• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HEDEF: Demokratik Büyük Yeni TÜRKİYE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 37
ZayıfEn iyi 

Her Türk bir Kürt’tür, her Kürt bir Türk’tür. Her Türkiyeli Orhan Gazi kadar Türk, Sait Nursi kadar Kürt, Mehmet Akif kadar NaciGumusArnavut, Osman Bey kadar Osmanlı soyundandır. Bütün Müslim ve Gayri Müslim tebaasını kucaklayan İslam ve Peygamber ümmetiyiz. Özü itibariyle de İNSAN’ız. İNSAN olamadıktan sonra mensubiyetimizin de önemi yoktur. Renk, dil, din, ırk, mezhep mülahazalarıyla hareket etmek ilkelliktir. Milliyetçi değil Milletçi olmak daha evladır. 19. Asır sloganlarıyla bağırmanın, çağırmanın, hakaret etmenin hiç kimseye faydası yoktur. Akl-ı selimle, sükûnetle, suhuletle meselelere bakmak, değerlendirmek lâzımdır.  

Şiddet, hiddet gayri insani bir tutumdur. Yüce Kuran’da; “Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibidir. Bir insanı yaşatan (bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle) bütün insanları yaşatmış gibidir ”(Maide-32) beyânı vardır. Kürt-Türk bir millettir. İslâm Milleti. İslâm barış demektir, birlik demektir. İslam ile Müslüman arasındaki fark ne ise, etle kemik ne ifade ediyorsa Kürt’le Türk de Odur. Diyarbekirli Ali Emiri’yi Yahya Kemalden, Çağın dehası büyük mütefekkir Sezai Karakoç’u, Necip Fazıldan, Cemil Meriç’ten ayırmak mümkün mü? Kültür ve Medeniyetimizin gelişmesine, kardeşliğimizin pekişmesine emeği geçen sayılmayacak kadar Türk ve Kürt sanat ve düşünce adamı, bilim insanımız vardır. Şeyh Edebâli’nin, Molla Gûrani’nin, Ebussuud Efendinin, Melâye Cizirî’nin torunları olan Kürtler; Mehmet Fatihle, Akşemseddinle, Şeyh Galiple hep övünç duydukları gibi, milyonlarca Türk de Beddiüzzaman Said NUrsi ve O'nun gibi mütefekkirlere sınırsız bir muhabbetle bağlandılar. Türkiye Cumhuriyeti Devletini Türkler ve Kürtler birlikte kurdu ve asli unsurlardır. Güçlü Büyük Türkiye’yi de birlikte inşa etmekten başka çıkar yolları yoktur.

Dünyada konumu itibariyle stratejik önemi, coğrafyası, iklimi, yer altı ve yerüstü zenginlik kaynaklarına sahip Türkiye en gözde ve en güzide bir ülkedir. Dört Mevsime sahip iklimiyle, her bölgenin birbirinin ihtiyacına cevap verebilecek özellikleriyle, kültürel zenginliğiyle ideal bir ülke olarak tarihin her döneminde göz dikilen bir yer olmuştur. Bu itibarla iç ve düşmanlarımız tarih boyunca hep oyun kurmuşlardır. Fitne ve fesat çıkarmaya çalışmışlardır. Bu itibarla teknolojinin arşa çıktığı, dünyanın bir avuca sığdığı bu çağda bağnazlığı, yobazlığı, meşrep taassubunu, birbirimizi itham etmeyi, başörtüsü ile uğraşmayı, ırkçılığı, mezhepçiliği bütünüyle terk edip bilim, ilim ve sanatla uğraşma, bu yolda aşama kaydetme, dünya ile rekabet etme moduna girmemiz lazım. Bu da birlik ve beraberliğimizin pekişmesi, insani değerleri yükseltmemizle pekala mümkündür. İnsani değerleri öncelediğimiz zaman; empati, sempati, nezaket kendiliğinden gelecektir. Yardımlaşma, dayanışma, gayret ve çaba kendiliğinden sükun edecektir. Hâlâ ırkçılıkla, tarihin çöplüğüne atılmış izm’lerle bir yere varmamız mümkün değildir. Yerel değerleri mühimseyeceğimiz gibi evrensel değerlere de sarılmak vazifemiz olmalı. Bununla birlikte Sulh ve Özgürlük mücadelesi vermek, global rant mafyasını ve içimizdeki işbirlikçilerini yok etmeye yeterdir.

Medeni ölçüler içerisinde, meşru dairede herkesin düşünce ve fikrini beyân etmesi, tenkit etme hakkını kullanması demokrasimizi güçlendirir. Fikirler konuşulur, tartışılır, aykırı fikirlerden belki doğruya daha kolay yaklaşılır. Ancak yıkma hamlesi olan muhalefet, hiddet, şiddet, bağırma çağırma gayri insanı davranışlardır. Biz büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Yeryüzü cenneti bir ülkede yaşayan bahtlı evlatlarız. Elimizdeki imkan ve nimetlerin kıymetini bilmemiz, nankörlük etmemiz lâzım. Artık iyi bir zaman dilimine girdiğimizi düşünüyorum. Türkiye değişiyor, gelişiyor, normalleşiyor ve büyüyor. Dünyada ve etrafımızda da bir takım tezgahlar kuruluyor. Büyük oyunlar oynanıyor. Onun için yeni stratejiler ve taktikler geliştirmek kaçınılmazdır. Bu konuda devletimizin hazırlıklı olduğunu var sayıyorum. Kimse Türkiye’nin gücünü küçümsemesin, bugüne kadar süper güç olarak gösterilen malum yerleri de ilâhlaştırmasın. Yeter ki birlik ve berberliğimiz pekişsin, özgüvenimiz artsın, ahlaki ve insani hassasiyetlerimiz artsın; ilahi yardımın da esirgenmediğini o zaman göreceğiz. İlk kez 52 yıllık IMF borcu temizleniyor. Şu günlerde onlarca milyar dolarlık anlaşmalara imza atılıyor. Onun için Türkiye bölgesine Örnek bir Anayasa modeli de sunarsa Büyük Ortadoğu Devleti (BOD) olmayı alnın akıyla hak edecektir. Bölünme değil, bütünleşme, çağdaşlaşma değil çağın önünde bir ülke konumunda tarihin 21. Asrına mührünü vuracaktır. Temenni ediyoruz, dua ediyoruz. Zaman sarılma, kucaklaşma, birlikte Büyük Ortadoğu Devleti, daha ötesi dünya devleti Büyük Türkiye’yi inşa etmeye çalışacağız. Ciddi, samimi, ilmi gayret ve çaba içinde olursak, hep aynı gayeye yönelirsek bunu başarabiliriz…

Son Güncelleme (Çarşamba, 08 Mayıs 2013 09:05)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+2 #5 RE: HEDEF: Demokratik Büyük Yeni TÜRKİYE 2013-05-16 09:30
Mehmet Akif, bir millet şairinden öte, bir ümmet şairi olarak o günlerden, bugüne şöyle sesleniyordu:

“Hani, ey kavm-i esaret-zede, muhtariyet?
Korkarım, şimdi nasibin mütemadi haybet
Kimsesiz ailelerden kimi gitsin bıçağa
Kimi bin türlü fecaatle çekilsin kucağa
Birinin ırzı heder, diğerinin kanı helal
İşte ey unsur-i isyan, bu elim izmihlal
Seni tahrik eden üç beş alığın marifeti
Ya neden beklemiyordun bu rezil akıbeti
Hani milliyetin İslam idi… Kavmiyet ne!
Sarılıp dursaydın a milliyetine
“Arnavutluk” ne demek? Var mı şeriatta yeri?
Küfr olur başka değil kavmini sürmek ileri”
“Arabın Türke; Lazın Çerkeze yahut Kürde
Acemin Çinliye üstünlüğü mü varmış? Nerde!
Müslümanlık da “anasır” mı olurmuş ne gezer
Fikr-i kavmiyeti tel’in ediyor peygamber”(Safa hat, Üçüncü Kitap; “Hakkın sesleri”)

A.YILDIZ
Alıntı
 
 
+3 #4 Sn. ÇOBAN'a TeşekkürNACİ GÜMÜŞ 2013-05-10 23:20
Sevgili Çoban,
Tenkid olmadan tekamül olmaz. Üstad Sezai Karakoç der ki; "Kişi mümkün olduğu kadar yergiden istifade etmeli, övgüden de korunmalıdır." Bu itibarla düşünceleriniz dikkate alıyor ve saygı duyuyorum. Ancak bahis mevzuu cümleleri sizin yorumladığınız anlamda yazmadım. Evet, belki niyetimi tam açmam gerekirdi. O sözler kader, tarih ve coğrafya birliğine; entegrasyona (evlilikler) atıftı. Ayrıca Son paragrafları görmek istememişsiniz. Fakat yazımdan dolayı bir muhalif kalemşör tarafından eleştirildiğim için memnunum. Demek ki dikkate ve kayda değer şeyler söyleyebilmişim . Teşekkürler Sayın Çoban.
Alıntı
 
 
0 #3 RE: HEDEF: Demokratik Büyük Yeni TÜRKİYEMEHMET ÇOBAN 2013-05-10 10:53
yazının anlatmak istediği güzel. Ancak ifadeler beylik..

Yazı; "Her Türk bir Kürt’tür, her Kürt bir Türk’tür. Her Türkiyeli Orhan Gazi kadar Türk, Sait Nursi kadar Kürt, Mehmet Akif kadar Arnavut, Osman Bey kadar Osmanlı soyundandır"

Ne demektir?

Hiç kimse bir başkanın soyundan olmadığı gibi, hiç kimse de, ne Kürt, Ne Türk, ne de Osmanlı olmak zorundadır.

Bu tür sözler çok beylik laflardır.

dinini, mezhebini bilmeyen, dininin cahilliğini doruğunda yaşayan toluma,

"dinimiz bir, mezhebimiz bir, soyumuz bir, sopumuz bir" gibi ayağı yere basmayan sözler, düşünceler, ne yazık ki ülkeyi bu hale getirmiştir.

Önce herkes düşünceleriyle, diniyle kendisi olsun. Sonra aynı ülkede yaşayacaklarsa yaşam formülü bulsunlar.

Bir kalıp koymak, sonra kalıplara çağırmak kadar yanlış bir şey olmaz.

Ne Kürt Türk'tür, ne de Türk Kürt'tür.. Öncelikle sözlere başlamak, daha baştan, meseleyi yokuşa sürmektir.

Zaten Türkler hakimiyet kuranlar olarak, Kürt yoktur Kürt vardır diyorlar. Kürtler hakim olsalar aynı mantıkla, Türk yoktur Kürt vardır diyecekler.

Birini diğerinde görmeye zorlayacak düşünceler, sözler, dayatmadan ibarettir.

Ben naçizane yazının başından başlayan dayatmalarla, beylik düşünce dayatmalarını vurguladığına inanıyorum.

Artık bizler bu düşünceleri değiştirmeliyiz .

herkes kendisi olsun, kendisi gibi düşünsün, hiç kimse diğer kimse olmasın, birlikte yaşamak isteyenler ortak yol bulsun...

Laf ola beri gele... Her Türk bir Kürt'tür her Kürt bir Türk'tür.... Ne kadar gıcık, itici bir söz....
Alıntı
 
 
0 #2 RE: HEDEF: Demokratik Büyük Yeni TÜRKİYE 2013-05-09 21:55
Naci ağabey, eline yüreğine sağlık.Temenli ederim ki her insan ayni his ve duyguları paylaşır. M. Özçeri
Alıntı
 
 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-05-07 21:10
En çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu günlerde önemli mesajlarınız, umarım yerini bulacaktır.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3440
Dün3903
Tüm Zamanlar4906210
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 80 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?