• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AŞKIN GÖLGESİNDE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 47
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Yarım asırdır hafızamda binlerce hayalin, acının, kederin, hüzün ve sevincin meydana getirdiği bir iklimde yaşıyorum. Bu atmosferde zaman zaman gerilim ve heyecanın rezonansa geçtiğini, tedirginliklerin kısa devre yaptığını gördüm. Bu yaşamın rüya tarafı da vardı, platonik olanı da…

Kendimden kaçtıkça kendime koştum. Sonsuzluk farklı bir bakış açısı gerektiriyordu. Hecelediğim zamanlar kelimeler yaptım. Cümlelere sığındım, metinlerden elbiseler giydim. Duadan güç aldım. Ruhuma şiir kattım. Her kelimenin bir somut, bir soyut, bir de psikolojik anlamı vardı. Renksiz kelimeleri renkli kelimelerle karıştırarak dinginlikten çıktım.

Kitapların büyüsü, dergilerin çeşitliliği, musikinin sedası beni benden alıp götürdüğü demler; mutlu anlardı. Bahar tazeliğinde, çocuk saflığında zarif zamanlar. İbadet kadar kutlu, dua gibi tesirli…

Sanat’ın felsefe ve ilmin daha derininde olduğunu, gündelik hayatın ötesinde, sonsuzluğa uzandığını gördüm. Sanat’ın bıraktığı tesir, rüyanın bıraktığı etki kadar katıksız değildir. Sanat; ideolojilerden, ayrımcılıktan, ötekileştirmeden, kabalıktan, şiddetten uzaktır. Fakat uzağında durduğu şeylere kayıtsız da değildir. Sanatçıya hakaret, en büyük Sanatkâr’a saygısızlıktır.

‘Dünya Görüşü’, felsefi görüş bizim kurguladığımız, insan aklının uydurduğu hikâyelerdir. Gerçek olan Yüce Yaratıcıdır. Onun açık tuttuğu ve istinasız her canlı tarafından okunabilir “Kâinat Kitabı”dır. Kader, ezelden ebede akan bir hayat. Sesler, tınılar, renkler, melodiler ağlamalar, gülmeler belki de gurbette olduğumuz dünyada çekilen özülke hasretidir. Sanat; bunu aramakmış, yüce sanatın gölgesine sığınmak, lezzetini tatmakmış.

Koca Yunus: “ İşitin ey yarenler aşk bir güneşe benzer/Aşkı olmayan kişi misali taşa benzer “ demişti ya … Ondan mülhem “Yarım Asır”a serpilmiş, bir kısmı dergilerde gizlenmiş şiirlerimi güneşe benzetilen aşkın, bu arayışın gölgesinde topladım. Demini almış bu şiir dosyasına “AŞKIN GÖLGESİNDE/demli şiirler” dedim. Aşkı şiir dilinden başka bir dil zor anlatır.

Son Güncelleme (Çarşamba, 17 Nisan 2013 18:07)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+3 #4 Teşekküradministrator 2013-04-12 10:02
Sevgili dostlar hüsnü teveccühünüze teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.
Naci GÜMÜŞ
Alıntı
 
 
+1 #3 RE: AŞKIN GÖLGESİNDE 2013-04-12 08:25
Naci Ağabey, iyi ki varsınız. İklimler sizinle güzel... Abdulkadir YILDIZ
Alıntı
 
 
+1 #2 mszue 2013-04-11 20:59
Değerli bilgi ve tecrübelerinizl e gelecek kuşaklara her zaman örnek ve öncü oluyorsunuz. Saygı ve hürmetlerimle
Alıntı
 
 
+1 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-04-11 19:50
Kutlu ömrünüze bereketler dilerim. Eserleriniz sonraki kuşaklar için ışık olacaktır.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3484
Dün3903
Tüm Zamanlar4906254
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 49 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?