• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BU GÜNLERİ DE Mİ GÖRECEKTİK ! TÜRKİYE ABD’YE MÂLİ YARDIMDA BULUNUYOR.

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

ilhan akkurt12 kasım günü Çan’da belediye düğün salonunda sivil inisiyatif derneğinin davetlisi olarak “Türkiye gündemi” üzerinde konuşma yapan başbakanlık ekonomi baş danışmanı Yiğit Bulut önemli ekonomik konularda açıklamalarda bulunmuştu. Bunlardan birisinin, 1699’dan bu yana 3 asır sonra, ilk kez Duyunu Umumiye’den (İMF) borç almak yerine ilk defa 5 milyar dolar borç para vermeyi teklif etmesi olduğunu vurgulamıştı. Bu olay konuşmacının da belirttiği gibi ülke tarihinde ve gelişmesinde son derece önemli bir sevindirici hadisedir. Tabi ülkemiz için bir ilerleme olan bu gelişmeye pek sevinmeyen kesimlerde var.* Evet birilerinin zaman zaman diline doladığı gibi ülkemizin dış borçları olduğu ve yıllar içinde arttığı bir gerçek.** Ancak asıl önemli olan bu borçların ödenir, yani çevrilebilir olması ve bir krize dönüşmüş olup olmamasıdır. Bu gün ABD, Almanya ve İngiltere gibi Batılı dev ülkeleri dış borçları yıllık GSMH’lalarının üzerine çıkmış durumdadır. Yani bu ülkelerin dış borçları milli gelirlerinin üzerindedir. Bu durum son derece tehlikeli bir durumdur. Ülkemiz de ise yıllık milli gelir dış borcun iki katından fazladır*** Yani mevcut ekonomik büyüme ile dış borçlar rahatça çevrilebilmektedir. Tabi asıl olan dış borcun sıfır olmasıdır.

Bu günlere ajanslarda bir başka ilginç haber dolaşmaktadır. O da Türkiye’nin ABD’ye yapacağı mâli yardım. Evet yanlış duymadınız, Türkiye mâli kriz içinde zor günler yaşayan ABD’ye  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) üzerinden 200 bin dolar yardımda bulunacak.**** Yanlış duymadınız ABD Türkiye’ye değil, Türkiye ABD’ye yardım ediyor. Bu yardım Oregon eyaletinde yaşayan Kızılderililere yapılacak. Bu parayla Kızılderililere 850 kişilik bir okul ve on yıllık su ihtiyaçlarını karşılayacak bir su deposu yapılacak. Eh ne de olsa Kızılderililerde Türk soyu, onlara da sahip çıkmalıyız değil mi?

TİKA, nasılsa Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansıdır ve yurt dışındaki Osmanlı- Türk eserlerini onaran ve soydaşlarımıza sahip çıkan bir kuruluş. Tabi ABD’li dostlarımız bu duruma içerlemiş gibi görünmektedirler ve Washington Post gazetesinin köşe yazarı Al Kamen bu konuda sitemli bir makale de yazmış. Sanki hiçbir şey yapmıyorlar gibi, biz de Kürtlere yardım yapalım diyor.

Bütün bunlar ülkemiz ve milletimiz adına gurur verici gelişmelerdir. Bir zamanların hasta adamı yok artık. Şifa bulduk ve er meydanına tekrar çıktık. Eh devran döndü bizi hastalığa mahkum edenler, şimdi kendileri ayni hastalığa tutuldu. Orta çağın karanlığında insanların ırk ve din savaşlarından katledildiği dönemlerde, ırk, dil, din ayrımı demeden 3 kıtada, bütün insanları bir arada barış içinde yaşatan ruh tekrar dirildi. İnsanca ilişkilerin yerine, her şeye maddi çıkar ilişkileri anlayışıyla bakan vahşi kapitalizme söyleyecek, bizimde bir sözümüz olmalı elbet. Vahşi kapitalizmin ülkeleri soyup sömürgeleştirmek uğruna yoksul bıraktıkları ve katlettikleri Kızılderililerin, köleleştirilen Afrikalı zencilerin tekrar elinden tutacak yiğit ayağa kalktı. Ortadoğu ve Afrika’da er meydanı kuruldu, güreş devam ediyor. Dünyanın beşten büyük olduğunu göreceğiz.

*http://www.odatv.com/n.php?n=turkiyenin-dis-borcunu-duyunca-sasiracaksiniz-1404131200

**http://www.odatv.com/n.php?n=imfye-borc-veriyoruz-efsanesi-nasil-yaratildi--2306121200

***http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=13527

****http://www.habervaktim.com/haber/350713/kizilderililere-turk-yardimi-amerikalilari-kizdirdi.html
 

Son Güncelleme (Pazar, 17 Kasım 2013 21:53)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün927
Dün3860
Tüm Zamanlar4894477
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 78 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?