• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon REHBERİSTANDAN MÜDÜRE MEKTUP

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 76
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

abdulkadir
AYŞENUR’UN MEKTUBU


Bürokraside görev yapan birçok yönetici; her gün onlarca hayat hikayesi, sorununa çözüm bulmaya çalışan onlarca kişi ve birçok yerden gelen sayısız istek, arz, rica ve emir ile karşılaşmaktadır.  Bu durum,  her hangi bir yöneticinin “şablonlaşmış”  günlük görev akışını ifade etmektedir.  Manzara, böyle görünse de; konunun arka planına bakıldığında, aslında her kişinin özel, her olayın da kendine özgü  boyutları  olduğu görülecektir. Dolayısıyla hayatın rutin akışı içinde, birçok hassas durum, konu veya kişiye o an için gerektiği kadar ilgi ve özen gösterilmezse, ileride telafisi güç durumlar, hatta dramlar söz konusu olabilir. Aşağıda sunulan mektup, bu duruma güzel bir örnektir.

 

Tarih 11 Ağustos 2011. Bir Ramazan sabahı. Eğitim yöneticisi olarak görevimin başındayım. Her zaman olduğu gibi güne planlama yaparak başlıyorum.  Öncellikle gelen yazıları/postaları okuyor, üzerlerine bir takım notlar düşüyor ve görev işbölümüne göre ilgili kişiye veya birime yönlendiriyorum. İşte bu rutin görev akışı içinde, elime bir mektup geçiyor. Mektup, görev yaptığım ilçenin en önemli ilköğretim okullarından birinden yeni mezun olmuş bir öğrencimiz tarafından, İlçe Milli Eğitim Müdürüne hitaben kaleme alınmış. Öğrencinin adı Ayşenur Kara.  SBS’de yüksek puan almasına rağmen, kendisine doğru dürüst bir rehberlik yapılmadığı için açıkta kalan bir kız çocuğu. Mektubu okurken;  "Fırat kenarında bir koyunu kurt kapsa, bunun hesabı bizim üzerimizdedir.” sözü aklıma gelmekte, bu nedenle bir yandan içimde fırtınalar kopmakta, bir yandan da ruhuma derin bir sessizlik çökmektedir.   Sadece İlçemize özgü olarak, yıl içinde velilere gönderilen 15000 SBS bilgilendirme mektubuna, okul yöneticileriyle SBS özel gündemli interaktif toplantılara ve sık sık gerçekleştirilen okul ziyaretlerine rağmen, ortada “can sıkıcı bir olay” vardı. Yani “bir konuda yapılması gereken her şeyi yaptığını zannedip, aslında hiçbir şey yapmamış olmak” gibi tarifi zor bir durum söz konusuydu. Kafamda: “Ya bu olay münferit değilse”, “Ya bu durumda başka Ayşenurlar varsa” diye  düşünceler depreşiyor, bir yandan da soruna çözüm bulmaya çalışıyordum. Neyse ki kısa bir sendelemenin ardından bir çözüm yolunu buldum. Çözümü bulur bulmaz, mektupta yazılı olan telefon numarasını doğrudan aradım. Bir yaz tatili sabahı olmasına rağmen, Ayşenur sanki gelecek telefondan haberi varmış gibi ilk çalışta telefonu açtı. “Günaydın, Konak Milli Eğitim Müdürlüğünden arıyorum” ifadesi daha söylenir söylenmez, Ayşenur’un: “Yeminle arayacağınızı biliyordum,  yeminle arayacağınızı biliyordum, gece boyunca dua ettim.” Şeklindeki sevinç çığlığı hala kulaklarımda yankılanmaktadır.

 

Ayşenur, daha sonra resmi bir Anadolu lisesine nakledilmek üzere, özel bir Anadolu lisesine kaydedildi. Özel okul yetkilisinin: “Öğrenci isterse, lise öğrenimi boyunca bizde ücretsiz okuyabilir” teklifi, ekonomik profil açısından uyum sorunu yaşanabilir gerekçesiyle değerlendirilmedi.  Ayşenur, şimdi İzmir’in en güzel anadolu liselerinin birinde öğrenimini başarıyla sürdürmektedir.

 

Sözü daha fazla uzatmadan, idarenin sorumluluğu ve rehberliğin önemi konusunda sembolik anlamı olan Ayşenur’un mektubunu birlikte okuyalım.

 

“Benim adım Ayşenur Kara. İzmir’in Karabağlar İlçesinde oturuyorum. Konak … İÖO. 8. Sınıfını bitirdim. SBS puanım 447.716.  Ancak yaptığım hatalı tercih nedeniyle açıkta kalabilirim. 8. Sene önce babamı kaybettim. Babam öldükten sonra annemle birbirimize hep destek olduk, hep birbirimizin yanında olduk.  Benim tek isteğim İzmir’de okumak. Babam öldüğünde 1. Sınıfa gidiyordum.  Ve babam öldükten sonra okumak için çok hırslandım. Doktorlar babamı kurtaramadılar, bu yüzden büyüyünce tek hayalim çok iyi bir doktor olmaktı. Şu an babamın düşük emekli maaşı sayesinde geçinmeye çalışıyoruz. Burada oturduğumuz ev kira, annem beni okutmak için elinden gelen her şeyi yapıyor, ama bu yeterli olmuyor.  Sizden tek isteğim bana İzmir’de iyi bir okulda okumam için yardım etmeniz. Lütfen bana yardım edin ve mektubuma cevap verin. Açıkta kalmaktan çok korkuyorum. Üç sene beni okutmak için annem yemedi, içmedi, dershanelere yazdırdı. Arkadaşlarımın yiyecek için kantinde harcadıkları parayla kendime hep test kitapları aldım. 3 sene boyunca hiç durmadan ders çalıştım, dershanemi hiç aksatmadım, etütlerini kaçırmadım, neredeyse her gün birebir aldım. Emeklerimin hatalı tercih yüzünden boşa gitmesini istemiyorum. Çok iyi yerlere gelmek istiyorum. Lütfen İzmir’de iyi bir okulda okumam için elinizden gelen yardımı benden esirgemeyin.  Lütfen yardımlarınızı benden esirgemeyin. Bilgilerinize arz ederim. 11.08.2011/İZMİR”

 

Ülkemizde maalesef her yıl binlerce lise birincisinin, sağlıklı ve gerçekçi bir yönlendirme yapılmadığı için, dışarıda kaldığı düşünüldüğünde, bu olayın gözden kaçan sıradan bir olay olmadığı açıktır.

Lütfen, her yıl binlerce evladımızın bir şekilde heder olmaması için, onlara adam gibi yönlendirme ve rehberlik yapalım.

 

Abdulkadir YILDIZ

Uzman Rehber Öğretmen / Eğitim Yöneticisi

Son Güncelleme (Cuma, 16 Ağustos 2013 09:18)

 

Degerli Yazarimiz Abdulkadir YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 01 Mart 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+3 #3 RE: REHBERİSTANDAN MÜDÜRE MEKTUP 2013-08-12 22:11
Hocam, "Rehberistan" çok orjinal, özgün ve güzel bir kelime. Aslında başlık için de bu kelime tek başına daha iyi giderdi sanırım. Tebrikler. Cihangir Diker
Alıntı
 
 
+4 #2 RE: REHBERİSTANDAN MÜDÜRE MEKTUP MEHMET ÇOBAN 2013-08-08 22:44
Aslında MEB, belli bir puanın üstünde puan alanlara, istediği yeri tercih hakkı verip, öncelikli tercihler bölümüne sokmalıdır.

O zaman, bu veya buna benzer sorunlar kökünden çözülür. Araya iyi niyetli ama, başkaları tarafından kötü algılanıp değerlendirilec ek durumlar girmemeli.

Sistem arızaları iyi niyetli insanların sayesinde giderilmeye çalışılıyor. Bu böyle olmamalı. Sistem arızasız gidecek şekilde düzeltilmelidir .
Alıntı
 
 
+4 #1 RE: REHBERİSTANDAN MÜDÜRE MEKTUP 2013-08-05 22:44
DENİZ YILDIZI HİKAYESİNİ HATIRLATIYOR.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3507
Dün4705
Tüm Zamanlar4619529
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 96 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 905
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?