• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon KÖYLERİN ÖLÜMÜ/ ATM, AVM/ LAS VEGAS, MEKKE ve MEDİNE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 10
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri
 
Tarihi bir geçmişi, manevi bir değeri, kültürel bir dokusu olmayan kent/ler ruhsuzdur.  Bu anlamda kaygı verici iki haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Birinci haber, Yeni Aktüel Dergisinin 287/2013-02. Sayısında Mekke ve Medine ruhunu mu kaybediyor?” başlığı altında Birol Biçer’in yazısı. “Müslümanlar oralara ruh ve can bulmaya koşuyorlar ama...” ile başlayan yazı: “İslam'ın iki kutsal şehri  Mekke ve Medine için çok söz söylendi ancak son dönemlerde yapılan yorumlar şöyle: "Mekke-Medine Las Vegas gibi oluyor, Mekke Disneyland'laşıyor, Paris Hilton Mekke'de butik açmayı düşünüyor…" İki şehrin çehresini değiştiren mega-projeler gelecek adına oldukça endişe verici.

Dünyanın en yüksek emlak piyasasının bulunduğu yerlerin başında Monaco geliyor. Kumarhaneleriyle ünlü küçük prenslikte emlak fiyatları metrekaresi 43 bin dolara kadar varıyor. Ancak son dönemlerde Müslümanların kıblesi Kâbe’nin bulunduğu Mekke şehrinde metrekaresi 200 bin dolara kadar çıkan emlak fiyatları Monaco'ya rahmet okutturacak cinsten. Her karışı son peygamber ve sahabesinin izlerine, İslam'ın doğuşu ve gelişimine şahitlik etmiş Mekke'de öyle hummalı bir mega-yapılaşma hüküm sürüyor ki son yılların gözde şehirleri Dubai ve Abu Dabi'deki şatafatı dahi gölgede bırakacak gibi görünüyor…” diye devam eden haber özetle aşağıdaki cümlelerle bitiyor:

“Mekke'de emlak fiyatları metrekaresi 190 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Kâbe’nin üzerinde yükselen Abraj el Beyt kulesi projesinin bedeli 15 milyar dolar.
Hz. Hatice'nin evinin yeri umumi tuvalet oldu.
Hz. Ebu Bekir'in evinin yerinde Hilton Oteli yükseliyor.
Hz. Peygamber'in torunlarının evlerinin yerine Kral'a ait saray dikildi.
Mescid-i Haram'ı genişletme projesi 10 milyar dolara mal olacak.
Mekke'ye yakın Cidde havaalanı yılda 80 milyon yolcuyu ağırlayacak.
2015'te Mekke'nin ağırlama kapasitesi yılda 17 milyon kişiye ulaşacak.
Müslümanların toplandığı ve ilk halifeyi seçtikleri Beni Saide Gölgeliği artık yok.
Uhud Savaşı'na sahne olan Uhud Dağı yol genişletme çalışmalarının tehdidi altında.
Hz. Osman'ın Medineliler için aldığı su kuyuları unutulmaya terk edilmiş.”
 
İkinci Haber: “2050’DE KÖY KALMAYACAK” başlığı altında, Gülizar Bakı imzasıyla yayınlanan 27 Ocak 2013 Tarihli Zaman Gazetesinin haberi. Özü şu: “Birleşmiş Milletlerin tahminlerine göre 2050 yılına kadar dünya, tarihinde ilk kez neredeyse tamamen şehirlerden oluşan bir yere dönecek. Yani dünyada köylü kalmayacak. Nüfusların yığıldığı şehirlerin hali ve yeni sosyal yapının nasıl olacağı ise büyük bir soru işareti.” Bence de bir soru değil, birçok soru işareti?
“Değişmeyen tek şey değişimdir” hipotezinden hareketle; değişim olmadan gelişim olmaz, diyebiliriz. Tabii ki müspet anlamda değişmeden bahsediyoruz. Lakin maya’nın korunması, özün muhafazası, tarihi ve kültürel dokunun bozulmaması olmazsa olmaz olmalı. Tarih bilinci, müzecilik anlayışı olmazsa felaketlere yol açılabilir. Alıntıladığımız iki haber; tüketim toplumuna gidiş, israf ekonomisine davetiye demektir. Zaten birçok insanın hayatının ATM’lerle, AVM’ ler arasında geçtiğini gözlemleyebiliyoruz. Bu konuya duyarsız kalmanın vebali vardır. Ciddi, samimi, ilmi gayret ve çabalarla geleceğimize ışık tutacak, önümüzdeki yüzyıllara hazırlık aşamasına sokacak; plan, proje ve stratejilere, üstün nitelikli elemanlara, eğitimli güzide insanlara ihtiyaç vardır. “Yerimizde sayabilmek için dahi koşmak zorundayız” esperisinden hareketle zaman kaybetmeden hesap-kitap yapmamız lazım. İslâm Coğrafyası neden kan ve gözyaşı içerisindedir, mutlaka bu hesabın içinde olması lâzım. Tedbir bizden taktir Allah’tan. Ve bütün hesapların üstünde de Allah’ın hesabı vardır. Bunu da unutmamak lâzım. Okumak, okumak, düşünmek ve Üstad Sezai Karakoç’un “DİRİLİŞ BİLDİRİSİ” ni önemle dikkate almak gerekir. Çağrı Şöyle:  “Milletim, uyan! Kendine dön! Aslını unutma! Geçmişini bil. İçinden, gerçek aydınlardan kurulu bir kadro çıkar. Çıkar ki, onlar, hem bugününü, hem yarınını kurtarsınlar. Geleceğini, ancak, bilinçli, idealist bir aydın nesil güven altına alır.

Milletim! Büyük bir milletsin. Çok büyük bir ülken var. Onun bir çok parçasına el konulmuş. Öbür parçalarına da göz dikilmiş. Çok köklü bir tarihe sahipsin. Gerçek bir medeniyetin, Hakikat Medeniyeti’nin sahibisin. Onu yeniden ayağa kaldır. Diril ve Dirilt! İnsanlık seni bekliyor.

Milletim! Doğu’ya, Batı’ya dur diyecek güç, sensin. Kendini bildiğin gün, kurtulacaksın. Ve bütün insanlığı kurtaracaksın. Yoksa, insanlık, büyük bir felâkete doğru gidiyor. Sınırsız hırs sahipleri dünyayı yakmaktan geri durmuyorlar.

Milletim! Uyan, kendine gel! Yeni bir sayfa aç. Yeni bir çağ aç. Geçmişte birkaç kez çağ açmıştın. Yine açabilirsin. Yine açabilirsin. Yine açabilirsin.” ( Diriliş Çağrısı - Sezai Karakoç)

Son Güncelleme (Salı, 29 Ocak 2013 16:18)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #3 RE: KÖYLERİN ÖLÜMÜ/ ATM, AVM/ LAS VEGAS, MEKKE ve MEDİNE 2013-02-01 22:38
Vahhabi anlayışı gereğince Asr-ı Saadet Kültürü kasıtlı olarak yok ediliyor gibime geliyor.İslam alemindeki miskinlik, maalesef bu acının da önüne geçmeye engel. Şehirleşme doğal bir süreç, sanayi inkılabının meyvesi.Bir değişim, çağın gereği. Şehirleşmeye evet, ancak şehirlerin ruhunun yok olmasına hayır.
Alıntı
 
 
+2 #2 RE: KÖYLERİN ÖLÜMÜ/ ATM, AVM/ LAS VEGAS, MEKKE ve MEDİNE 2013-01-29 23:46
MEKKE VE MEDİNE'NİN, KRAL AİLESİNİN ELİNDEN ALINIP, İSLAM BİRLİĞİ TEŞKİLATINA DEVREDİLMESİ ŞARTTIR. YOKSA BU DAHA İYİ GÜNLERİMİZ.
Alıntı
 
 
+2 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-01-29 12:44
Özümüzden ne kadar ayrıldığımızı dile getiren yazınız gerçekleri gözler önüne seriyor. Müslümanların, Hac görevlerini (Eğitim öğretim) yerine getirebilecekle ri Okul olan Beytullah civarı maalesef çöl turizmi mekânı haline getirildi. Bu uyarınıza bugün çok muhtacız.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3457
Dün3903
Tüm Zamanlar4906227
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 64 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?