• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon TOPLUMSAL DEĞİŞME SÜRECİNE DAİR ALGILAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 19
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

NaciCepePozitivist bilim ışığında zenginleşen batı toplumları sanayi devriminden sonra devasa bir güce ulaşır.Batı dünyası artık Asya ve doğu toplumlarıyla olan münasebetini savaşarak değil, onları ekonomik yollardan sömürgeleştirme durumuna düşürerek yeni bir güç mücadelesi verdiğine tanık olunur.

Yükseliş trendlerinden dolayı batı dünyası,özellikle insanı merkeze alacak profan ve seküler bir sistemi konuşlandırmayı bilinçli bir biçimde devreye alıyordu. Artık skolastik çağın on dört asır süren egemenliği nasıl olsa bitmişti. Kurdukları bu sisteme entegre olabilecek ülkeleri de bizzat kendisi seçerek kendisi ile münasebet kurabilecek oryantasyonlarda bulunuyordu.

Aslında demokrasinin vaat ettiği sistemde bu tür evrilmeler bir ülkenin fiziki değişimlerinden ziyade içinde var olan toplumun sosyo-kültürel isteklerine göre şekil alması icap etmesi gerekirken, yeni sosyal yapılanma; batının toplum mühendisliği çerçevesinde şekillendiriliyordu.

Dünyamız monarşik imparatorluk hanedanların yönettiği sistem yapıları birer birer tarihin tozlu sahifelerinin içine karışıyor. Devasa gelişmelerle dünyadaki eski sistemler kaybolurken bunların yerine cumhuriyetle idare edilecek demokratik sistemlerin içinde bir varlık gösterilmeye çalışılıyordu.

Dünya, yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığımız biçimde gelişirken,Türkiye de aynı değişimi dünyanın konjonktürel şartlarına göre yaşıyordu.Koca bir imparatorluk bakiyesinden mağlubiyetler yaşayarak Anadolu toprağı üzerinde Laik Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulur.

Demokrasi ile idare edilen bir Cumhuriyet idaresi artık dini yönetim anlayışını gerilerde bırakıp ön görülen modern batı sistemini örnek alarak bu istikametde yeni bir ulus devlet sistemi inşa eder.Parlementer sisteme geçiş yapılarak CHP kurulur.Böylelikle ülkeyi tek başına ve tek parti olarak CHP yönetmeye başlar.

1920-1928 arası süreçte hilafet ve saltanatı kaldıran CHP,İslâm’ın siyasal yönüne ağır bir darbe vurur.Ardından Şeriye ve Evkaf Vekaleti görevlerine son verilip tekke ve zaviyeler kapatılır.1926 da medeni kanun kabul edilince aile ve birey hukuku ortadan kaldırılır.CHP’nin dini eğitime son vermesi gizli din eğitimini sıkı bir denetime alması gerçekleşince millete yapılan baskı ve yasaklar 1945’lere kadar sürer.Ne zaman çok partili geçiş süresi başlar başlamaz CHP dine olan sıkı kontrollerini oy rekabeti nedeniyle kaybedeceğini iyice anlamaya başlayınca dine yönelik politikalarını da yeniden gözden geçirmek zorunda kalır.

Biz bu yazımızda, 1945 sonrası süreçleri kısa özet anlatımlarımızla ve yaşanılan hatıraların bakış zaviyesinden verilecek argümanlar ışığında yazı konumuzu anlatmaya çalışacağız.

>>> Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

 

Son Güncelleme (Salı, 09 Nisan 2013 18:44)

 

Degerli Yazarimiz NACİ CEPE Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #4 RE: TOPLUMSAL DEĞİŞME SÜRECİNE DAİR ALGILAR 2013-04-04 21:59
İlim,ustalık, tecrübe ve iman aynı canda
bir araya gelince ciltlere sığmayacak bilgi ve yorum bir yazıda işte böyle vücut bulur.
Bu hizmetiniz karşısında saygı ile eğilirim. Sağolunuz kıymetli dostum ve mütefekkir hocam...
Alıntı
 
 
0 #3 RE: TOPLUMSAL DEĞİŞME SÜRECİNE DAİR ALGILAR 2013-04-04 17:30
Yazısından dolayı yazara teşekkür ederim.
Alıntı
 
 
+1 #2 RE: TOPLUMSAL DEĞİŞME SÜRECİNE DAİR ALGILAR 2013-04-04 12:17
Çok kapsamlı ve isabetli tahlilleriniz için teşekkür ederim. Büyük istifade ettim. Selam, saygı ve sağlık dileklerimle arz-ı hürmet ederim.
Alıntı
 
 
+1 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-04-04 10:44
Tarihimizin çok objektif bir şekilde açığa çıkartıldığı bu makaleden aydınlarımızın alacağı önemli dersler vardır. Bu hizmetinden dolayı yazarı tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3814
Dün5888
Tüm Zamanlar4615131
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 35 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 891
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?