• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon SANAT VE KAMU YÖNETİMİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Bir hocamız ‘Türkiye’de çağdaş bir mimari yaratılması için yeterli birikim neden yok…’ sorusunu ‘Resim ve heykelle yoğrulmuş bir mimarlık geleneğinin bulunmaması, mimarlığın resim ve heykelle yeterince bütünleşmemiş oluşu’ biçiminde yanıtlıyor (Doğan Kuban, CBT, 24 Mayıs 2013).

 

Dünyanın belki de en güzel kenti İstanbul’a neler neler yaptık ve halen de yapıyoruz. İzmir de iğrenç mimarlık ve kent plancılığından nasibini tam tamına aldı. Ankara’nın merkezini de bir güzel sıkıştırıp nefes alınamaz hale getirdiler. Bir Meşrutiyet caddesi vardır ki cadde genişliği ile bina yükseklikleri arasında bir damla irtibat yok… İzmir’in Hatay Caddesi ile Kordon yapı katliamı, bütün dünya mimarlık, kent plancılığı öğrencilerine ‘sakın böyle yapmayın’ diye anlatılmalı, gösterilmeli.

 

Kentlerimizdeki rezillikler yalnızca mimarların sorumluluğunda değil… Valiler, kaymakamlar, maliyeciler, doktorlar, belediye başkanları, bakanlar, milletvekilleri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve daha başkalarının sorumlulukları ne olacak… Gerçi, adamların gözleri, kulakları, kalpleri güzelle çirkin arasındaki farkı algılayamamış, ne yapsınlar… Mimarlığın resim ve heykelle bütünleştirilememesi gibi, kamu yöneticisi yetiştirme ve seçimi süreçlerinin de resim, heykel ve müzik’e ek olarak edebiyat ve özellikle şiir yanında gerçek bir sosyal bilim kültürüyle desteklenememiş oluşu, topluma dayatılmakta olan ucubelerin gerçek nedenidir.

 

Ülkemizin dünyaya armağan ettiği büyük şair Nazım Hikmet ve yine büyük yorumcu Ruhi Su gibi değerlerden bizim kuşak mensuplarının ‘feyiz alamaması’ için sermaye müstahdemleri ellerinden geleni esirgemediler, doğrusu. Tıpkı Köy Enstitülerini kapatarak halkın kültürce zenginleşmesini engellemeleri gibi… Yine büyük şair Mehmet Akif’in ‘Ne hayasızca tahaşşüd ki ufuklar kapalı/ Nerde gösterdiği vahşetle bu bir Avrupalı/ Dedirir yırtıcı, his yoksulu sırtlan kümesi/ Varsa gelmiş açılıp mahbesi yahut kafesi’ gibi görkemli dizelerinden azıcık da olsa etkilenebilme yeteneği olan bir kişinin, kısa bir zamanda Irak, Afganistan, Libya, Tunus, Mısır, Suriye ve bazı Afrika halklarının yaşamını cehenneme çeviren sömürgeci egemen güçlerin ayakçılığına soyunması mümkün olabilir mi… Gerçek bir sanat kültürüyle zenginleşmiş bir yönetici kadrosu, ölmek pahasına da olsa, İstanbul’un siluetini bozan gökdelenlerin yapımına izin veremezdi…

 

Sosyal bilim desteğine gelince… Bir hocamız ‘Parti Bitti, Gençler Evi Temizleyin’ başlıklı yazısında şöyle diyor: Bir teknoloji ve çağdaşlık projesi olarak sunulan neo-liberal küreselleşme mitinin, aslında çok uluslu şirketler ve finansal spekülatörlerin, emeğin ve gezegenimiz kaynaklarının acımasız sömürüsüne dayalı bir kolektif emperyalist saldırı olduğunun algılanmasını engellemek için yürütülen bir büyük medya tasarımı projesi…’ (Erinç Yeldan, Cumhuriyet, 29 Mayıs 2013). Böyle ve özellikle de tam itaatkar müstahdem kadrosu oluşturmaya dönük projeler ‘tahtında’ yönetilip duruyoruz.

 

Aydınlık gelecekte, ülkemizin eğitim-öğretim sistemi, bütün sanat ve bilim dallarıyla tam bütünleşmenin gerçekleştirilmesi amacıyla, sıfır tabanlı olarak, yeniden düzenlenmeli.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:45)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün506
Dün1148
Tüm Zamanlar4529294
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 60 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?