• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HZ. MERYEM BAŞBAKAN’A ŞAHİT OLSUN

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naciAyasofya Camii’nin ibadete açılması çalışmaları devam ediyor. Tartışma, MHP milletvekili tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun Ayasofya’nın sahte bir kararname ile ibadete kapatıldığını ispat etmesiyle yeniden başladı. Kararnamedeki Atatürk’ün imzasının soyadı kanununun çıkışından önce atıldığını, atılan imzanın Atatürk’e ait olmadığını ispat etti. Bütün bu bilgiler ve belgeler eşliğinde Halaçoğlu hocamız Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması için meclise bir kanun teklifi verdi. Halaçoğlu hocamızı bu hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum. Halaçoğlu hocamıza 1991 yılında DYP-SHP Koalisyon Hükümeti döneminde DYP’nin Isparta Milletvekili Ertekin Durutürk tarafından verilen Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması için meclise verdiği kanun teklifini hatırlatmak isterim. Aman aynı akıbete uğramasın.

Ayasofya Camii’nin yeniden ibadete açılması için kaleme/klavyeye aldığım önceki yazıma bazı tepkiler geldi. Şunu anladım ki taassup nasıl olursa olsun yanlış, hâlbuki bir müminin tek taassubu hakikat ve hak olmalıdır. Tepkilerin merkezinde “Bende Ayasofya’nın ibadete açılmasından yanayım; ama başbakan dedi ki Sultanahmet’in saflarını doldurdun da ondan sonra açalım.” gibi sözleri yer alıyordu. Bu tür meselelere particilik yaklaşımıyla değerlendiremeyiz, buna kalkışsak da doğru neticelere varamayız. Başbakan’ın yaklaşımını doğru kabul etmemiz mümkün değildir.

 

Millet olarak ne istiyoruz?

Tarihten gelen bir hakkımızı istiyoruz.

Fetihten gelen bir hakkımızı istiyoruz.

Kılıç hakkımızı istiyoruz.

Atamızın vakfiyesini istiyoruz.

Hani müsadere, zor alım kaldırılmıştı?

Kim kimin vakfiyesini ne hakla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarından çıkartıp Milli Eğitim Bakanlığına devrediyor ki? Böyle bir durum ne iç hukuka ne de uluslar arası hukuka uyar? Ayasofya’nın ibadete açılamamış olması, bağımsızlığımızın üzerinde koskoca bir Bizans Lekesi’dir.

 

Sayın başbakan,

Bazı olaylar karşısında tepkinizi ifade ederken bazı isimlerin kemiklerinin sızladığını söylüyorsunuz ve biz de böyle inanıyoruz.  Ancak şunu da bilin ki:  Ayasofya Camii ibadete açılmadığı müddetçe Fatih’in de, fethin manevi mimarı Eyüp Ensari’nin kemikleri de sızlamaktadır. Bu sızlamayı engelleyecek olan da sizsiniz. Gayrimüslimlere ait bunca mekân açılırken Ayasofya’nın ibadete açılmamasını anlamak mümkün değildir.

 

Sayın başbakan,

ABD büyükelçisinin Ayasofya’daki bir kadir gecesinde aldığı manevi hazzı bu milletten esirgeyemezsiniz. Bakınız o yıllardaki ABD büyükelçisi Charles Sherrill hatıralarında şöyle yazıyor: “On binden fazla Müslüman’ın, başka her şeyi unutup kendilerini bütün ruhları ve kalpleriyle kâinatın Yaratıcısına dua edişlerini seyretmek Müslüman olmayanlara dahi büyük bir heyecan verir. Burada yapılan dualar o insanların kalplerinden doğruca Tanrı’ya ulaşmaktadır. Arada Hıristiyanların papazlarına benzer hiç kimsenin yardımı ve klavuzluğu olmadan doğrudan doğruya Tanrı’sına yakaran, O’nunla hemhal olan Müslümanların bu saati, ibadet heyecanının en yüksek noktasına vardığı, yüceleştiği saattir. Ben 23 Ocak 1933 günü akşamı Ayasofya’da gördüğüm bu ibadeti, oradaki Müslümanlarla birlikte duyduğum heyecanı Hıristiyanların yaptıkları hiçbir ibadet toplantısında görmediğimi, böylesine duygulu ve heyecanlı bir ibadete hiçbir yerde şahit olmadığımı rahatça söyleyebilirim. Bu ibadet sırasında, bu kalabalığın heyecanını harekete getirmek için ne belâgatle konuşan bir din adamı vardı, ne de bir müzik…” (Derin Tarih, 21. Sayı, Aralık, 2013)

 

CHP’ye açık teklif:

Dün dediklerinizin bu tersini söylüyorsunuz ya,

Dün yaptıklarınızın bu gün tam zıddını yapıyorsunuz ya,

Dün kapattığınız Ayasofya için bu gün bir kanun teklifi de siz verin. Şu güzelim ülkede Müslümanların bir beklentisi de sizden karşılık bulsun. Şimdiye kadar ne yaptıysanız bu ülkenin laikleri için yaptınız, bu uğurda tüm değerlerinizi terk ettiniz. Şimdi bir fırsat var. En azından bu değerlerinden birisine sahip çıkma fırsatı var, onu da kaçırmayın. Bu da sizin salih ameliniz olsun.

 

Gelelim başlığa aldığımız cümleye.

Kafkasların kartalı Şeyh Şamil esir alınıp Petersburg’a geldiği ilk günlerde Çar Aleksandr tarafından heyecanla karşılanmıştır. Çar Aleksandr kendisine her hangi bir ihtiyacının olup olmadığını sormuş, Şeyh Şamil namaz kılmak istediğini söylemiş. Aleksandr mabeyincilerine derhal sarayın kilisesinde İmam’a namaz kılacak bir yer hazırlamalarını emretmiştir. Görevliler tertemiz, beyaz örtüler sermişler ve Şamil’ namaz kılması için özel bir yer hazırlamışlardı. İmam Şamil bu kilise köşesinde hiç tereddüt etmeden namaza niyet etmişti. Ancak, Şamil’in tam da karşısına, kıble istikametine rastlayan duvarda büyükçe bir Meryem Ana tasviri asılı duruyordu. Resmi beyaz örtülerin bir kısmıyla örtmek isteyen adamlarını teskin ederek: “Bırakın, ilişmeyin. Yarın huzur-u ilahide o da şahit olsun ki Şamil burada bile namazını geçirmemiştir.” demiş ve büyük bir huzur içinde namazını kılmıştı. İmam Şamil, Rabbinin kendisini gördüğünü biliyordu, yine de Hz. Meryem için şahit olsun diyordu.

 

Sayın başbakan,

Ayasofya’yı ibadete açınca Hz. Meryem tasvirlerine dokunmayın. Bir Cuma günü ve Cuma namazıyla açın. Namazı da siz kıldırın. Hz. Meryem huzur-u ilahide sizin de şahidiniz olsun.
 

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün508
Dün1148
Tüm Zamanlar4529296
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 62 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?