• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon NASİHAT KİTAPLARI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Peygamberimiz bir sözünde “Din nasihattan ibarettir” buyurmuştur. Peygamberimizin yaşadığı zamandan günümüze kadar nasihat konusu üzerinde önemle durulmuş, gerek yazılı gerekse sözlü olarak birçok eser ortaya konulmuştur. Birçok âlimimiz arasında nasihat adıyla başlı başına kitap yazanlar olduğu gibi, yazdıkları kitaplar içinde birçok nasihatlerde bulunanlar da vardır. Nasihat kitapları arasında özellikle çocuklar için yazılanlar olduğu gibi devlet adamları içinde yazılanları vardır. Bu nasihat kitaplarından bazıları şunlardır:

*Pendname (öğüt kitabı),Feridüddin Attar

*Kutadgu Bilik (Mutluluk Bilgisi),Yusuf Has Hacip

*Atabetü’l-Hahayık (hakikatların eşiği),Edip Ahmed Yükneki

*Adab-ül Mürid (Genç Müslüman’a öğütler),Muhyiddin-i Arabî

*El Munkızü Mined Dalal (Dalaletten Kurtuluş),İmam Gazali

*Eyyühel Veled (Çocuklara Öğütler),İmam Gazali

*Öğütler Kitabı, İmam Gazali

*Mevlana’dan Altın öğütler

*Siyasetname, Nizamül Mülk

*Nasihatname, Akşemseddin

*Hastalar Risalesi, Bediüzzaman Said Nursi

*Nasihatname, Osman Hulusi Efendi

Bu yazıda Pendname üzerinde durmak istiyoruz. Pendname, Mevlana’nın da hocalarından biri olan Feridüddin Attar(öl.1221) tarafından yazılmıştır. Mesnevi tarzında yazılan bu eser, Osmanlılar zamanında, okullarda ders kitabı olarakta okutulmuştur. İçerisinde birçok öğüt yer almaktadır. İşte o öğütlerden bazıları:

“Dört şey büyüklüğe delildir. İlme hesapsız saygı göstermek, halka doğru cevap vermek, ilim ve akıl sahiplerini değerli görmek. Halka tatlı dilli olmak, Ekşi yüzlü acı sözlü kimselerden dostları yüz çevirirler. Düşmandan sakınmayan sonunda ondan cefa görür. Dostlar arasında neşeli yaşa ve düşmandan uzak dur. Hak yolunu tut, dedikoduya bakma.

“Ey oğul! Kalk uyan ki yarın çok uyuyacaksın. Kendinden haberin varsa uyan demeden önce yerinden fırla. Bu alçak dünyaya gönül bağlamak hatadır. Gönlünü bu bayağı dünyaya ne bağlıyorsun? Burada ebedi kalacak değilsin ki. Ey zavallı! Dışını süslemeye bakma.”

“ Esenliği arıyorsan onu dört şeyde bulabilirsin: Emniyette olmak, aile saadeti, vücut sağlığı ve feragattir.”

“ Gönül alçaklığı yüzünden toprak insan olur. Ateş, dik başlılıkla sönüp gider. İblis kibrinden dolayı çürüdü. Âdem (as) tövbesi yüzünden makbul oldu. Dane, toprağa düştüğü için el üstünde tutulur, başak, baş çektiği için ayakaltında ezilir.”

“İçindeki katkıları at da altın gibi saf ol. Toprak olmadan önce toprak gibi alçakgönüllü ol. Hırsı bırak da kanaate alış. Ölümünü düşün de daima dostlarla düşüp kalkmaya bak, düşman yüzü hiç görme.”

“Beş şey ömrü kısaltır: İhtiyarlıkta muhtaçlık, gariplik, uzun hastalık, ölülere bakmak, düşman korkusu.”

“Ayakta su dökmek hem fakirlik, hem de keder ve ihtiyarlık getirir. Gusletmeden bir şey yemek çirkin düşer. Allah’tan nimet bekliyorsan ekmek kırıntılarını ayakaltına atma. Gece evini süpürme, süprüntüyü de kapı ardında bırakma.”

“ Git hısım ve akrabalarını ara, onları ziyaret et ki ömrün artsın. Yakınlarından alakayı kesenin ömrünün bereketi kaçar. Kötü bile olsalar onlardan alakayı kesme.”

“Dört şeyi dört şeyden temizle. Kalbini kıskançlıktan, dilini yalan ve gıybetten, gidişini riyadan ve karnını haramdan... O zaman tam imanlı kişi olursun. Böylece şerefli insan olursun. Haramdan çekilmeyenin ruhu yücelmez.”

“ Yüksek adam olmak istiyorsan kendine rahat kapısını kapat. Cennet kapısı ancak dünyada rahat kapısını kapatanlara açılır. Âlemde Hak’tan başka bir şeye güvenen kimseden daha şaşkın kim olabilir.”

Gönül inciten bir kimsenin cezâsı sonunda ağlamaktır. Ey oğul: Gönül incitmeye heves etme. Allah’ından hoşnutsuzluk kazanma. Îtibar bulmak istersen halkın adını iyilikten başka bir şeyle anma. İyiliğe gücün yetmezse kötülük yapma, kendi kendine sayısız sitemler etme. Git halkın gıybetinden dilini tut ki, bir gün elini ayağını bağlanmış görmeyesin. Dilini gıybetten korumayan kimse, Tanrı cezâsından kurtulmuş değildir.”

 

Degerli Yazarimiz Nizamettin YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Salı, 19 Şubat 2013.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün572
Dün1285
Tüm Zamanlar4525127
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 32 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5163
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?