• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon EXPO 2020 İzmir-TÜRKİYE Adaylık Süreci ve Sayın Vali M. Cahit KIRAÇ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 

alt
Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri olarak 26 Mart 2013 Salı günü, İsmi adeta EXPO 2020 ile özdeşleşen İzmir’in değerli Valisi Sayın M. Cahit KIRAÇ Beyi makamında ziyaret ederek EXPO 2020 İZMİR’i ve Yazarlar Birliği’nin kuruluşunun 35. Yılının onuruna planladığı hizmet programları ve aktiviteleri konuştuk. Çok hoş ve sıcak bir karşılama faslından sonra Sayın Vali M. Cahit KIRAÇ’ın EXPO 2020’yi almanın heyecanını, bu konudaki çaba gayretlerini taktirin de fevkinde gördük. Sayın Vali Expo2020’nin Yalnız İzmir’in değil, bir Türkiye Projesi olduğunun, bu yolda üzerine düşeni yapmakta bir an dahi geri durulmaması gerektiğinin altını çizdi. Sayın vali’nin samimi gayret çabasının, verdiği emeklerin heba olmaması duasıyla bu sohbet yazımızı Expo ile sürdürelim istedik.

EXPO küresel ölçekte dünyanın en büyük kültür, tarih, eğitim ve bilim olimpiyatlarıdır. Dünyanın en eski ve en büyük uluslar arası bir organizasyonudur. Beş yılda bir, üründen ziyade daha iyi yaşanılabilir bir dünya için fikir ve projelerin altı ay sergilendiği etkinliklerdir. Bir bakıma devletlerin, sivil toplum örgütlerinin, uluslararası kuruluşların ve şirketlerin katıldığı “Dünya Sergisi” de diyebiliriz. EXPO’nun en önemli bir özelliği evrensel değer ifade eden işlediği Tema.


EXPO, ev sahibi kentlerde kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmaktadır. EXPO alanının büyüklüğü sınırsızdır ve katılımcılar kendi sergi alanlarını inşa edebilmektedir.

EXPO, Dünya Sergileri’nin organizasyonu ile ilgili düzenlemeler, merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından yürütülmektedir. 2012 yılı itibariyle BIE’ye kayıtlı üye ülke sayısı 161’dir. 160 yıldır düzenlenen EXPO’lar, yapıldığı kentleri marka haline getirmiş ve daha yaşanır kılmışlardır.

İlk Dünya Sergisi, 1851’de Londra’da yapılmış ve büyük başarı kazanmıştır.

Telefon ilk kez 1876 yılında Philadelphia EXPO’sunda; mikrofon ilk kez 1878 yılında Paris EXPO’sunda; faks makinesi ilk kez 1904 yılında Saint-Louis EXPO’sunda ve televizyon ilk kez 1939 New York EXPO’sunda sergilenmiştir.

EXPO, 2010’da Şanghay’da (Çin Halk Cumhuriyeti) 5,28 km2’lik bir alanda düzenlenmiş ve toplam 73 milyon ziyaretçi çekmiştir.

2015’teyse EXPO’nun ev sahipliğini Milano (İtalya) yapacaktır.

Expo 2020, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından, 2020'de yapılması planlanan Expo'dur. Expo, "exposition"ın kısaltmasıdır ve "sergi" anlamına gelir. 2020 Expo'sunun nerede gerçekleştirileceği 2013 yılında, Paris'te yapılacak oylamadan sonra belli olacaktır.


Expo 2015'i, Milano 21 oy farkla İzmir'e karşı kazanmıştı. Expo 2015 için kullanılan aynı tema (Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar/Herkes İçin Sağlık) seçildi. Seçilen alan Expo 2015 ile aynı yer olan İnciraltı'dır. Sergi için seçilen tarih ise 31 Ekim-30 Nisan aralığındadır.

İzmir’in Adaylık sürecinde ve adaylığın kazanılması halinde de herkes’in destek vermesi hem ülkemiz, hem dört mevsimi yeşil ve güneşli Ege’nin İncisi güzel İzmir için bir sorumluluktur.

EXPO2020 İzmir-TÜRKİYE Adaylığı ile ilgili bütün bilgilere aşağıda verdiğimiz linkle ulaşabilirsiniz.

http://www.expoizmir.org.tr

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Mart 2013 10:15)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3557
Dün3903
Tüm Zamanlar4906327
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 59 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?