• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SEZAİ KARAKOÇ’UN ESERLERİNDE PEYGAMBER

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 11
ZayıfEn iyi 

Tevrat çizgisi Zebur yankısı
İncil sesi Kur’an nefesi
Şam sokaklarının sabah öncesi
Ve güneşi yere indiren öğlesi
(Sezai Karakoç,Alınyazısı saati)
Sezai Karakoç’un eserlerinde peygamber kavramı önemli bir yer tutar.Şiirlerinde,Kur’anda ismi geçen hemen hemen bütün peygamberleri görmek mümkündür.Düşünce kitaplarında ise sadece peygamberleri anlattığı (Yitik Cennet) kitabının yanı sıra bir çok yazısında peygamberlerden bahseder.Bu yazılarında yer yer metafizik,tasavvufi,tarihi-sosyolojik yorumlara yer verir.Bu kitaplar ve peygamber konulu yazı başlıkları şöyle sıralanabilir:
*Yitik Cennet, Adem, Nuh, İbrahim, Yusuf,Musa, Süleyman, Yahya, İsa, Son Peygamber hz. Muhammed.
*Kıyamet Aşısı,Peygamber ve insan
*Ruhun Dirilişi,Hazreti Yusuf’un Düşü
*İslam,Gerçek Haberciler
*İnsanlığın Dirilişi,Peygamber İzi
*Sütun,Kurtuluş Ümmetinin Önderi,Peygamber,Nesillere Örnek Seçmek
*Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi II,Peygamber 1-4
Kentten ulu bir çölü
Çarmıh gibi yüklenen
Kutlu bir dertle gelen
Musa Yahya İsa'dan
( S.Karakoç,Sesler)
Bu yazıda Yitik Cennet üzerinde durmak istiyoruz.Yitik Cennet peygamber kıssalarının farklı bir değerlendirme ve bakış açısıyla ortaya konulduğu bir kitaptır.Çağdaş bir”Kısas-ı Enbiya”(Peygamberler Tarihi)denilse sanırım yanlış olmaz.Bu kitapta toplam dokuz peygamber,işaretler,mecazlar ve sembollerle çarpıcı bir şekilde anlatılır.Cennetin sekiz kapısına karşılık sekiz peygamber,son peygamber ise yeniden bulunmuş cennet yada cennetin ta kendisi olarak belirtilir.İsmi geçen her peygamber,öne çıkan özellikleriyle ve medeniyet düşüncesiyle ilişkilendirilerek anlatılır:
Adem;Yaratılış,varoluş hikmeti, Cennetin kaybedilişi, toprakla imtihan.
Nuh; Yaratılışın devam etmesi, suyla imtihan.
İbrahim; İnanalar milletinin kurucusu,ateşle imtihan.
Yusuf;Devlet düşüncesinin gerçekleştirilmesi.
Musa;İnananlar toplumunun oluşturulması.
Süleyman;Mükemmel bir hükümranlığın verilmesi.
Yahya;Şehid edilmesi,hakikat için ödenen bedel.
İsa;Babasız dünyaya geliş,soy ve ırkla övünmenin yersizliği.
Son Peygamber;Önceki peygamberlerdeki özelliklerin mükemmel toplamı,Cennetin yeniden bulunuşu hatta cennetin ta kendisi.
Yitik Cennetin daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle peygamber kıssalarının iyi bilinmesi gerekir.İşte bazı alıntılar:
“Her şey son ucuna gitmek zorundaydı.Şeytan, şeytan olacaktı,yılan,yılan.Ademin Adem olması için şeytanın,yılanın ve insanın cennet varlığı olmaktan çıkmaları,cennetin şartlarından faydalanma kolaylığını yitirmeleri, cenneti yitirmeleri gerekiyordu. Cenneti,bulmak için yitirmek gerekiyordu.”
“Uzaklaştırma yakınlaştırma içindir.Ayrılık buluşmaya doğrudur.Yitirme, bulma arzusunu uyandırır.Gurbette söylenir sıla şarkısı.”
“Ey inanmış kişi!Korkma!Bütün insanlık inkar ve sapıklık bataklığına gömülse de senin için nurlu bir iz vardır.Hazreti Nuh’un izi.Ve bu iz seni “kurtarıcı gemiye”ye götürecektir.”
“En büyük sınav.Ateş imtihanı.Ateşle imtihan.Yanıp küle çevrileceğin,yok olacağın yerde var olacaksın.Ateşin bir tarafından girip öbür tarafından çıkacaksın sapasağlam olarak.Ateş yakacak bir şey bulamayacak sende:işte İbrahim olmak bu.”
“Sen bir çölde ilerliyorsun. Devrilen bir çöl müsün?Ay mısın ilerleyen bulutlar arasında?Gökler deviren ay mısın? Çöller içinde kentler kuracaksın. Çölleri kentlere çevireceksin. Çünkü: Sen İbrahim’sin.”
“Doğruluk ahlakı,Hazreti Yusuf’un ahlakı. İşte, Hakikat Uygarlığının Devletini kuracak ve yaşatacak devlet adamının ahlakı. ’Ben nefsimi aklamam;çünkü nefs, kötülüğü buyurucudur. Ancak koruyucu Allah’tır’ demenin ahlakı.”
“Kendi kudretine tapan hiçbir kişinin unutamayacağı ve narsisizmle dolu hiçbir kavramın hesaba katmaktan yakasını kurtaramayacağı kader ironisidir,Hazreti Musa’nın Firavun’un sarayında büyümesi.Çölün sonsuzluğunda bile hurmalar sallanır.Kurak yaz sabahlarında çiğ yağar.Bir Musa Doğmasın diye,doğan binlerce çocuk öldürülür.Fakat ölen çocukların kanında Musa bilincinin çiçeği açar.Zulümde boğulan bir halka,suda boğulmayan bir çocuk yol gösterir:suları yarıp geçme yolunu.”
“Hakikat Medeniyeti,’Devlet’modeline,ideal devlet formuna Süleyman Peygamberle ulaşır.Kudret,adeta,mitik sınırlara ve boyutlara erişir……Bütün dünyayı avucunda tutan,bir karıncanın sözüne ve gönlüne muhataptır.”
“İçimizde de aynı macera sürüp gider. Roma, nefsimizdir. Ama, kalbimizdeki bir mihrab ışığı yandığı sürece, ruhumuzun Zekeriyaları, Yahyaları, Meryemleri ve İsaları gelecek ve ölmüş olan, öleyazan ruhumuz dirilecektir.”

Ve Hızır,geçiyordu o bilinmez yeşilliğini kentlere serperek:yeni insanı yetiştirmek için.”
“Her peygamber,O’nun bir cephesiydi.Bütün cepheler O’nda bütünlendi.Bu yüzden,’din O’nda tamam oldu’.
Yitik Cennet,Yeniden Bulunmuş Cennet’e dönüştü O’nda.


“Her peygamber ve veli,yanmış bir çıra idiyse,O yanmış çıraların ve meşalelerin ormanıydı.”
“Hızırla Kırk Saat”ten bir bölümle yazıyı sonlandırıyoruz.
Eyyüb Zülküfül Yuşa ve senin kanamadığımız
Şit ötesi yakalanmaz izler örtülerin
Yahya’ya tanıklık etmiş arı kayaların
Yeniden çalkanışı ben miyim dersin
(S.Karakoç,Hızırla Kırk Saat)
“Ashab-ı Kehf’in beklediği fecir,Meryem’in dayandığı hurma ağacının üzerine ağmıştı. O,dümdüz caddenin,dosdoğru yolun sahibiydi.Hakikat Asfaltı’nın.Bir yol ki “bütün dağların üstünden aşar,o dağlar ne kadar yüksek olsalar da.”

Son Güncelleme (Salı, 16 Nisan 2013 21:35)

 

Degerli Yazarimiz Nizamettin YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Salı, 19 Şubat 2013.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün359
Dün6265
Tüm Zamanlar4622646
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 137 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 908
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?