• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ABDULKADİR MOLLA NEDEN ASILDI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 17
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MetinOzceriBatılı emperyalist güçlerin uygulayıcısı olan ve milyonlarca masum insan’ın ölümüne sebep olan İngiliz Kraliyet ailesi, 1700 yılların başında Hindistan pazarında boy göstermeye başlar. Gayeleri Hindistan’ı işgal edip İngiltere’ye bağlamaktır.

İngilizler, Hindistan’a düzenli ordular göndererek adım- adım Hindistan’ı işgal ederler. Zaman-zaman katliamlar ve insanlık dışı uygulamalar gerçekleştirerek  1858 yılın da Hindistan’ı, Pencap bölgesi hariç İngiliz Krallığına bağlarlar.

İşgal edilen Hindistan da, İngilizler insanları köleleştirerek ülkenin  yer altı ve yer üstü kaynaklarını İngiltere’ye taşırlar.

Tabi ki devasa bir ülke olan Hindistan’ı yönetmek oldukça zordur. Yerel halk gerçekleştirilen zülüm ve baskı nedeniyle İngiliz ordusuna karşı bağımsızlık için silahlı mücadeleye başlar.

Bölgeyi kontrol edemeyeceğini anlayan İngilizler bölgeyi yeniden dizayn eder. Bir taraftan bölgenin yönetimini Hindulara bırakırken, bunu kabul etmeyecek olan Müslümanlara, Hindistan’dan ayrılma fikrini aşılarlar. 1900 yıllara gelindiğinde İngilizler, Sir Seyyit Ahmet Hanın etkisindeki Müslümanları destekleyerek Hindistan’ın bölünme projesini uygulamaya koyarlar.

Bölgenin yönetiminin Hindulara bırakılma fikrini kabul etmeyen Muhammed Ali Cinnah “ Hindistan ya bölünür ya da tamamen yok olur” diyerek uzlaşmaz bir tutum içine girer. Aslın da Cinnah samimi bir Müslüman ve  dava adamıdır.

Hindistan’ın, en tanınmış seçkin bir İslam alim’i olan Mevlana Ebul Kelam Azam, İngilizlerin oyununu görür ve Hindistan’ın bölünme fikrine karşı çıkar, olası bir bölünme sonucu Hindistan’ın elden çıkacağını savunur ancak Müslümanları ikna edemez. İngilizler planlarını adım- adım uygular netice de ülke bölünür, bununla da kalınmaz, Keşmir bölgesi iki taraf arasında çözülmesi zor bir fitne olarak bırakılır.

İngilizler bununla da kalmaz orta da deva’sa  Müslüman bir nüfüs  barındıran Pakistan vardır ve bölünmelidir. Bangladeş de, ulusalcılar kullanılarak Pakistan’dan ayrılma fikri ortaya atılır. Bölünmeye karşı olanlar ve ayrılıkçılar arasında çatışmalar çıkar ve birçok Müslüman hayatını kaybeder.

O,dönem de Abdulkadir Molla bölünme fikrine karşı çıkar, Müslümanların birliğinin korumasını savunur, diğer taraftan da çatışmaları önlemeye çalışır.

Sonuç olarak Bangladeş, Pakistan’dan ayrılır. Bangledeş’in adı İslam Cumhuriyeti olur özünde ise ülke  ulusalcı ve Militarist bir yapının eline geçer.

Abdulkadir  Molla,ulusalcılar tarafından gelişen olaylardan sorumlu tutulur,önce hapis cezası alır, olaylardan Kırk yıl sonra da idamına karar verilir.İdam edilmeden önce “Müslüman olduğum için asılıyorum. Bunlar benim bu suçlardan hiç birini işlemediğimi çok iyi biliyorlar. Benim şahadetimi Bangledeş İslam devleti için kullanın” Vasiyetinde bulunur.

İşin ilginç yanı idam cezasına karşı olan batılı devletlerden hiçbir itiraz ve kınama gelmez.

Hindistan da 300 Milyon, Pakistan da 200 Milyon, Bangladeş’te 180 milyon toplamda 680 milyonluk devasa bir Müslüman topluluk aralarında bir çok problem bırakılarak İngilizlerin planladığı gibi bölünür.

Gelişen olayları ve emperlayist devletlerin oyunlarını iyi analiz edersek, Osmanlı parçalanıp nasıl irili ufaklı birçok devlet oluşturulduysa, yakın coğrafyamız ve Türkiye için ayni oyunlar tekrar-tekrar sahneye konuluyor. Emperyal  güçlerin oyunları, İşgal et,böl, karışıklık çıkar, geri çekil ve birbirine düşür,sonra dilediğin gibi yönet.

İşte,Abdulkadir Molla  Müslümanların bölünmesine karşı olduğu için, İslam birliğini ve Müslüman kardeşliğini savunduğu için asıldı.
 

 

Degerli Yazarimiz Metin ÖZÇERİ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 09 Eylül 2012.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün386
Dün3860
Tüm Zamanlar4893936
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 33 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?