• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon AHİRETİNİ ÜNİVERSİTE'YE SATANLAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naciİnsanın başına bir sıkıntı gelince yatarken, otururken ve ayaktayken bize yalvarır. Fakat sıkıntısını giderdiğimizde başına gelen sıkıntıdan dolay bize hiç yalvarmamış gibi olur. İşte ölçüyü aşanlara, işledikleri kötülükler böylesine güzel gösterildi.
(10/ Yunus, 12)

İnsanın biraz daha fazlaca yaratıcıya ihtiyacını hissettiği zamanlar vardır. Bazı insanlar için, özellikle namaz konusunda hassasiyet gösterenler için bu sığınma süreklidir, zamana ve zemine pek takılmaz. Vakti girdiyse bir şekilde namazın insanı namazla buluşur.

Bazı insanlar Cuma namazı ibadeti vesilesiyle haftada bir bu sığınma ihtiyacını giderir, kendince Rabbine yalvarır ve kendisini ona yakın hisseder. Bunu kendisi için yeterli görür.

Bazı insanlar vardır, bayramdan bayrama namaza giderler ve sığınma ihtiyacını giderirler. Bunu kendileri için yeterli görebilirler. Hatta ramazan orucunu tutmasalar bile bayram namazına gitmeyi önemserler. Bunların bazıları oruç tuttukları halde vakit namazlarını kılmazlar; ancak teravih namazı kılma noktasında oldukça hassas davranabilmektedirler.

Bazı insanlar vardır, bunlar da kandil gecesi dediğimiz gecelerde camilerdeki yerlerini alırlar, gecenin atmosferinden etkilenirler, tanıdık bildik dostlarına kandil kutlama mesajları gönderirler; fakat sabah namazına ve diğer namazlara kalkmazlar, gitmezler.

Bazı insanlar vardır, davet edildikleri program vesilesiyle etrafla uyumlu olmak için ayıp olmasın kabilinden namaza veya duaya katılırlar, böylece hatıra binaen Rablerine sığınırlar.

Bazı insanlar vardır, yakın çevrelerindeki bir cenaze vesilesiyle orada bulunmak zorundadırlar, bu zorunluluk dolayısıyla duaya katılırlar, böylece Rablerine sığınırlar, en azından öyle görünürler.

Bazı insanlar vardır, en yakınlarından birilerini kaybettiklerinde Rablerine sığınırlar, içinde bulundukları atmosfer dolayısıyla dini içerikli sohbet ortamlarına girerler, gerekirse fetva verecek şekilde konuşabilirler. Sizler de karşıdan izlersiniz, vaybee! Adam neler de biliyormuş dersiniz. Ölüm hadisesi üzerinden günler geçtikçe bunların hassasiyetlerinin de geçtiğini görürsünüz.

Bazıları üzerinde yoğunlaştıkları özel konumlarını muhafaza edebilmek veya hedefe ulaşmak için Rablerine dua eder, ona sığınma ihtiyacı hisseder. Modern, çağdaş, hatta laik olduklarını övünç vesilesi gibi sürekli öne çıkaranlar bile yalvarma, yakarma ve sığınmadan uzak duramazlar. Türbeleri, yatırları ziyaret ederler, kalem, silgi okuturlar. Şimdilerde kalem silgi götürülemeyince kendilerini okutuyorlar. Hatta sığınma ihtiyacı zirve yapıyor, giyim kuşam değişiyor, pantolon eteğe dönüşüyor, baş örtülüyor, uzun kollu giyiliyor. Erkeklerimiz camiye, cemaate devam ediyor, bilumum ziyaret edilecek yerleri onlar da ziyaret ediyorlar. Özellikle sınav gecesi heyecandan uyuyamıyor, abdest alıp namaz kılıyor, sınavının iyi geçmesi için yalvarıp yakarıyor. “Bak ben senin istediğini yapıyorum, sen de benim istediğimi ver.” der gibi. Ve bu durum, sığınmalar, yalvarıp yakarmalar sınav sonuçlarının açıklanacağı ana kadar devam ediyor. Bu ana kadar 18-20 yaşına kadar kılmadığı namazı kılıyor, hiç yapmadığı kadar yalvarıp yakarıyor. Ailesinden, etrafından, tanıdıklarından kendisi için dua etmelerini istiyor. Sınav sonuçları açıklanır, kazanmak için nasıl çalıştığını, hangi metodu uyguladığını çıkar ekranlarda bile anlatır, hemen sınavı kazanmış, başarmış arkadaşlarıyla buluşur, başarılarını kutlar, birbirlerini tebrik ederler. Sınav kazanmışlığın, başarmışlığın sarhoşluğu bünyeyi kaplar, yalvarıp yakarmalar, sığınmalar, dualar, namazlar unutulur. O artık üniversiteli olmuştur, Rabbine bir daha ihtiyacı yoktur, etek çıkarılır, ne olduğu belli olmayan pantolon giyilir, saçlar yapılır, kaporta gibi makyaj çekilir, annelerinin yatarken bile giymedikleri kıyafetlerle sokağa fırlarlar, üniversiteli olmuştur ya hemen farklarını hissettirmeye başlarlar. Hele bir de okula gidip gelince artık tanıyamazsınız. Giyim kuşam hepten değişmiş, konuşmalar değişmiş, kibir torbasına düşmüş, ne kadar sentetik boya varsa hepsine bürünmüş, bir ucube olarak geri dönmüştür.

Çok mu ağır oldu?

Üniversite uğruna ahiret satılmadı mı?

Rabbimize koltuk değneği muamelesi yapılmış olunmadı mı?

Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin muamelesi Rabbimize yapılmış olmadı mı?

Sen köprüyü geçene kadar yalvardın, yakardın. Köprüyü geçtikten sonra Rabbini terk ettin. Farkında değilsin; fakat sen kendini terk ettin. Bil ki senin terk ettiğin Rabbin kıyamet günü seni terk ederse halin ne olur. Kime yalvarıp yakaracaksın. Kazandığın üniversite seni kurtaracak mı zannediyorsun. Zafer veya başarı üniversiteyi kazanmak değil; zafer ve başarı Rabbimizin razı olduğu, olacağı yolda istikamet üzere gidebilmek, buna devam edebilmektedir.  “İnsanın başına bir sıkıntı gelince yatarken, otururken ve ayaktayken bize yalvarır. Fakat sıkıntısını giderdiğimizde başına gelen sıkıntıdan dolay bize hiç yalvarmamış gibi olur. İşte ölçüyü aşanlara, işledikleri kötülükler böylesine güzel gösterildi.” (10/ Yunus, 12)

Unutmayalım!

Allah sizi terketmek istemez; fakat siz Allah’ı terkettiniz.

Terk edenler terk edilmeye mahkûmdurlar.

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün2758
Dün5992
Tüm Zamanlar4631037
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 113 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 923
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?