• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon OTORİTE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 11
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


sgezerUluslararası suda işlenen Mavi Marmara katliamında, İsrail’i kayırma gibi “Otoriteden izin alsaydılar” dediniz, kendi otoritenize beddua ettiniz. Oysa bedduanın en çirkini o canavarlığı gerçekleştirenlere olmalı idi. Bu bedduaya eli Müslüman kanından kuru kalmayan İsrail âmin demiştir. Bu bedduaya karanlık yapılar âmin demiştir. Bu bedduaya ruhu şeytanla kelepçeli olanlar âmin demiştir. Bu bedduaya doymak bilmeyen Amerikan hırsı ve dessas İngiliz âmin demiştir. Kısaca dünyada ne kadar ruhu kirli, yüreği yüreksiz olan varsa âmin demişlerdir…

Beddualar gürültülüdür kulak incitir, ruh incitir. Dualar derinden ve gönüllere sessizce yağ sürerek gıcırdatmadan akar.  Bediüzzaman’ın: “Dua bir sırr-ı azîm-i ubûdiyettir. Belki ubûdiyetin ruhu hükmündedir.” İfadesi aklıma gelince düşünmeye başlıyorum: Madem dua kulluğun büyük sırrı, o zaman bu büyük kullukta çirkinlik olmamalı. Namaz ve tüm ibadetler çirkin yapılamayacağı gibi dua ibadeti dahi çirkin yapılmaz. Bu ibadeti temiz yapmak, her Müslüman’a düşen vazife. Beddua asıl otorite sahibi Allahtan izin almamaktır. Çünkü bize güzel duayı emretmiş ve nasıl dua edeceğimizi de Peygamberimizin (sav)  örnek yaşayışı ve duasıyla bizlere göstermiş. Beddua otoriteye başkaldırma olduğu gibi kadere de ilişmektir. “Kaderi tenkit eden, başını örse vurur, kırar.” Estauzubillah senin istediğin gibi değil de benim istediğim gibi yap Allah’ım, demek gibi. Oysa duada teslimiyeti elden bırakmamak için: Hayırlı ise ver diyoruz, dolayısı ile Allah’a bırakma ve teslimiyet var. Bedduada ise mesela: Allah’ım, hayırlı ise falanın ocağını batır, kafasını gözünü yar denmez ki, çünkü zaten istenen şeyde hayır yoktur. Evet, beddua Allahın otoritesine uymayan; izni dışına çıkıp çirkin bir şey istemektir. Allah ibadetin çirkinini kabul etmez, kendisinden de hayırlı şeylerin istenmesini bekler.

İnsan mazlum bile olsa dua ibadeti temiz olmalı, çünkü duanın abdesti, hayırlı şey istemektir. Melaike ve ruhaniyetin alkış tutacağı dua temiz duadır. Hayırlı şeyler istemek, hem kader programına ilişmemek, hem de Allah’ın otoritesini tanımaktır. Biz Müslümanlar olarak bazen bu yanlışa düşüyoruz bilerek veya bilmeyerek. Sanıyoruz ki sadece yanan canımızdan dolayı bu tarz talepte bulunuyoruz. Oysa bilmeden Allahtan çirkin istekte bulunuyoruz.  Teşbihte hata olmasın, marketten bozuk bir şey istemek gibi. Biz güzeli isterken, birde o güzeli Allahın otoritesine bırakarak hayırlı ise ver diyoruz. Hiç mi beddua yapılmaz ya da kabul olmaz? Elbette vardır ve de kabul olan çok beddua vardır. Ama herkesçe bilinen; Allah’ın temiz ve hayırlı duayı sevmesidir. Hiç kimse kendisine yapılan bedduadan hoşlanmaz, elbette Allah kuluna yapılan bedduadan hiç hoşlanmaz.

Devleti idare eden otoritedir. Direksiyon başındakine de beddua edilmez. O arabanın içinde masumlar olduğu gibi kendi canlarımızda var. Üstelik bu otorite ülkeye çağ atlattı ve horlanan başörtüsüne suratı asık kapılar gülmeye başladı. Sadece Müslüman’ın özgürlüğüne takılan kelepçeler kırılmaya başladı. Bir şey daha var ki oda bu otoritenin başı sadece Allah önünde eğiliyor. Çok üzücü, bir gecede ülkenin ocağını batıran ve başörtüsünden dolayı: “Bu kadına haddini bildirin” diyen dönemin iktidarı başındakine  “Eğer ahirette Allah bana şefaat etme imkânı verirse, bunu ilk önce Ecevit için kullanırım..." diyip, bu otoriteye ve hizmetlerinden dolayı onu destekleyenlere beddua etmeniz çok üzdü hocam. Allah size sağlıklı ve hayırlı ömürler versin ve yine kürsülerden etkili anlatımınızla Allah’ı, Peygamberi ve ona sevdalı sahabeleri anlatınız. Ve bu otoritenin hatasız ve daha çok başarılı işlere imza atmalarını, hiç kimseye göbekten bağlı olmadan tam bağımsız, İslam âlemine güvenilir ve şefkatli ağabeylik yapmasına dua edin. Devletin içindeki bürokratın, memurun hiç adam kayırmadan sadece Allah rızası için hizmet yapmalarına dua edin. Bu devlette görev yapanların otoriteye tam sadakatle uymalarını ve karanlık mihraklara oyuncak olmamalarına dua edin. Ve bu devleti yönetenlerin bir an olsun bile nefislerine yenik düşüp, harama el uzatmamalarına dua edin. Bize de kulaklarımızda çınlayan ve bizde sahabe sevgisini arttıran: “Hey koca Ömer!” diyişine ve muhabbet edişine dua yakışır. Bize, Amerika’dan buraya hürriyetine vatanına kavuşmanı istemek yakışır. Şekerinize, kalbinize burada daha iyi bakacak son 11 yılda hem donanımlı hastanelerimiz hem hekimlerimiz çoğaldı. Allah hepimize birlik beraberlik versin, düşmanlarımıza da uhuvveti bozacak fırsat vermesin. Beddualarımızdan dolayı Allah hepimizi affetsin ve hayra çevirsin âmin.

Hayırlı noktayı bize Allah’ı, kitabı, peygamberi ve kardeşliği tam manasıyla sevdirmeye çalışan Bediüzzaman’la koyalım: “Beşinci esas: Risale-i Nur şakirtlerinin, mümkün olduğu kadar siyasete ve idare işine ve hükümetin icraatına karışmamak bir düstur-u esasîleridir. Çünkü hâlisâne hizmet-i Kur’âniye, onlara herşeye bedel, kâfi geliyor. Hem şimdi hükmeden öyle kuvvetli cereyanlar içinde siyasete girenlerden hiçbir kimse, istiklâliyetini ve ihlâsını muhafaza edemez. Herhalde bir cereyan onun hareketini kendi hesabına alacak, dünyevî maksadına âlet edecek, o hizmetin kudsiyetini bozacak. Hem maddî mübarezede şu asrın bir düsturu olan eşedd-i zulüm ve eşedd-i istibdat ile, birinin hatâsıyla onun mâsum çok taraftarlarını ezmek lâzım gelecek. Yoksa, mağlûp düşecek. Hem dünya için dinini bırakan veya âlet edenlerin nazarlarında Kur’ân’ın hiçbir şeye âlet olmayan kudsî hakikatleri, bir poraganda-i siyasette âlet olmuş tevehhüm edilecek. Hem milletin her tabakası, muvafıkı ve muhalifi, memuru ve âmisinin o hakikatlerde hisseleri var ve onlara muhtaçtırlar. Risale-i Nur şakirtleri, tam bîtarafane kalmak için siyaseti ve maddî mübarezeyi tam bırakmak ve hiç karışmamak lâzım gelmiş.

 

Degerli Yazarimiz Selahattin GEZER Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 25 Nisan 2013.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #4 Webmaster Blogu 2013-12-25 22:51
haklısınız
Alıntı
 
 
0 #3 RE: OTORİTE 2013-12-25 19:52
otoriteyi sahiplerinin yanında görenler elbette israilin otoritesini tanıyacaklar. herkes sahibini tanımakla mükelleftir. Müslümanlar ALLAH'ın otoritesini ve ALLAH'a kul olanların otoritesini tanır ancak hainler ve hainlerin ortakları sabiplerinin otoritesine tabidirler.
Alıntı
 
 
0 #2 RE: OTORİTE 2013-12-25 00:57
Allah(c.c)kuranı kerimde müminlerin özeliğini anlatırken birbirlerine merhametli ama kafirlere şeditirler.Sorumluluk taşıyan biri nasıl olurda yehudiye,hırıst ıyana gösterdiği musamahayı din kardeşine göstermez,muslu manlara yapılan zulme seyırcı ama kendı menfatına dokunuldu mu azlı bir saldırgan olu verir,düşmanın yanında kendı kardeşını arkadan vurur.soruyorum biz mi bu kadar saftık, bize oynanan oyun mu büyüktü.Oyunun boyutu bir taraftan hükümetı orta doğuyu göz önüne alarak yıkmak öte yandan yüz binlerce gönüllü insanı lekelemek dağımak yaftalamak,emeğ ine çamur attmak boşa çıkamak umarım bu cemaatın bağlılığı resaili nurdan fazla kurana olr ve içinde var olan bilgili insan bu çöküşe dur der ve hak ettiği yere geri dönmesıne yardımcı olur çünkü onlar bızım kardeşlerımız ve medarı ıftıharımız.Güzel yazınıza teşekkür eder devamını diler. Allah kalemınıze güç gönlünüze basiret ihsan eylasin saygılarımla....
Alıntı
 
 
0 #1 RE: OTORİTE 2013-12-24 23:02
duaların abdesti yok böyle zıynetlerın
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün500
Dün1148
Tüm Zamanlar4529288
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 59 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?