• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İnsanın İnsanlık Görevi

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusYenilik, yenilenme bir zarurettir. Değişim olmadan gelişim olmaz. Gözlerle bile takip edilemeyecek kadar dakikalık değişimlerin yaşandığı bir süreçte kendimizi dışarıda tutamayız. Eğer imkanı olsaydı keşke tutabilseydik. Lakin bu mümkün değil. Yalnız bu hızlı geçen zaman diliminde dejenerasyonun nispetten engeli olabiliriz., yok edilen, yok olmaya yüz tutmuş merhamet, vefa ve kerem hislerini yaşatma mücadelesi verebiliriz. Değişimi ve gelişimi insan mutluluğunun lehine evirilmesine katkı sağlayabiliriz.

Dost ve dostluk, ahde vefa, erdem ve kerem duygularının dumura uğramaması için gayret ve tedbirimizde hep uyanık ve hızlı olmalıyız. En önemlisi merhamet hep diri olmalı, iri olmalı. Vahşetler, kıyım ve zulüm manzarası karşısında ağlayan insanlar olmalıdır. Felaket haberleri, savaş manzaraları karşısında tüyleri kımıldamayan insan suratlı yaratıklar maalesef günbegün çoğalıyor. Büyüğe saygı, küçüğe sevgi hayatın her alanında egemen olmalı. Yavaş yavaş büyüğe saygısızlık ve itaatsizliği “özgür birey” olma gibi yorumlayan çocuklar, gençler türedi. Bu gidişle idealler tarihin arşivine kaldırılacak gibi. Günübirlik yaşam, sanal bir hayat ya da zevk-û sefa…. Son yıllarda lise öğrencilerinin kendi aralarındaki konuşmalara tanık oluyorum: “-O, Onu seviyor, Bu Onu seviyor..” , “Seni O kızla gördüm, diyorum. Gebertirim seni ulan!..” Toplu taşım araçlarında alenen aşk telefonları, kız-erkek ilişkilerine ilişkin diyaloglar… Birbirine okuduğu kitabı soran, derslerle ilgili soru soran, beraber ders çalışma planları yapmaya yanaşan çocukları henüz görmedim. Görmedim derken bir tarafa bakıyorum. Öte yanda sevindirici olgular var. Lakin bu tarafı görmezlikten gelirsek negatif görüntüler çoğalır. Aydın müsveddelerinin çoğalması gibi. Sahici münevverleri tenzih ederiz.

 

Sözün özü insan görevini unutmamalı. Her insanın bir insanlık görevi vardır. İyilikte yarışma, sevgiyi çoğaltma, bilgiyi paylaşma insan olmanın gereğidir. Bunu sağlayan en ulvi duygu “öteki dünya”ya inanmaktır. Yani Tanrı’ya inanmak. İnanmak derken imân etmek. Zira mutsuzluğun, huysuzluğun en büyük kaynağı tam imân etmemektir. İmansızlık insanın kendisini ilahlaştırması, putlaştırmasıdır. Bu da felakettir. Hayatın kaynağı imandır. Yaşamın dinamizmi de sevgi ve imandır. Merhameti, erdemi, keremi, vefa ve onuru besleyen yine imândır.

Son Güncelleme (Cuma, 13 Eylül 2013 20:36)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-09-10 20:04
Toplumumuzun acıklı durumunu gözler önüne seren yazarın ortaya koyduğu ilkeler hepimizi ilgilendirmekte dir. Bu konudaki uyarılarını dikkate almalıyız.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3442
Dün3903
Tüm Zamanlar4906212
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 83 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?