• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI)

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 44
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri
abdulkadirTüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de dileyen herkes istediği takımı tutabilmekte serbesttir. Ancak 2010 yılında, dünya tarihinde ilk defa buna bir sınırlama, daha doğrusu bir istisna getirildi. Evet evet, ne yanlış okudunuz, ne de yanlış anladınız. Yeni düzenlemeye göre, artık Galatasaraylı olabilmek için, Yeni Galata Saray (YGS) sınavına girmek ve bu sınavda mutlaka barajı geçmek gerekiyor.
 İlki 11 Nisan 2010 tarihinde yapılan Yeni Galatasaray Sınavı’na 1.587.410, en son yapılan sınava ise, 1.851.326 kişi girmişti. Galatasaray Spor Kulübü, daha çok kişiye Galatasaraylı olabilme fırsatını vermek için, 2012 yılında kontenjan sayısını geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 artışla 937.676 olarak belirlemişti. 2013 yılı için kontenjan artışının ne kadar olacağı merakla beklenmektedir.
 Şimdilik işin latife kısmını burada bırakıp, meselenin asıl Urfa İsotu veya Meksika Biberi tarafına geçelim.
 

Bizim anlayışımıza göre, makamlar ve statüler yükseldikçe sorumluluk da o oranda artar. Onun için Er-Rabi İbn-i Ziyad El-Harisi, Hz. Ömer'e gelip: "Fırat kenarında bir koyun kaybolsa, Kıyamet günü senden onun mutlaka sorulacağını bil." demiştir. Milli şairimiz Mehmet Akif de, bu konuyu, mısralarında "Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer'den onu." şeklinde dile getirmiştir.

Bu gerçeğe rağmen, her ne hikmetse, sorumluların her hangi bir konu ve olay sonrasında yapmış oldukları klişeleşmiş değerlendirmelerini dinlediğimde veya okuduğumda, meşhur “Yalancı Tanıklar Kahvesi” hikayesi aklıma gelmektedir. Malum “Anadolu’da bir kentte, Adliye Sarayı’nın karşısında ‘Yalancı Tanıklar Kahvesi’ varmış! Yalancı tanık arayan iş sahibi gidip biriyle anlaşır, duruşmaya çıkarırmış. Adam girmiş kahveye, bakınırken biri sokulmuş hemen, ‘Yardımcı olabilir miyim? Nedir sorun?’ ‘Bir alacak davası,’ demiş adam. ‘Hala vermedi değil mi, o namussuz herif paranızı!’ Adam biraz çekinerek ‘Para benden isteniyor,’ demiş. Hemen yetiştirmiş herif: ‘Kaç kez vereceksiniz bey efendiciğim, kaç kez vereceksiniz!’”
Bildiğiniz üzere, YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla beraber, sonuçların istatistiğine ilişkin medyada ve çeşitli yayım organlarında bildik tartışmalar, analizler, yorumlar ve değerlendirmeler yer almaya başladı. Her türlü yarışmada olduğu gibi, doğal olarak bu yarışmanın sonunda da üzülenler ve sevinenler oldu. Buraya kadar olan durumda her hangi bir anormallik yok. Asıl mesele, kerameti kendinden menkul bir takım kişi ve çevrelerin, sadece bazı istatistiksel veriler üzerinden, kendilerine paye çıkarmaya veya çeşitli bahane ve gerekçelerle kendilerini masum göstermeye kalkışmalarıdır.
Sınav sonuçlarını tek etkenle açıklamak, sevap ve günahını sadece eğitim yöneticilerine yüklemek doğru ve hakkaniyetli değildir. Çünkü bireylerin, en az on iki yıl süren eğitimleri sonucu elde ettikleri başarı veya başarısızlıklarında; ailelerin eğitime bakışları/eğitimden beklentileri, parçalanmış aile oranı, içgöç yoğunluğu, öğrenci profili, sosyo-ekonomik yapı, fırsatlar/tehditler, yerel yönetimlerin, STK’ların ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının uyumu ve işbirliği, … gibi sayısız faktör rol oynamaktadır.
Belli bir pozisyonu sınırlı bir zaman diliminde işgal etmiş eğitim yöneticilerinin başarı veya başarısızlıklarını, sadece bir merkezi sınav sonucuna göre belirlemek, son derece yanlış, komik, eksik ve yanıltıcı olur. Dolayısıyla sınav sonuçlarını değerlendirirken, konunun pedagojik, sosyolojik ve ekonomik boyutlarını da göz ardı etmemek gerekir. Sadece istatistiksel bir takım rakamlar üzerinden yapılan övgü veya yergiler, “tam yerine rast gelmediğinden, manzara koymaya gerek yoktur” kanaatindeyim.
Lütfen yanlış anlaşılmasın. Amacım, başarı veya başarısızlıkta eğitim yöneticilerinin payını küçümsemek veya önemsiz göstermeye çalışmak değildir. Ebetteki her işte olduğu gibi, eğitim sektöründe de yöneticinin, vizyonu, heyecanı, motivasyonu, soğukkanlılığı, cevallığı, dürüstlüğü, sağlığı, mizacı/karakteri, iletişimi, birikimi/bilgisi, pratik zekâsı, enerjisi, özverisi, hoşgörüsü, adalet duygusu, iyi niyeti, cesareti, basireti, feraseti, organizasyon becerisi, … gibi sayısız özelliği ve meziyeti mutlak başarı için kaçınılmazdır. Ancak temel hammaddesi insan olan ve meyvesi uzun yıllar sonra alınabilen eğitim mesleği, malzemesi taş, toprak, tahta ve demir olan diğer mesleklere benzememektedir. Bu nedenle eğitimde sihirli formüller ve şipşak çözümler henüz bulunmamıştır.
Son söz olarak, genel seçimlerin birinde oy oranını %2’den %4’e çıkarmış bir siyasi liderin, seçim sonuçlarına ilişkin olarak: “Bu seçimin tek galibi, oy oranını yüzde yüz artıran bizim partimizdir.” Şeklindeki değerlendirmesini de, Benjamin Disraeli’nin: “Üç çeşit yalan vardır; yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.” özdeyişini de yabana atmamak gerekir. Vesselam…
alt
BİR ANKET:
Sokakta eğitimle hiç ilgisi olmayan kişilere: “Sizce üniversite sınavında en başarılı ilk on il ile, en başarısız son on il hangileridir?” Sorusunu sorup, verilen cevapların istatistiğini aşağıdaki sıralamayla karşılaştırabilirsiniz.
2013 YGS’DE EN BAŞARILI 10 İL: Ankara, Karabük, Denizli, Aydın, Isparta, Kırşehir, Eskişehir, Antalya, Burdur ve Karaman.
2013 YGS’DE EN BAŞARISIZ 10 İL: Bingöl, Diyarbakır, Ağrı, Muş, Şanlıurfa, Van, Mardin, Ardahan, Şırnak ve Hakkari

Son Güncelleme (Perşembe, 23 Mayıs 2013 09:21)

 

Degerli Yazarimiz Abdulkadir YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 01 Mart 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #6 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-09 22:05
ÇALIŞKAN DÜRÜST CESARETLİ VE BASİRET SAHİBİ MÜDÜRÜMÜZ. Harika erdemir
Alıntı
 
 
+1 #5 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-09 22:03
Bu yeterlilikler, öğretmen yetiştirme politikasında yol gösterici olacaktır.Eğitim ve öğretim gelişecek sizler gibi kaliteli EĞİTİMCİ sayısı umarım artacaktır...Ve bu başarı bireysel değil Türkiye'nin başarısı olacaktır... Her zaman belirttiğim gibi gelişmeye,geliş tirmeye yönelik yazılarınızın devamını diliyor,ellerin izden öpüyorum.. Saygılarımla.. Fırat Çelikörs
Alıntı
 
 
+1 #4 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-09 22:02
Bu meziyetler mutlak başarı için gereklidir,çok doğru bunu yerine getirenlerin sayısıda bir elin parmakları kadar bile yok gerçeği söylemek lazımsa...
Alıntı
 
 
+1 #3 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-09 22:00
ömer Maden Eline yüreğine sağlık Aldülkadir Hocam...
Alıntı
 
 
+3 #2 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-07 21:21
Mudurum Biraz da gülelim niyetiyle yaptigim yorumdu. Yoksa son derece guzel bir yazıydi eski hali de yenisi de... sanırım şimdiki yorum oldu.
Alıntı
 
 
+3 #1 RE: YGS (YENİ GALATA SARAY VEYA YÜKSEKÖĞRETİME GEÇİŞ SINAVI) 2013-04-07 19:29
BİLGİ VE MİZAH ÇOK GÜZEL HARMANLANMIŞ. TEBRİK EDİYORUM.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1883
Dün5888
Tüm Zamanlar4613200
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 62 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 889
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?