makul olacağını savunmak bana yakışmaz!
İsteyen varsın “Ne alaka!” desin!
Yazılarımı izleyenler bilir ki, ben siyasi konularda itikadı bozuk bir adamım! Öyle her anlatılana inanmam! Kendi anlatılarımı daha mantıklı bulurum!
Ortadoğu’da düzen kuranların, yurtlarında düzenleri bozulmuşken arka bahçelerinde her şeyin eskisi gibi kalacağına nasıl inanabiliriz?
Bu mümkün müdür?
Ortadoğu’da ve İsrail’de eski düzenin korunacağını nasıl bekleyebiliriz?

 

 

 

Degerli Yazarimiz HARUN ÖZDEMİR Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+2 #2 RE: Ortadoğu’da düzen değişecek mi? MEHMET ÇOBAN 2012-12-16 11:27
ORTA DOĞUDA DÜZEN DEĞİŞMEYECEK, SADECE ORTODOĞU DÜZENLERİNİN PATRONLARI EL DEĞİŞTİRECEK..

PATRON AMERİKA PATRON RUSYADAN ŞİRKETLERİNİ (ORTA DOĞU DEVLETLERİNİ) DEVİR ALIYOR.
Alıntı
 
 
+3 #1 RE: Ortadoğu’da düzen değişecek mi? 2012-12-10 17:25
"İsrail Meclisi'nde en çok sandalyeye sahip muhalif Kadima Partisi lideri Shaul Mofaz , Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal 'in Gazze'ye gelişini "suikast için kaçırılmayacak bir fırsat" şeklinde değerlendirdi."
İSRAİL, TERÖRİST BİR DEVLET OLMAKTAN VAZGEÇMEDİĞİ/VAZGEÇİRİLMEDİĞ İ SÜRECE, NE ORTADOĞUYA, NE DE DÜNYAYA HUZUR YOK.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün567
Dün1148
Tüm Zamanlar4529355
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 28 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5236
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?