• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon OLMASAYDIN OLMAZDIK

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naciB
u ifadeyi ilk defa 2013 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri dolayısıyla hazırlanmış afişlerde gördük. İşi bilen bir kardeşime bu nereden çıktı diye sorduğumda böyle bir afişi ilk defa Eskişehir Müftülüğü’nün hazırladığını söylemişti. Gazetelere de yansımıştı. Ondan sonra Peygamberimizle ilgili yapılan birçok toplantıda bu ifadeye yer verilmiş, epey yaygınlaşmıştı. Sosyal medyada atışanlar, paylaşanlar gırla gidiyordu.

Muhafazakârlar bu ifadeye sarılınca laikler geri kalır mı? Tabi ki kalmadılar. Onlar da Mustafa Kemal ile ilgili olarak söylemeye, yazmaya başladılar. Son 10 Kasım töreni haberleri sosyal medyada, face’de :“Sen olmasaydın olmazdık!” şeklindeki başlıklarla yer aldı. Akıllarınca meydan okur gibi :“İnadına şucuyuz, inadına bucuyuz!” deyip durdular. İnada falan gerek yok, adam gibi ne isek onu söyleyeceğiz. Siz şucu, bucu olabilirsiniz. Biz, size müslümanlığımızı dayatmayacağımız gibi siz de şuculuğunuzu, buculuğunuzu bize dayatamazsınız. “Sizin dininiz size, benim dinim bana.” Sizin adınızı kim koydu bilemeyiz, zaten bizi de ilgilendirmez. Ancak bizim adımızı Rabbimiz koydu. Bunun içindir ki biz kendimizi Rabbimizin tanımlamasıyla tanımlarız: “…O sizleri bundan önce de bu vahyin (gelişinden) sonra da Müslüman olarak isimlendirdi ki, elçi sizin için iyi bir model ve tanık olsun, siz de insanlık için iyi bir model ve tanıklar olasınız.” (22/Hac,78)

İnsan, varlığını inansın inanmasın bir yaratıcıya borçludur. Biz inananlar, varlığımızı bize var eden Allah’a borçluyuz. Zaten din Allah’a karşı borçluluk, sorumluluk bilincini kuşanmaktır. Bunun dışında bizim hiç kimseye herhangi bir diyet borcumuz yoktur. Başkalarına borcu olanlar varsın kendi hesaplarını yapsınlar. Bizim onların borçlu olduğu hiç kimseye ve hiçbir şeye borcumuz yoktur.

Peki, ötekilerini boş verelim, bizim mahallenin gafillerine ne demeli?

Bu söz nasıl bir söz, nereden buldunuz, nereden aldınız?

Bununla ne yapmak istiyorsunuz?

Peygamberimize ne atfettiğinizin farkında mısınız?

 

Yapmayın Allah aşkına, laf olsun da ne olursa olsun kabilinden söz uydurmak da ne demek. Aklı başında bir mümine yakışır mı bu sözler? Sen bu sözü Peygamberimizin mescidinde söyleyebilir miydin acaba? Bu sözünü Hz. Ömer duysaydı, sana bir tokat atar, ikinciyi atmazdı.

“ Sen olmasaydın olmazdık.” sözü nasıl sıkıntılı bir söz ise bu sözün kullanıcıları da sıkıntılı bir kişiliktirler. Kim için ve hangi amaçla söylenmiş olursa olsun bal gibi şirktir. Ve söz, Hz. İsa (a.s)’ı Rab olarak nitelendiren ve öyle inanan müşrik Hristiyanlara aittir. Sen olmasaydın olmazdık ifadesi Yuhanna İncilinde (1-3; 6-10) şu şekilde geçmektedir: “Her şey o’nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey o’nsuz olmadı.”

Böyle yaparak Peygamberimizi yücelttiğini zannedenler, yanılıyorsunuz. Böyle yaparak Peygamberimize zulmettiğinizin farkında mısınız? Siz bırakın peygamberimizi de kendinize bakın!

Son Güncelleme (Çarşamba, 20 Kasım 2013 19:49)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-11-13 10:54
Rasulullah'ı seviyoruz zan ederek, şirke girme durumuna girenler çok güzel bir cevap. Tebrik ederim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün506
Dün1148
Tüm Zamanlar4529294
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 60 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?