• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon KUTLU ZAMANLAR / MUTLU ANLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 


Sınırsız Rahmet Sahibi, imana erişip dürüst ve erdemli davranışlar ortaya koyanları sevgiyle kuşatacaktır. (Kur'ân-ı Kerim - Meryem Sûresi 96. Ayet.)

Geleceğin aydınlık, huzur ve mutluluk süreci ideal insanın yetiştirilmesi, erdemli toplumun hazırlanmasıyla başlar. Üç zamanı kuşatan bir anlam atmosferinde, çağın teknolojik gelişmeleriyle bağlantılı, manevi ve ahlaki, yani insanî değerleri önde tutan, Allah inancını ihmal etmeyen bir anlayışla alınacak tedbirlerle, bu yönde geliştirilecek sistemlerle; sevgi, saygı, kardeşlik duygusu gelişir, adalet ülküsü olgunlaşır, kalkınma olgusu ivme kazanır. Problemin, tıkanıklığın, yanlışlığın sebebi büyük ölçüde bu tedbirsizliktedir. Bu nokta devlet ricali tarafından anlaşılmış gözüküyor. Duyarlılık, samimiyet, ciddiyet ve gayret sevgi patlamasına dönüşen birliktelik, çalışma ve netice alma geleceği garantiler. Bunlarında temelinde iman vardır. Dinamizmin kaynağı inançtır çünkü.

 

Erdemli toplum, ideal insan... Yaradılış esasının temiz modeli, gönül eri, hizmet ehli dost insanlardır ideal insan. Gönül sitesini kuracak, medeniyetimizin taşıyıcısı, gül mevsiminin yani erdemli toplumun manevi mimarları, ustaları büyük atılımların işçileri... Fert fert tevazu abidesi, toplum toplum gül bahçesi gibi. Bu toplulukta ilim, sanat ve edebiyat bütün canlılığıyla hayata hakimdir. Madde ile mâna arasında olgun bir münasebetin devamlılığı, dua ve ibadetin eksilmeyen bir ihlası vardır. Mutlak gerçeğin aydınlık iklimine birlikte ermenin duyarlılığı vardır. Bu duyarlılık, bu ruh; dünü,bugünü ve geleceği ihata eden hayatı, ölümü ve ötesini gösteren bir perspektiftir. Çünkü insanı Allah yarattı ve O’na dönecektir. Öz yurdu ahrettir insanın. İdeal insanı, erdemli toplumu hazırlayan temel düşünce budur. Başka doktrin ve ideoloji öne sürenler haksızlık, zulüm ve ölüm getirmişlerdir. İzmleri tarihin çöplüğünde aramaya çalışanlar da yanıldıklarını göreceklerdir. Bu anlaşıldığı gün dünya üzerindeki kabus , umutsuzluk ve karamsarlık bulutları kalkacak, ümit ve sevinç parlaması çağı saracaktır.

 

Gül aydınlığında geleceğin mutluluk dolu huzur atmosferi; Gönül eri, hizmet ehli dost insanların, kültürümüzün arkeologu aydınların medeniyetimizin taşıyıcısı düşünür, şair ve yazarlarımızın çile, alın teri, eza ve cefalarındadır. Politika sanatı, siyaset ilmi bu yolda araç olarak ayrı bir platformda mecra bulmuştur. Hadiseler değişmeler, gelişmeler etki ve tepkiler siyasetin seyrini değiştirebilir, gücünü imkanlarını arttırır veya yok edebilir. Ancak, ilim, sanat düşünce ve edebiyat, derinliği etkisi ve yetiştiriciliğiyle misyonunu hiçbir zaman tamamlamaz, lezzeti asla eksik olmaz, fonksiyonu sınır tanımaz, zamanla beraber erir, erirken artar. Fakat bu olgu güçlü medya ile vadi değiştirmiştir.Medya ile bağlantısına rağmen görsel yayın, sanat ve edebiyatın şeytanı haline gelmiştir. Bu bağlamda savaşlar da şekil değiştirmiş, ayrı bir boyut kazanmıştır. Basın-yayın; hile, aldatmaca, saptırma, çarpıtma metoduyla kalem savaşı verirken, ekranlar hayalet masallardaki dev ve cüce boyutunu aşan bir savaşının yanı sıra, milli, manevi, ahlaki değerleri bombardıman etmektedir. Bu arada, son yıllarda bazı kanalların duyarlıkları artmış, toplum menfaatini gözeten, milletin beklentilerine cevap veren yeni kanallar açılmıştır. Her kesimden fikir adamlarımızda vicdan muhasebesi başlamıştır. Bu iyi bir gelişmedir.


Yeni dünyanın oluşumu safhasında taktikler, stratejiler değişmiş olmakla beraber, akıl ve irade ile yapılan geliştirilen plan, program ve projelerle beraber, oluşumun istikametini değiştirebilecek tahmin edilen veya edilemeyen yapılanmalar gayri iradi olarak da ortaya çıkabilir. Soldurulan hayatın, çevre ve medya kirliliğinin sebebi kafa ve gönül kirliliğidir.İnsanın bir dünya olduğunu unutan insan dünyayı kirletmiştir. Dünyanın ekseni olan Müslüman ise kimliğini kaybedince kaos ve sosyal anafor başlamış, İslam coğrafyası bölünmekle kalmamış, kan ve gözyaşı ile ıslanmıştır. Düşman da güçlenme imkan ve fırsatını bulmuş, bu fırsatı değerlendirmesini de çok güzel becermiştir.

 

Gül düşüncesi inanç ve duyarlık çağımızı sevgi ve saygı dünyasına taşıyabilir.Şiir, sanat ve edebiyatı geçerli kılmak estetik duygusunu güzelliğe yönelme arzusunu uyandırır.

Erdemli toplum, ideal insanı hazırlama çabası , sancısı asla eksik olmadı, olmayacak.hep yüce olanı aramanın, kutsal değerlere yönelmenin gayreti eksilmedi, eksilmeyecek. Medeniyetlerin gerçek özlerini de günümüze taşıyan bu çabalardır. Bu özler adeta bir çekirdek kabuğu içerisinde bir maya paketinde bahara saklanan “Diriliş Mevsimi”ni beklemektedir. Yeni bir mayalanmanın, yeni bir tomurcuklanmanın emarelerini gözlemlemekteyiz.

 

Tabuların yıkılacağı, sevgi, hoşgörü ve adalet ülküsünün ağacağı, gül düşüncesinin bereketli ürünler vereceği kutlu bir vakti beklemekteyiz. Ahlak ve erdem anıtı, tevazu abidesi gönül erleri, inançlı, duyarlı toplum üyeleri aşkla siyaset düşünce ve edebiyat ve sanat alanlarında yorulma bilmez hizmetlerini sürdürmenin verdiği dinamizmle toplumlumuz beklenen atılımı yapacak , milletimizi üç zamanı kuşatan anlam atmosferinde medeniyetini yeniden kuracak, insanını ve insanlığı kurtaracaktır.

 

Yaradılışın esasına, dünyanın özüne, sevginin mayasına dayanan yapılanma süreci; metafizik düşüncelerle ürperen ilham serpintisiyle serinlenen, en derin noktaya inebilen, inançlı duyarlı şairler, düşünür ve edipler, iman ve aksiyon sahibi hatipler başlatmıştır. Evliya enbiya ve şüheda hürmetine, iki Cihan Sultanı, Medeniyet güneşi büyük peygamberin (sav.) gösterdiği yolda sevgi çiçekleri, zafer gülleri açacaktır. O tarihi an olağanüstü duyarlılığın, sevgi geriliminin devinimi, vazifenin yeni başladığını, bitmediğini gösteren saattir. Zamanın yeni bir başlangıcı, hayatın bir başka buudu, kavramların, terimlerin gerçek anlamlarının yönüne girdiği, kader programının değiştiği aydınlık bir dünya kapısı, manevi pencerenin ötesidir. Evrenin kendine özgü biçimlenmesi, doğanın kendine sevinç getirmesi, her canlının yaşama hakkını elde etmesi, insan onurunun iadesidir...

 

İnanç ve duyarlılık; erdemli toplumun bileşkesi, ideal insanın temel ilkesidir. Millet hayatının canlı dinamik, huzurlu gitmesini sağlayan olgudur. Mutluluğun paylaşımını getiren hareket stratejisidir. İnanç ve duyarlılık; nöbetin, uyanıklığın, vazife şuurunun, sorumluluk duygusunun diğer bir adıdır.

 

Zaten çile döneminden geçilmeden erdemli toplumlar nasıl oluşacak ki? Bu oluşumun zafer muştusunu insanlık alacaktır bir gün. İdeal insan, erdemli toplum geçmişlerde de yaşanmıştır. İdeal bilgide temel olarak düşünceyi alan, erişilmesi güç yüce değerlere ulaşılmayı hedef sayan bir ülkü olarak kabul edilirse de “ideal insan” tanımlamamız şartlanmışlığı, peşin hükümlülüğü aşmak için kullanılmış bir kelimedir.

 

Erdem; ilim, irfan ve iman itibariyle üstün meziyetleri ifade eden yüksek bir derecedir. Erdemli toplum bu yüce değerleri yaşam tarzına sokmuş , huzur ve mutluluğu sağlamış gül topluluğudur.

Allah dedi ki: "Bu, doğrulara, doğru söylemelerinin yarar sağladığı gündür. Onlar için, içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler vardır. Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur." (Maide Sûresi;119. Ayet)

Son Güncelleme (Cuma, 15 Mart 2013 11:01)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-03-14 14:05
Gönül ve kafa kirliliğinden kurtlmamızı Rabbimden dilerim. Kesinlikle inanıyoruz ki, Çile dönemi sona erecektir. Bunun için erdemli insanları yetiştirmek de bu Ülkenin düşünen beyinlerinin çalışması ve Rabbimizin mesajlarına kulak vermekle olacaktır.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3448
Dün3903
Tüm Zamanlar4906218
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 89 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?