• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon PLANLAMADAN ANLAMAYAN KUŞAKLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Bizim öğrenciliğimiz sırasında üzerinde hiç durulmayan konuların başında ‘plan, planlama’ geliyordu. Soğuk savaş, Sosyalizmin temel aleti durumundaki iktisadi, toplumsal, kültürel planlamaya değinmeyi bile epey yürek gerektiren bir eylem durumuna getirmişti. Gerçi, 1960’larla birlikte ülkemizde de bir planlama örgütü oluşturuldu ama adeta özür niteliğinde söylenen şuydu: ‘Plan kamu kesimi için emredici, özel kesim için ise yalnızca yol göstericidir’. Kısacası, öteki taraftaki planlamanın kapsam ve tekniğinden kesinlikle uzak durmak gerekiyordu. Sovyet planlaması alanında yetkin tek bir kişinin bile ülkemizde sahne alamamış oluşu biraz da bu yüzdendir.

Global sermaye şirketleri çok uzun dönemli ve etkili planlama çabaları içinde oldular. Bir de onlar adına yapılan siyasal planlamalar var. Örneğin, Yugoslavya öyle kendiliğinden mi 10 küsur devlete ayrıştırıldı yoksa bir plan ‘tahtında’ mı oldu bütün bunlar. Günümüz olayları bağlamında da şöyle bir plan düşünelim. Kuzey Irak’ta bir etnik devlet kurulması gerekiyor, diyelim. Niçin: Irak’la savaşa sokulmasına karşın İran rejiminin yıkılamamış oluşu ve bu ülkedeki dünya malını önemsemeyen dinciler egemenliğindeki rejimin, bölgedeki yatçı, saraycı, haremci şeyhlikler ile ortaçağ krallıkları için büyük tehdit oluşturması. Petrolcü, madenci, kaçakçı sermaye ve özellikle de para mafyası bundan hiç hoşlanmıyor, öte yandan da silahçıların bir savaş çıksın diye durmadan elleri kaşınıyor. Planımıza, bağımsız devlet kurma yönünde engel oluşturacak komşu ülkelerde savaş, çetecilik gibi faaliyetleri harekete geçirmeyi koyalım. Hatta bir de başka bir etnik sorun (Ermeni meselesi, gibi) de yaratalım. Yeni devleti topraklarında karşılayacak devleti de savaşla dağıtalım ve istikrarsız hale getirelim. Çete reisini bir süre ‘enterne ederek’ denetimli liderliğini keskinleştirelim ve sonra da onun toparlayıcı gücüyle, gereksiz hale gelmiş faaliyetleri durduralım. Özürlü durumlar yaratıp arkadan özür dilenmesi, ayak bağı olabileceklerin etkisiz hale getirilmesi de planın aşamaları neden olmasın… Kıbrıs’taki mevduat üzerine vergi koyma çabalarını (Rus paraları var), Abram’la çelişen bir Rus oligarkının intiharını bakalım planın neresine yerleştirebileceğiz… Suriye işi zaten ortada… İran’a paralel nedenlerle hedef tahtasına konmuş Suriye yöneticilerinin bir an önce işini bitirmek için de çeteciliğin sona ermesi gerekiyor.

Sermayenin doğru adamı doğru yerde bulundurmak açısından son derecede geniş ‘maddi ve manevi’ olanakları var. Bu amaçla naylon taşeronluk örgütleri de oluşturulup sürdürülüyor. Ayrıca, herkesin huyu suyu bilgisayarlarda kayıtlı değil mi… Bir ara Maliye Bakanlığı’nda kamu kesimine ‘entegre’ ‘planlama, programlama ve bütçe (PPB)’ kavramının yerleştirilmesi için epey uğraşılmıştı ama başarı sağlanamadı.

Çok eskiden okuduğum bir kitapta, Osmanlı dönemindeki rüşvetin büyük bölümünün, yönetimi kolaylaştırması nedeniyle, ‘fonksiyonel rüşvet’ diye adlandırıldığını anımsıyorum. Global sermayenin ülkemizle ilgili planlamalarının başarılı olmasında en fonksiyonel etkenin, okumuşlar olarak, uzun ve kısa dönemli planlama işinden pek anlamıyor ve dolayısıyla halkımızı gerçekler açısından aydınlatamıyor oluşumuz olabilir mi…

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:43)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün296
Dün1148
Tüm Zamanlar4529084
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 18 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5233
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?