• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon FATİH PROJESİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 56
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


abdulkadirMilli Eğitim Bakanlığının son yıllardaki en önemli başarılarından biri, hiç kuşkusuz, 1968 müfredatında (eğitim programı) yaptığı değişiklik gelmektedir.

Çünkü 1960’lı yılların koşullarına ve gerçeklerine göre hazırlanmış, eğitimin merkezine öğretmeni alan ve öğrenciyi pasif kılan 1968 müfredatı, bilişim teknolojisinin zirveye çıktığı çağımızda, yeni kuşak için son derece anlamsız ve yetersiz kalmaktaydı.
 

Bu nedenle eski müfredat (eğitim programı) kaldırılıp yerine öğrenciyi merkeze alan, rehberlik, kariyer ve girişimciliği öncelleyen, zengin etkinlikler içeren, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi sağlayan, ölçmede süreci değerlendiren, tematik yaklaşımı benimseyen, disiplinler arası uygulamaları ve teknolojik gelişimlere uyumu esas alan, öğrenciye düşünme, sorgulama ve üretme becerisi kazandırmayı ana hedef olarak gören yeni müfredat getirildi.
 

FATİH Projesi’nin hayata geçirilmesi ve zorunlu eğitimin kademe-lendirilerek 12 yıla çıkarılması, yukarıda sözü edilen müfredat değişik-liğinin bir bakıma tamamlayıcısı ve zorunlu bir sonucudur.

 

Eğitimde FATİH Projesi (Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi) Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından da desteklenen bir projedir. Proje kapsamında Türkiye'deki okulöncesi, ilkokul, ortaokul ile lise düzeyindeki tüm okullara çok fonksiyonlu yazıcı ve doküman kamera; tüm dersliklere ise Etkileşimli Tahta yerleştirilmesi ve internet ağ altyapısı kurulması öngörülmektedir. Ayrıca her öğretmen ve öğrenciye birer tablet bilgisayar temin edilmesi planlanmaktadır.

 

Eğitimde FATİH Projesinin beş yılda tamamlanması öngörülmektedir.

Bu süreç içinde, tüm eğitim kurumlarının Bilişim Teknolojileri (BT)  donanım ve yazılım altyapısının hazırlanması, e-içerik ihtiyacı, öğretmen kılavuz kitaplarının güncellenmesi, öğretmenler için hizmetiçi eğitimler ve bilinçli, güvenli, yönetilebilir BT ve internet kullanımı ihtiyaçlarının tamamlanması ve böylece eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanması, BilişimTeknolojileri (BT) araçlarının öğrenme- öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde etkin kullanılması ve  bilgi toplumunun yaratılması hedeflenmektedir.

 

Eğitimde FATİH Projesi: Donanım ve yazılım altyapısının sağlanması, eğitsel e-içeriğin sağlanması ve yönetilmesi, öğretim programlarında etkin Bilişim Teknolojileri kullanımı, öğretmenlerin hizmetiçi eğitimi, bilinçli, güvenli, yönetilebilir ve ölçülebilir Bilişim Teknolojileri kullanımı olmak üzere beş ana bileşenden oluşmaktadır.

 

FATİH Projesi ile orta ve uzun vadede, bireylerin yaşam boyu öğrenim yaklaşımı ve e-öğrenme yoluyla kendilerini geliştirmeleri için uygun yapıların oluşumu ve e-içeriğin gelişti­rilmesi, ortaöğretimden mezun olan her öğrencinin temel bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım yetkinliklerine sahip olması, internetin etkin kullanımı ile her  üç kişiden birisinin e-eğitim hizmetlerinden faydalanması, herkese bilgi ve iletişim teknolojilerini öğrenme ve kullanma fırsatının sunulması, her iki kişiden birinin internet kullanıcısı olması, internet, toplumun tüm kesimleri için güvenilir bir ortam haline getirilmesi hedeflenmektedir:

 

Eğitimde FATİH Projesini meydana getiren beş bileşenden biri de “Derslerde Bilişim Teknolojileri kullanımı için Öğretmenlere Hizmetiçi Eğitim” bileşenidir. Proje bileşeni kapsamında; tüm öğretmenlerin sınıflara sağlanan donanım altyapısını, eğitsel e-içerikleri ve BT’ye uyumlu hale getirilen öğretmen kılavuz kitaplarını etkin biçimde kullanma becerilerini geliştirmelerine yönelik yüz yüze ve uzaktan eğitim aracılığıyla hizmetiçi eğitim almaları öngörülmektedir.

Proje kapsamındaki eğitimlerin genel amacı; öğrencilere zengin bir eğitim öğretim ortamı sunmak, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak ve ülkemizi eğitimde üst sıralara taşımak olarak belirlenmiştir.

 

FATİH projesinin önemli bileşenlerinden biri de, “Eğitim Bilişim Ağı (EBA)” adı verilen e-içerik bileşenidir. Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları, sözkonusu bileşenin kurumsal web adresi olan  www.eba.gov.tr ’den, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemelerden geçmiş e-içerikleri bulabilmektedirler.

 

Degerli Yazarimiz Abdulkadir YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 01 Mart 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+2 #1 FedakârlıkMehmet Ali OĞUZ 2013-11-24 20:16
Ben halâ rahmetli öğretmenimi anıyorum. İnanıyorum ki sizlerin yetiştirdiği ne değerler vardır. Allah bu fedakârlıkların ızın ecrini verecektir. Bu vesile ile öğretmenler gününüzü kutlarım.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3514
Dün4705
Tüm Zamanlar4619536
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 95 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 905
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?