• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BENİ MAİL LİSTENİZDEN ÇIKARIN LÜTFEN...

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mer_naciDershanelerin kapatılıp kapatılmamasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Bir taraf dönüştüreceğiz derken, diğer taraf tamamen yok edilmek istendiğinden dem vuruyor. Yazılı ve görsel yayınlarıyla sabah-akşam, gece-gündüz dershanelerin faziletleri adeta gözlere sokulurcasına anlatılıp duruluyor. Kurgulanmış haberler gırla gidiyor, mikrofon uzatılanlar dershanelerden nasıl da fayda gördüğünü anlatıyor. Üniversite hazırlığı anlamında veya başka bir sınav için dershaneye gitmiş olup da kim fayda görmemiş? Bu soruya herkes “Ben fayda gördüm.” diyecektir. Dershanelerden fayda görmek başka bir şey, dershane mantığını dönüştürmek başka bir şeydir.
 

Dershane tartışmaları bağlamından kopuk bir vaziyette herkesin bilip de sustuğu meselelerin konuşulmasının, tartışılmasının önünü açtı. Bu ümmetin ortak değerleri ve dertleri anlamında çok tartışmalar oldu; ancak cemaat böyle tartışılmamıştı. Cemaatin ileri gelenleri, ileri gelmeyip de ileri gelenlerden ileri gidenleri bunları düşünmek zorundadır. Ne oldu, nasıl oldu da bu tartışmaların içine düştük diye.

Kendinize dönük tepkileri, eleştirileri anlamaya çalışmayı bir deneseniz. Bu gün sizleri eleştirenler, uyaranlar, bununla alakalı olarak yazı yazanlar, konuşanlar bir zamanlar sizin tezgâhlarınızdan geçmiş, sizin dershanelerinizden geçmiş insanlardır. Hatta bunların büyük çoğunluğunun çocukları sizin dershanelerinize gitmiştir ve halen de gitmektedirler.
 

Şimdi farklı bir sorunla karşı karşıya geliyoruz?  Yıllardan beri;

Rabbimizle kavgalı,

Kitabımızla kavgalı,

Peygamberimizle kavgalı,

Dini değerlerimizle kavgalı,

Tarihimizle kavgalı,

Kültürümüzle kavgalı,

Geçmiş müktesebatımızla kavgalı,


Âlimlerimizle kavgalı olup ‘bizim’ dediğimiz değerlerin tamamıyla problemli olanlar, bu gün niye sizin yanınızda? Nur Serter’in 28 Şubat sürecinde oynadığı rolü siz de biliyorsunuz, biz de. Onunla ilgili yaptığınız yayınları hatırlayın. Ama bugün o bile sizin yanınızda duruyor? Bu duruş sizin haklılığınızdan mıdır, yoksa hükümete olan düşmanlığından mıdır? Siz bunu iyi bilirsiniz.

Hani kardeşlik falan filan deniyor ya, atıp tutuluyor, yazılıp çiziliyor ya bunların pek de doğru olmadığı bu türden tartışmalarda ortaya çıkıyor. Yalan ve yapmacıklık diz boyu akıp gidiyor.

Dershane tartışmalarında geldiğimiz nokta;

Aynı davaya hizmet ediyoruz anlayışının yalan olduğunu,

Derdimiz aynı, sadece yöntemimiz farklıdır anlayışının yalan olduğunu,

Kardeşliğimizin konjoktürel ve yapmacık olduğunu ortaya koydu.

Hani gönlünüz Karacaahmet Mezarlığı gibiydi? Ama öyle değilmiş.

Bütün bunların yalan olduğunu ortaya koymak sizin işiniz. Biz sizi itidale çağırıyoruz.

Yarın başınıza bir sıkıntı gelirse yine biz üzülürüz. Bu gün gaz verenler, o gün geldiğinde ateşinize su değil; benzin taşırlar. Goygoycular yüzünden kardeşlerinize karşı kalbinizi kabartmayın ve karartmayın. Bu dinin tüm kutsallarının düşmanlarına gösterdiğiniz hoşgörünüzden kaldıysa lütfen biraz da bize ayırın.


Başlığa gelince. “Beni Mail Listenizden Çıkarın Lütfen...” Bu ifade tartışmaların geldiği boyutu göstermesi açısından manidardır. Bu ifade kardeşliğimizin tarafınızdan hikâye olarak görüldüğünün bir göstergesidir. Bir dershane uğruna kardeşliğimize kıydınız ne yazık ki!

Siz hiç uyarılıp ikaz edilmeyecek misiniz?

Size kimse yanlış yaptığınızı, yanlış düşündüğünüzü söylemeyecek mi?

Herkes din algısını sizin belirlediğiniz gibi belirlemek zorunda mı?

Siz emr-i bil marufu nasıl anlıyorsunuz? Gâvur oğlu gâvurları anlama adına gösterdiğiniz hoş görüyü bu coğrafyanın insanlarından niye esirgiyorsunuz ki?

Başlık ileri gelenlerinizden de ileri giden yazarlarınızdan birine aittir.

Sizin gibi düşünmedik ya,

Sizin gibi anlamadık ya,

Sizin gibi görmedik ya.


Bütün yaptıklarınız, yazdıklarınız, konuştuklarınız var olduğunu söylediğiniz kardeşliği nasıl bitirdiğinizin bir yansımasıydı. “Beni Mail Listenizden Çıkarın Lütfen...” Varsın olsun siz bizi kardeşlikten çıkarın, bizim Rabbimiz ağabeylerimiz değildir. Biz sadece Rabbimize kulluk ederiz. Onun düşmanlarına da boyun eğmeyiz.

Her şeyi, her şeyinizi, kendinizi, Kur’an’dan daha çok okuttuğunuz kitaplarınıza varana kadar her şeyi Allah için sorgulayınız. Ama hepsinden ötesi İslam algınızı sorgulayın. Bundan da korkmayın.

Son Güncelleme (Çarşamba, 04 Aralık 2013 16:09)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: BENİ MAİL LİSTENİZDEN ÇIKARIN LÜTFEN... 2013-12-04 19:39
Allah için bu uyarıları dikkate almak gerek. Ben ne ondanım ne de bundan. Allah'ın aciz bir kulu, hür ve bağımsız bir Müslümanım. Herkese aynı yakınlıkta ve herkese aynı uzaklıktayım. Klasik tabiriyle söylemek gerekirse; insan karşısındakini işaret ederken diğer üç parmağının kendini gösterdiğini unutmaması gerekir. Doğru söze ne denir.
İkazınız hayra vesile olur inşallah. Bizim iç çekişmelerle kaybedecek zamanımız kalmadı. Allah cümleye akıl fikir ihsan etsin. Baki selam. Allah'a emanet olun.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1687
Dün6265
Tüm Zamanlar4623974
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 100 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 911
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?