• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Şeref ve İtibarın Kaynağı Andınız Değil Allah'ımızdır

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naci“Kim kalıcı şeref ve itibar arıyorsa, iyi bilsin ki bütün bir şeref ve itibarın kaynağı Allah’tır. O’na sadece güzel sözler yükselir, o sözleri yücelten ise imana uygun eylemlerdir…”
(35/ Fatır, 10)

Okullarda okutulan andımız üzerindeki tartışmalar devam ediyor. Bununla birlikte gereksiz gürültüler koparılıyor. Öncelikle şu tespiti ve gerçeği ortaya koymamız gerekmektedir. İleri süreceğimiz hiçbir mazeret gerçeğin haklılığına zarar vermez. İnsanın seçiminde söz sahibi olmadığı bir şeyle övünmesi aymazlıktır.”

 

İnsan, hangi anne-babanın çocuğu olarak doğacağını kendisi mi seçiyor?

İnsan, kız veya erkek olarak doğacağını kendisi mi seçiyor?

İnsan, gözlerinin rengini kendisi mi seçiyor?

İnsan, doğacağı mekânı kendisi mi seçiyor?8

İnsan hangi ırkın mensubu olarak dünyaya geleceğini kendisi mi seçiyor?

 

Bu soruları uzatmak mümkündür; ancak gereği de yoktur. İnsan belli bir yaşa geldikten sonra evleneceği kişiyi seçer, yapacağı işi seçer, yaşayacağı ülke veya şehri seçer. Hatta hangi inanca sahip olacağını da seçebilir. Bunlar onun müdahil olabileceği alanlardır. Fakat ırkını seçemez, bunu da bir üstünlük vesilesi sayamaz. Böyle yaptığı takdirde diğer ırkların mensuplarını aşağılamış, hakir görmüş olur. Bu ise şeytan işi bir ihanettir. Neye ihanet? Yaratılış gerçeğine ve hikmetine ihanettir. En büyük ırkçı şeytandır. Hatırlayalım şeytan ne diyordu: “… Ben ondan üstünüm; (çünkü) beni ateşten yarattın, oysa onu balçıktan yarattın!” (7/ A’raf, 12) Bu ifade şeytanın akılcı bir yaklaşımıdır; fakat akıllıca bir yaklaşım değildir. Çünkü kendisinin iradesi dışındaki bir yaratılış üzerinden hava atmaktadır, böbürlenmektedir. Bu tavır ise Rabbimiz tarafından kınanmaktadır:İnsanları (küçümseyip) yanağını bükme/yüz çevirme ve yeryüzünde şımarık yürüme! Çünkü Allah, böbürlenen ve kendisini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez.” (31/ Lokman, 18)

 

Okullarda okutulan Lise 1 Tarih kitaplarında “Türk Adının Anlamı” diye bir başlık var. Orada çeşitli kaynaklarda Türk kelimesinin geldiği anlamlar yer almaktadır. Genel olarak bu kelimenin şu manaya geldiği söylenir: “Türk adı Uygur metinlerinde ‘güç, kuvvet’, Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügati’t- Türk adlı eserinde ‘olgunluk çağı’, eski Çin kaynaklarında ‘miğfer’ anlamında kullanılmıştır. Ziya Gökalp ise Türk adının ‘türeli (töreli), kanun nizam sahibi’ anlamına geldiğini belirtmiştir.”

 

Sormak lazım hangi milletin ırkının anlamı olumsuzdur? Tabiî ki her millet, ırkının anlamına olumlu karşılıklar verecektir ve bu çok da çok doğaldır. Hiç kimse insanların aşağılayacağı bir kavramı ya da ismi ırkının anlamı olarak seçmez. Bundan dolayı da üstünlük kurulamaz, hava atılamaz, böbürlenilemez. Peygamber Efendimizin Veda hutbesindeki sözlerini iyi anlamamız ve bu güne taşımamız gerekmektedir: “Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır.”

Peygamber Efendimizin bu konudaki kırmızı çizgisi bizim de kırmızı çizgimizdir. Cahiliye denilen algı sadece Mekke’nin İslam öncesi dönemiyle sınırlandırılamaz. Cahiliye ne bir bölgeye, ne bir döneme, ne bir sınıfa, ne de bir ırka mahsustur. Her dönemde, her zaman ve her toplumda olabilir. Malesef ırkçı ve faşist bir uygulama olan okullardaki andımız uygulaması Türkiye’nin cahiliye dönemi uygulamalarından sadece bir tanesidir. Uygulayanlar da cahiliye mensuplarıdır.

Bir ırka olan mensubiyetimiz Rabbimiz nezdinde bize herhangi bir itibar ve şeref kazandırmayacaktır. Bütün ırkları Allah yaratmıştır: “Ey insanlık! Elbet sizi bir erkekle ve bir dişiden yaratan Biziz; derken sizi kavimler ve kabileler haline getirdik ki tanışabilesiniz. Elbet Allah katında en üstününüz, O’na karşı sorumluluk bilinci en güçlü olanınızdır; şüphe yok ki Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır. (49/ Hucurat, 13)

 

Bunun aksi bir tavır ve düşünce Allah’ın adaletine aykırıdır. Oysa Allah adildir ve adil olanları sever.

 

Andımız adı altındaki garabete sahip çıkanlar andımızı yazan şahsiyete Dr. Reşit Galip’e de aynı şekilde sahip çıkacaklar mı? Eline metre alıp insanların kafa tasının çapını ölçmek hangi aklın ürünü olabilir ki? Hz. Peygamberin Türk olduğunu iddia etmek hangi aklın ürünü olabilir ki? İslam’ın bir Türk medeniyeti olduğunu iddia etmek hangi aklın ürünü olabilir ki? Tekbiri ve ezanı Türkçeye çevirmek hangi aklın ürünüdür.

 

Yaşadığımız coğrafya üzerinden, mensup olduğumuz ırk üzerinden şeref ve itibar devşirmeye gerek yok. Güzel işler yapmak lazım. Bizim güzel işlerimizi Rabbimiz yüceltecektir: “Kim kalıcı şeref ve itibar arıyorsa, iyi bilsin ki bütün bir şeref ve itibarın kaynağı Allah’tır. O’na sadece güzel sözler yükselir, o sözleri yücelten ise imana uygun eylemlerdir…” (35/ Fatır, 10)

Son Güncelleme (Pazar, 27 Ekim 2013 18:38)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün2756
Dün5992
Tüm Zamanlar4631035
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 105 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 923
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?