• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon YÖNETİCİLERİN DÜZEYİ SORUNU

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

The New York Times (15 Haziran 2013) haberi: Çin, kırsal alanda yaşamakta olan 250 milyon nüfusu, 12 yıl içinde, sıfırdan yaratılan kentsel oluşumlara taşıyacak.

 

Demek ki, Çin yöneticileri, 12 yıl içinde, üç tane Türkiye nüfusunu kırsal alandan alıp kent yaşamına taşıyacaklar. Kentler, bütün olanaklarıyla birlikte inşa edilecek ve köylülere ‘buyurun’ denecek. Birçok ülkedeki köyden kente göçün sahipsizliğini, gecekondulaşma ve ‘gettolaşmaya’ dönüşümünü göz önüne alırsak, Çin’deki girişimin ‘azameti’ daha iyi anlaşılacak.

 

Şimdi, bütün sıradan ülkelerdeki yönetici takımlarının, özellikle de üniversite elemanlarının, derhal, planlamasından en ayrıntılı uygulamasına kadar, istihdam alanına da ağırlık vererek, bu görkemli girişimi inceleyip kendi halkları için de öngörmeleri uygun olmaz mı… Halen yarım milyona yakın insanın ya sokaklarda ya da elektriksiz, susuz, arıtmasız naylon barakalarda yaşadığı Hindistan için böyle bir şey gerekli değil mi…

 

Bir başka haber: Almanya, İtalya, ABD gibi ülkelerin ciddi kapasitelere ulaştıkları güneş enerjisi için Türkiye’de EPDK’ya bir haftada kurulu gücü 9 bin megavata (MW) yaklaşan başvuru yapıldı. Ancak, 2013 bağlamında yalnızca 600 MW’a izin verilecek. Güneşte liderlik Almanya, İtalya, Japonya, ABD, İspanya, Çin gibi ülkelerin elinde (Hürriyet, 16 Haziran 2013). Malum, güneş panellerinin Çin’de son derecede ucuz imal edilip ihracı üzerine, Avrupalılar  ‘damping’ vergisi uygulamaya kalkıştı. Temel sorun şu: Almanya’nın güneşi ne, Türkiye’ninki ne… Acaba ülkemiz, güneş enerjisi alanında, ARGE’siyle birlikte dünya liderliğine soyunmuş olsaydı, bu kadar doğal gaz ve petrol ithalatı, onlarca baraj (ve nükleer santral) yapımı gereksiz hale gelir miydi… Bu soruyu yetkiyle yanıtlayabilecek bilim insanları var mı, varsa da neye konuşmuyorlar…

 

Bir yöneticimiz ‘yerli otomobil’ gibi laflar buyurdu. Oysa, 1967 yılında Türkiye’de yerli otomobil yapıldı (Anadol). Daha önce de ‘Devrim’ deneyimi var (Aslında, Türkiye, uçak imal edip ihraç bile etmiş). Öte yandan, İzmir’de üretim yapan BMC fabrikaları (Etkili ARGE’si de olduğu söylenir), bir süre öncesine kadar, yerli kamyon (Fatih), otobüs ve minibüs (Levent) ve hatta ‘Kirpi’ imal ediyordu da binlerce çalışanı ve yan sanayicisini bunalımlara sokarak faaliyetini durdurmak zorunda kaldı… Haydi bakalım, öncelikle üniversitelerdeki iktisatçılar, maliyeciler, mühendisler niçin bütün bunların böyle olduğunu araştırsınlar da ulaştıkları sonuçları halkımıza aktarsınlar… Tabii ki, epey bekleyeceğiz…

 

Yönetici takımının düzeyi, yürütme örgütü yanında, yasama, yargı, partiler, üniversiteler, silahlı birimler, bürokrasi, sivil toplum ve inanç kuruluşları, medya mensupları ve hatta sanatçılar ile bazı ülkelerde bunların hepsinin üstündeki global sermayenin bilgi, yetenek ve ahlakının bileşkesi anlamına gelir. Bileşkenin uygarlık gelişiminin gerisinde kalması, halkların da geri kalması sonucunu doğurur.

 

Dolayısıyla, bileşke sabitlemesine henüz maruz kalmamış genç kuşakların, bütün halkların kolaylıkla ulaşabileceği uygarlaşma bilgilerini yaşama geçirmek üzere, bir siyasi parti kurarak iktidara yürümelerinin ötesinde bir rahat nefes alıp verme seçenek ve olasılığı ufuklarda görülmemektedir.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:45)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 27 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün503
Dün1148
Tüm Zamanlar4529291
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 61 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?