• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon MANİPÜLASYON GIYBET VE ALDATMA

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MetinOzceriİnsanlığı kemiren, insani ilişkileri bozan toplumu ve ferdi derinden etkileyen, kötü huylardan biri de dinimizin yasakladığı “manipülasyon gıybet ve aldatma ”olduğu çok açık bir hakikattır.

Manipülasyon;

İnsanları ve toplumu kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlerdirme anlamına gelir. Bu yönlendirme ve etkileme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterir.

Aldatmak;

Hakikatın zıddı anlamına gelir bu kelime karşı tarafı yanıltmak, hile ile oyuna getirmek,kandırmak,iğfal  etmek,dolandırmak, sözünde durmamak anlamlarına gelir. Yalanla eş anlamdadır. Toplumsal yıkımlara sebep olacak nitelikte kötü bir davranıştır.

Örnek verecek olursak, sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir dostunuz hakkında, birileri size o dostunuzun sizin hakkınızda kötü bir şey ifade ettiğini ya da kötü zanda bulunduğunu söyler, bunun üzerine sizin o dostunuzu güveniniz azalır ve dostluğunuz zarar görür. Bunun tam tersi de olabilir güvenilir olmayan biri, bir takım enstürümanları  kullanarak, size kendini farklı göstererek,sizin güveninizi kazana bilir, bunun neticesinde kendine bir takım menfaatlar sağlayarak sizi aldatabilir,yada size bir takım zararlar verebilir.

Bir gün Allah Rasulu (s.a.v )Pazar da bir buğday satıcısının yanına uğrar, elini buğday sergisinin içine daldırınca parmakları ıslanır. Bunun üzerine satıcıya;” Bu ıslaklık” ne diye sorar? Adam; Ey Allah’ın Rasulü! Yağmur ıslattı, der. Allah rasulü (s.a.v) İnsanlar görüp aldanmaması için o ıslak kısmını buğdayın üstüne çıkarsaydın ya der. Ardından “Bizi aldatan bizden değildir” buyurur .[ Müslim,İman 164]

Gıybet;

Peygamberimiz (sav) ifadesine göre gıybet; Din kardeşini hoşlanmadığı bir şekilde anmaktır. Diye tarif etmiştir.

Bu itibarla bir kimse hakkında; Yalancıdır, korkaktır,zalimdir,edepsizdir, O bu işi yapamaz,kördür , keldir, sakattır gibi küçümseyici sözler söylemek birer gıybettir.

Allah’ü Teala, Kur’an’ı Kerim’ de şöyle buyurmuştur:

“Bazınız bazınızı arkadan çekiştirip gıybet etmesin. Sizden biri ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. Allah’dan korkun. Allah tövbeleri kabul eden, çok esirgeyendir”. [Hucurat Süresi 12]

“Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı (el,göz,kaş işaretiyle) eğlenmeyi ve ayıplanmayı adet edinen her kişinin vay haline” [Hümeze Suresi 1]

O halde, manipülasyon, gıybet, aldatmak ne korkunç bir hadisedir. Bunları yapmanın sonu da, ne acı bir pişmanlıktır.

Özellikle günümüz de bir takım insanlar menfaatlerini ve çıkarları kollama uğruna, dini de kullanarak siyasi arena da ve ticari ilişkilerde ve birçok sahada maalesef yukarıda saydığım, insanlığı kemiren, insanı kirleten, insanın şahsiyetini hiç eden, insanı küçülten davranışlar da bulunabilmektedir.

Konuya anlam kazandırması için konuyu Allah Rasulu (s.a.v) sözü ile bitirelim.

“Bir gün Allah Rasulu (s.a.v ) Abdullah İbn Abbas (r.a) derki;

Ey genç sana bir nasihat edeyim dinlermisin buyurur.

İbn Abbas (r.a) buyur ey Allah’ın Rasulu (s.a.v) der.

Allah Rasulu (s.a.v) devamında derki ; Sen Allah’ın dinine sahip çık ki Allah’da sana sahip çıksın,

Unutma ki bütün insanlar sana fayda sağlamak için bir araya gelseler ancak Allah’ın sana takdir ettiği bir faydayı sağlaya bilirler.

Yine bütün insanlar sana zarar vermek için bir araya gelseler yine Allah’ın sana taktir ettiği bir kötülüğü dokundura  bilirler.

Kalemler kaldırıldı yazılar kurudu olan olacaktır. [Riyaüz Salihin 62]

Son Güncelleme (Cumartesi, 14 Aralık 2013 19:51)

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün372
Dün3860
Tüm Zamanlar4893922
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 40 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?