• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon KILAVUZU KARGA OLANIN

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Geçenlerde bir üniversitemizdeki gençlik hareketi çokbilmişleri epey bir alevlendirdi. Hemen gençlere akıl vermeye kalkışıldı, falan. Bir yöneticimiz de gençliğin ‘hakkın yolunda’ olanlarını kategorileştirdi. Hakkın yolunda olmak azla yetinmek, avantacılığı ve işsizliği sorgulamamak, emir aldığında da şehitlik ya da sakatlık mertebesine ulaşmak anlamına geliyor, sanıyorum. Gençliğin izlemesi gereken yolu bir kitap içinde toparlamaya çalışmış bir kişi olarak, bütün bu akıllıları izlemek herkeslerden fazla acı veriyor bana.

 

Bizim kuşağımızdan olanlar akın akın belirli bir ülkeye eğitime gönderildiler. Sosyal bilimler eğitimi, global sermaye teorisyenlerinin, kapitalist sistemin temel güdüsü niteliğindeki sömürüyü gölgelemek için yarattıkları sanal bir öğretiyi, beyinlere akıtmak biçiminde oluyordu. Bu yüzdendir ki, bir yazımızda da vurguladığımız üzere, aradan yarım yüzyıldan fazla geçmesine karşın, kayıtsızlık eğrileri gibi saçmalıkları sayıklayanların sayısı azalmadı, arttı. Bunlar yerine, uyuşturucu ve silah ticareti, para haydutluğu, vergi cennetleri, rüşvet, yolsuzluk ve Mafya’nın ekonomideki yeri (Sarkozy’nin Kaddafi’den 50 milyon dolar aldığı söyleniyor. Eğer öyleyse, Kaddafi’yi ilk bombalayanın neden Sarkozy olduğu iyice anlaşılmış olacak), enerji, gıda, ilaç, kentleşme ve yapılaşma hileleri, sömürünün, tarih boyunca olduğu gibi, niçin sürekli biçimde insanları bölüp birbirine düşürmeyi gerektirdiği, çevrenin yok edilmesi, vb. konularda gerçek araştırma ve saptamalarla, gençliğe doğru yol gösterilse olmaz mı…Tabii ki, budalalar ve büyüklü küçüklü avantacılar için bu hiç mümkün değil.

 

Adamlar, dünyanın çok yoksul ülkesi Hindistan’da, Hindularla Müslümanları birbirine düşürebilecek kadar adileşiyorlar. Oysa, bunların arasında ritüeller yanında inek yemek ya da ineği yasak yiyecek saymaktan başka ne gibi farklar var acaba… Bizdeki dil, etnik marka, Sünni ve Alevi ayrışmaları de böyle…

 

Bir arkadaşımızın iletisinden öğrendiğimize göre, Frances S. Saunders adlı yazar ‘Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı’ başlıklı eserinde sermayece yedeğe alınan ünlü yazarları ele almış, sergilemiş.

 

Dolayısıyla, bizim köyden global sermayenin müşfik kucağına akademik ve mesleki eğitim için gönderilmiş binlerce asker, sivil bürokratın beyinlerinin etkilenerek, soğuk savaş bloklarından birinin nasıl yedeğine çekildiğini, ayrıca bunlar arasından sermayece gerekli görülenlerin nasıl seçilip iteklendiğini, fotoğraf gerçekliğinde ortaya koyacak bir araştırma olmaksızın, dün de bugün de olup bitenlerin tam tamına ‘kavranmasına’ hiç olanak bulunamaz, diye düşünüyorum.

 

İşte bu yüzden de gençlere şu atasözümüzü hatırlatıyorum:

‘Kılavuzu karga olanın burnu dışkıdan kurtulmaz’. Kılavuzların bir bölümü ‘saftırik’ takımından olabilir ama bir başka bölümü de ‘atanmış görevliler’ neden olmasın… Bir televizyon programında, soğuk savaş dönemi sol gazetelerinin, ABD’de, doğrudan FBI tarafından çıkarıldığını ileri sürenler oldu…

 

Gençler, siz yine de benim kitabıma bir göz atsanız iyi olur, derim.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:41)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün608
Dün1485
Tüm Zamanlar4528248
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 73 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?