• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 169
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


ilhan akkurt

Bu yazımız dünya ve ülke gündemindeki politik konulardan uzak bir yazı olacaktır. Konumuz meyvecilik, daha doğrusu ceviz yetiştiriciliği üzerine olacaktır. Bu konu ile yaklaşık 10 yıldır ilgilenmekteyim ve kendimizde birkaç değişik meyve fidanlığı kurmuştuk. Kendi çevremizde meyve yetiştiriciliğinin gelişmesi için çeşitli katkılarda bulunmaya çalışmıştık. Bilindiği gibi ceviz son yıllarda pazarda değeri yani fiyatı devamlı artan bir üründür. 10 yıl öncesine göre meyve fiyatları pek değişmemiş olmasına rağmen, ceviz fiyatı her yıl artarak, 1TL/Kg’dan 20 TL/Kg’a yükselmiştir. Bu açıdan ceviz bütün meyveler içinde önemli bir gelecek vaad etmektedir.  Önceleri yerli cevizler ekilirken son yıllarda verimi yerli fidanlardan daha yüksek olan Amerikan menşeli Chandler cinsi ceviz fidanları yaygın olarak ekilmektedir. 10 yaşında yerli cinsler ağaç başına 20 Kg ceviz verirken, Chandler 30 Kg vermektedir. Ayrıca yerli cevizler ve Chandler dönüme (8-9) 15 civarında fidan ekilirken, Chandler için bir çok fidan sitesinde 5x5 veya 7x5 m.  gibi aralıklarla dikim yapılabilir denmesine rağmen gözümüzle gördüğümüz gerçek şudur: verimli arazide 9x9 dikilmesi en uygunu, eğer araziniz kıraçsa en az 7x7 dikimi uygundur.    Bu durumda 10 yıllık yerli cinsler dönüm başına 300 Kg ceviz verirken Chandler ise 500 kg. kadar çıkmaktadır.

Gelelim öz be öz Türk cevizi ALTAY CEVİZE. Bu cevizin anavatanı Orta Asya Türk İlleridir. Ülkemize geleli henüz 5-6 yıl olmuştur.    -35 ile +45 derecede ve deniz seviyesinden 1800 m. Arasında yaşamaktadır. Yerli cevizlerden 1 ay sonra yani mayıs ortalarında çiçeklendiğinden geç kırağılardan etkilenmemektedir. Taban suyu 5 m. olan tuzlu ve killi topraklar hariç fazla toprak seçmemektedir. Kendi kendini dölleyerek, 3 yaşından sonra kök uzunluğu 30 m. olduğundan su ihtiyacını kendisi sağlamaktadır. Soğuklanma zamanı 700-800 saat olduğundan ülkemizin yumuşak iklimli bölgelerine de uygundur. Zaten şu an en çok Akdeniz bölgesine ekilmektedir. Tabi deniz kenarına çok yakın alanlar tavsiye edilmemektedir. K-1, K-2 ve  K-3 olmak üzere 3 çeşidi vardır. K-1 salkım türü olup Mayıs 15’ten Temmuz başına kadar çiçek açmak olup bu sayede geç donlardan etkilenmemektedir ve daha çok rakımı düşük yerlere uygundur. K-2 ve K-3 rakım sorunu yoktur ve salkım özelliği daha az olup meyveleri daha büyük olan türlerdir. Ancak aradan 5 yıl geçtiğinde gördük ki rakımı yüksek yerlerde meyve veriminde bir sorun olmamasına rağmen rakımı düşük kıyı bölgelerde K-1 türü fidanların yetersiz soğuklanma süresinden olsa gerek meyve tutumu yeterli oladığı görülmektedir. 

Gelelim en önemli ayrıntıya bu ceviz ağaç başına daha 4 yaşında yerli cevizlerin yeşil kabuklu verim olan 25 Kg. verime ulaşıyor ve bakıma bağlı olarak 8 yaşında ağaç başına yeşil kabuklu verimi 100 Kg. ‘a kadar ulaşabilmektedir. Bu ise kuru kabuklu olarak 40-50 kg. demektir. Bu demektir ki Amerikan menşeli cevizlerin 2 katı bir verimdir. İyi bir bakımla bu verim daha da artabilir. 6 yaşından sonra dallar kırılmaması için çardaklama yapılması gerekmektedir. Eh bir de dönüm başına fidan sayısı 40 adet olduğunu düşünün ve yapın hesabı. Bu fidan 5-6 m. boyunda yarı bodur bir fidan olduğundan 5X5 m. aralıklarla dikilebiliyor. 1 kilo kabuklu cevizden 520 gr. iç ceviz çıkmaktadır. Bir şey daha yazalım bu cevizi toplamak sorun değil çünkü bütün meyvesini kendisi yere dökmektedir. Fidan fiyatı tabi diğerlerine göre biraz pahalı. Artık bu kadar da kusuru olsun. Gecen yıl ülkemizde 100 bin ton ceviz üretilmiş ve 100 bin ton ceviz ithal etmiştir. Gerçek ihtiyaç ise 400 bin ton civarıdır.  Bu açık kolay kapatılacak gibi değil. 2015 yılında Sivrihisar’daki Altay ceviz ve diğer yerli-Amerikan cevizlerinin birlikte bulunduğu tarlaya ziyaret ettim. Nisan ayında olan son don olayından dolayı diğer cevizlerde tek bir tane ceviz olmadığı halde bütün Altay cinslerinin üzerinde dolu dolu ceviz olduğunu gördüm. Bu ceviz yüksek rakımlı yerler için tohumdan ve alçak rakımlı yerler için aşı ile üretilmektedir.

Bizden bilgilendirilmesi. Google’dan daha fazla bilgi ve görsel bulması sizden. Bir görüntüde bizden.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.hakikialtayceviz.com/index.php
 

Son Güncelleme (Cuma, 26 Mayıs 2017 11:26)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+2 #48 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-12-02 09:57
ALTAY CEVIZ ASIL KENDI TOHUMUNDAN ÜRETILEBILIR. AŞI ISE ALCAK RAKIMLI YERDE UYGUNDUR. YÜKSEK YERLERDE AŞI KISMINDAN DONMAKTADIR.
Alıntı
 
 
-1 #47 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-12-02 09:53
ALTAY CEVIZ FIDANI AŞIYA GEREK KALMADAN KENDI TOHUMUNDAN ÜRETILEBILMEKTE DIR.AŞI İLE DE ÜRETILEBILIR
Alıntı
 
 
0 #46 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-11-29 21:57
biz kime güveneceğiz kardeşim devlet bir el atsa bu işe tarım il müdürlüklerimiz hazır yesinler vatandaş üretmek için uğraşacak onlar yatacak yazıklar olsun
Alıntı
 
 
+2 #45 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-10-23 07:06
Altay ceviz tohumdan uretilirse verimi asılı anaç gibi olurmu
Alıntı
 
 
0 #44 İ.AKKURT 2016-08-03 07:35
ALTAY CEVİZ DİKİMİNDEN SONRA İLK YIL SADECE TOPRAĞA KÖK SALAR VE HERHANGİBİR MEYVA VE BÜYÜME GÖRÜLMEZ. 2. YIL BOY ATMAYA BAŞLAR. MEYVA TUTUMU 3. VEYA 4. YILDA BAŞLAR.DAHA ERKEN MEYVA VERDİĞİ NADİRDİR.
Alıntı
 
 
-1 #43 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-07-31 20:59
ALTAY ceviz diye ceviz çıktım iki yasında daha tek meyve olmadı kandırıldığımı düşünmeye başladım
Alıntı
 
 
+2 #42 Süper ceviz 2016-06-03 21:20
Hep Fidancılar yazmış Çamura atmış. Biz Sivas'a diktik. Sivrihisar dan aldık. Gelişimleri süper, 4 yılı meyve de başladı. Geçen sene bazı fidanlarda meyve bıraktık. İçi beyaz, kuru ağırlığı içi 12 gr geldi. Kabuk orta kalınlıkta ama içi parçalanmadan çıktı. Sivas'ta her çeşidi denedik sadece. Altay cevizden yüzümüz güldü. Bandırma'dan aldığımız fidanların hepsi kurudu. Fidancıları aradık telefona da bakmadılar.
Alıntı
 
 
-1 #41 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2016-02-04 11:04
CEVİZ FİDANI SİPARİŞİ İÇİN YAZININ ALTINDA VERİLEN SİTEYE DANIŞIN
Alıntı
 
 
+3 #40 emekli 2015-12-23 16:38
nasıl temin edebiliyoruz. fiyatı nedir.kargo ile gönderilirse kargo dahil fiyatı litfen.
Alıntı
 
 
+5 #39 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2015-12-23 16:37
Nasıl temin edebiliyoruz. fiatı nedir.
Alıntı
 
 
0 #38 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2015-11-22 15:18
herkes ekdiğini dikdiğini yazıyorda üründen yazan yok..hiç kimse meyve almadımı..boyu,ağırlığı,i çi nasıldı..dedikleri gibi ufakmıydı yoksa iriliği yeterlimiydi..gibi özelliklerinind e yazsanız fena olmaz.
Alıntı
 
 
+3 #37 RE: AMERİKAN CEVİZİNE KARŞI ALTAY TÜRK CEVİZİ 2015-09-01 20:25
Bende sivrihisardan tüplü altay cevizi siparisi verdim bana gondrdikleri cevizlerin sertifikali oldugulu soylediler hepsi bi yalan bana gonderdikleri tüplü fidanlar yolda ölmüşler adeta acik koklu fidani tupe saplamis gondermisler daha fidanin kökleri tüpe tutunmamislar bile fidani tutar tutmaz dal elimde kaldi aradim sikayetimi bildirdim bena tehdit ve hakaretten baska cevaplari olmadi bunlar orgutlesmis dolandirici cetesinden baska bisey deille bunlarin her seyi yalan sakin inanmayin bende bi kactane ekiyim sonra bu fidanlar iyi olursa bahce kurarim dedim tahmin ediyorum benim gibi dusunen cok insan vardir sakin sizde benim dustugum hataya dusmeyin bu sahtekarlara paranizi kaptirmayin daha kurumsal firmalara yonelin
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün383
Dün3860
Tüm Zamanlar4893933
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 52 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?