• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon GLOBAL EŞKIYADAN NASIL KURTULUNUR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MustafaYulug1Bozuk plak gibi yineleyip duruyoruz: Soğuk savaş sonrası dünya büyük sermayesi, kendi arasındaki çelişkileri büyük ölçüde çözümleyerek tama yakın bir ‘entegrasyon’ kazandı. Artık temel çelişki bu birleşmiş ve küreselleşmiş sermaye ile dünya halkları arasında. Dolayısıyla, Mevlana’nın dediğine benzeterek ‘Bütün dedikleriniz dün içindi cancağızım/ Bugün yeni şeyler söylenmesi lazım’. Global sermaye, dünyanın birçok ülkesinde, değişik yoğunluklarda olmak üzere, egemenlik kurmuş durumda. Bunu da silah, uyuşturucu, kaçakçılık, mafya, kumar, para ve öteki sahtecilik gelirleri ve her türlü ‘uyduruk’ satın alma güçleriyle ‘finanse ettiği’ güvenlikçiler, paralı asker ve katiller, ücretli yöneticiler ve istihbaratçılar, çeteler, siyasal partiler, dernekler, cemaatler, avanta tutkunu iş adamları, üniversiteler, medya ve bunlar gibi başka topluluklar aracılığıyla gerçekleştirip sürdürüyor. Amacı için savaşlar ve özellikle de iç savaş çıkarmak, insanları etnisite, inanç, dil, köken, tarih, cinsellik, aşırı gelir ve varlık farklılıkları ve hatta giyim kuşam üzerinden kavgalara sürüklemek gibi uygulamaları da sürekli devreye sokuyor global sermayemiz, bu işler için özel eğitilmiş ve atanmış adamları aracılığıyla…

 

Yine bozuk plak gibi, cari bölünmelerin sermaye destekli olduğunun bilincine varıp, genç kuşakların, doğrudan gençlik

ve herkes için üretim olguları üzerinden birleşerek ve ayrıca da bütün dünya gençleri ile omuz omuza durarak, halklara umut olacak bir barışçı siyasal savaşım başlatmalarının kesinlikle gerekli olduğunu yineliyoruz durmadan.

 

Diyelim, dünya genç kuşakları böylesine büyük bir görevi üstlenme gibi bir yücelme içine giremediler. Başka bir kurtuluş umudu daha var: O da çok sayıda yoksul barındıran Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerin hızla büyüyerek dünya üretim olanaklarına giderek daha fazla egemen olmaları… Çin ihracatta dünya birincisi oldu bile ve bir tahmine göre GSMH’sı, 2023 yılında, ABD’nin bir mislinden fazla olacak. Hindistan Mars’a bile bir füze salladı da sokaklarda, naylon çadırlarda pislik içinde yaşayan milyonlarına dönük, Çin gibi, bir atılım içine daha giremedi. Brezilya’nın favela’ları da öyle. Ama bunlar da kesinlikle olacaktır. Çin’in Afrika’da yerel kişilerle bin kadar şirket oluşturduğunu bir yerlerde okuyunca epey umutlandım. Çin’in bir de uluslararası rezerv para yaratmak gibi bir girişimi var. İleride, bir şey üretmeden gönenç içinde yaşayan para haydutlarının paraları geçersiz sayılır ve sorun çözülür (ABD’de, birçok insanın böyle bir olasılığa karşı mal stoku yapmakta oldukları bir televizyon programında belgelendi).

 

Bu da olmadı ya da gecikti, diyelim. Bu kez de bilimdeki gelişmelerden umutlanmak gerek. Genetik ve öteki temel bilimler insan beyninin sırlarını açığa çıkarmaya doğru hızla yol alıyorlar.

İnsanları birbirine düşüren, milyonların ölümünü yalnızca bir rakam olarak algılayan, bunca açlık ve sefalete karşı şuursuzca tıkınarak haremleriyle başa çıkmaya çabalayan akıl hastalarının, internet üzerinden ve(veya) bir virüsün yayılması yoluyla tedavi edilebileceği bir çağa niçin ulaşmayalım…

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:47)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün593
Dün1485
Tüm Zamanlar4528233
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 30 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?