• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ROMAN OLMAK ZOR MESLEK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MetinOzceriRadikal Gazetesinin manşetine taşıdığı, Bursa Valiliğince Romanlarla ilgili hazırlatılıp Meclise gönderdiği,belirtilen rapor  tam anlamıyla yüz karası.

Tarık Işık’ın haberinde “Ebu İshak ve Selim zade mahallerinde yaşayan Roman vatandaşların genelinin yasal  gelir getirici herhangi  bir sanat ve mesleği yok. Bu nedenle Romanlar gerek uyuşturucu ticareti  ve gerekse kendilerine kazanç sağlayıcı olarak gördükleri hırsızlık, yankesicilik,kapkaç,gasp gibi suçları işleyerek hayatlarını sürdürüyor”,ifadeleri yer alıyor.

Romanlarla ilgili Bursa Valiliğince hazırlatılıp Meclise gönderilen yukarıdaki ifadelerin bulunduğu rapor kanaatimce, Roman toplumunu hiç tanımayan,analiz yeteneği eksik olan,bakıp- göremeyen,düz mantıkla  sorunun temeline inmeden,önyargı ile hareket eden,tipik bir brokrat  zihniyeti içinde olanlarca hazırlanmış.

Roman mahallesinde doğmuş- büyümüş halen Roman mahallesinde yaşayan biri olarak bu gibi iftiralar ve aşağılamalar beni ve tüm Roman toplumunu derinden üzmekte ve yaralamaktadır.

Her toplum içinde suça karışmış karışmış bireyler olabilir. Hırsızlık,torbacılık,kapkaç vesaire gibi ancak bu spesifik  suçlar toplumun tüm kesimlerine mal edilemez.

Nitekim Kur’an’ı Kerim de Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor; Ey İman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutun, adalet ile şahitlik ile hareket eden kimseler olun. Bir kavme olan kininiz sizi sakın ha adaletsizliğe itmesin. ( Maide Suresi 8 )

Roman toplumu içinde de bu suçları işleyen bireyler  olabilir ancak bunlar Roman toplumu içinde, her mahallede bir elin parmağının sayısını geçmez ve bundan en çokta Roman toplumu rahatsızlık duymaktadır. Bu konuda mahalle Muhtarları ve Dernek Başkanları gerekli şikayetleri Valiliğe ve Emniyete bildirmekte gerekli raporları vermektedir.

Sosyolojik olarak sorunun temeline inersek Roman toplumun da  çok derin bir sosyal yaranın olduğu görülmektedir,İşsizliğin genç nüfus içinde% 90  bulduğu, liseli gençlerin  dahi iş bulamadığı,iş arayan gençlerin oturdukları mahalleyi gizlemek zorunda kaldığı  ve daha bir çok sorunun düğüm-düğüm olduğu bir yapı görülmektedir.

Ülke genelinde ve Roman mahallelerin de  parçalanmış aile’ler de yada uyuşturucuya bulaşmış gençler de suç oranı yüksek görülmekte. Bu gençlere  bu işleri yapmayın dediğimizde “ abi vallahi iş bulsam yapmam “demekteler,İşin ilginç  yönü bu zavallı gençlere uyuşturucuyu hangi örgüt getirmekte,işin başında kim var .Sayın Bursa Valisi acaba bunlar içinde bir rapor hazırlamışmı?.

Nitekim Kur’an’ı Kerim de Allah (CC) Sizden hayra çağıran,iyiliği emreden kötülüklerden men eden bir topluluk bulunsun.İşte kurtuluşa erenler onlardır. (Ali İmran suresi 104) buyurulmaktadır.

Sayın Vali acaba bu mahallelere gidip yukarıda ifade ettiğim rapora geçirilen,sorunları kaynağında tespit etmişmidir? suça bulaşan  kişileri dinleyip bu sorunların giderilmesi noktasında bir adım atmışmıdır?  Hiç zannetmiyorum.

“Dicle kenarında bir kurt kapsa koyunu,adli ilahi Ömer’den sorar onu”

Bu ülke de en çok horlanan kesim Romanlar buna rağmen ülkesine sadakat la bağlı olan yine Romanlar!

Bu ülke’nin en fakir kesimi Romanlar buna rağmen hiç bir toplumsal olaya karışmayan yine Romanlar!

Rabbim Rum Suresi ayet yirmi- İki de; Sizin renkleriniz ve dilleriniz Alah’ın ayetlerindendir buyurduğu halde.

Bu ülke de buçuk ve esmer vatandaş diye-diye renginden ve teninden dolayı hor görülen,”oysa ki ne hadlerine” horlanan Romanlar! Yine de bu ülkede yaşadığı onca olumsuzluğa rağmen bizler mutluyuz ve bu ükeyi seviyoruz diye bilen yine Romanlar.

Son Güncelleme (Çarşamba, 02 Ekim 2013 20:51)

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün390
Dün3860
Tüm Zamanlar4893940
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 30 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?